Cieleným výberom farebného odtieňa stien môžete miestnosti opticky zmeniť. Svetlé, studené farebné odtiene, ako napr. svetlomodrá, priestory rozjasňujú a opticky zväčšujú.
Ako vymaľovať interiér
Základom každého dokonalého interiéru je kvalitná maľovka stien a stropu. Jednoducho nahliadnite do nášho návodu „Ako vymaľovať interiér“ a vytvorte si prostredie, v ktorom sa budete dobre cítiť.
Na tento projekt budete potrebovať
Krok za krokom
Ako farby pôsobia
Teplé, svetlé farby, ako napr. žltá, môžu vyrovnávať chýbajúce slnečné svetlo. Ak chcete veľké priestory urobiť útulnejšími a menšími, potom by ich steny mali byť natreté teplými, tmavšími farebnými odtieňmi, ako napr. hnedou alebo červeno-oranžovou.
Pokiaľ ide o stropy, svetlé farebné odtiene miestnosť zvyšujú. To je hlavne prípad novostavieb. Tmavé farby sa hodia v staršej zástavbe u miestností s vysokými stropmi, aby strop pôsobil nižším dojmom.
Tento účinok možno ešte zosilniť, ak predĺžime tento farebný odtieň ešte niekoľko centimetrov do steny.
Prípravné práce
Pred maľovaním zakryte všetok nábytok maliarskou fóliou, ľahšie kusy nábytku je lepšie z miestnosti odpratať, ťažšie odsuňte do stredu miestnosti.
Všetky časti steny, ktoré sa nebudú natierať, napr. podlahové lišty, okná a dvere, zalepte samolepiacou páskou a celú podlahu pokryte fóliou. Zásuvky a vypínače môžete po vypnutí prívodu prúdu odmontovať a po ukončení maľovania opäť osadiť. (Pozor: nesmie existovať žiadne nebezpečenstvo dotyku častí pod elektrickým prúdom.)
Glejové farby musia byť odstránené, pretože by na nich nedržal žiaden náter disperznou farbou. Zo stien je potrebné odstrániť aj prach. Ani tá najlepšia farba na zaprášených plochách nedrží.
U vápennej omietky je dobré previesť základný náter penetračným prostriedkom. Poškodené miesta vyrovnajte výplňovým materiálom. Pri pevných povrchoch stien stačí previesť základný náter zriedenou náterovou farbou.
Pravidelné nanášanie farby
Aby ste dosiahli pravidelnú farebnú vrstvu, nesmie sa farba po ponorení valčeka do vedra s farbou nanášať priamo na stenu. Prejdite pred náterom valčekom cez stieraciu mriežku. Až potom sa farba na valčeku rovnomerne rozprestrie a možno ju rovnomerne nanášať na stenu.
Krycí náter
Maliarske práce začínajte vždy na strope. Všetky hrany a prechody najprv natrite plochým štetcom tak, že najprv nedotiahnete až do kraja a potom naneste farbu priamo na okraj. Tak dosiahnete presné hrany, pretože štetec lepšie priľne k povrchu.
Plochy teraz natrite valčekom. Pracujte vždy spôsobom "mokrým do mokrého", tzn. predbežný náter štetcom nesmie pred začatím práce s valčekom zaschnúť.
Náter stien
Pri nátere stien nanášajte farbu valčekom najprv krížom krážom. Nepravidelný náter sa potom pri ďalšom pracovnom kroku vyrovná rovnými zvislými ťahmi valčeka.
Tým vznikne pravidelný náter. Pri rozdielnych odtieňoch na strope a stenách sa pred náterom polepia hrany už natretých plôch maliarskou samolepiacou páskou.
Čistenie náradia
Počas krátkych prestávok odkladajte valček na obrátené viečko nádoby s farbou. Pri dlhšej prestávke vložte maliarske náčinie do igelitového vrecka a zatvorte ho. Po ukončení práce vyčistite okraj vedra s farbou, nalejte do farby trochu vody, aby sa nevytvorila škrupina. Maliarske náradie dôkladne opláchnite vodou. Potom sa môžete spokojne tešiť z novonatretých stien. Hornbach vám praje veľa zábavy pri práci!