USPORIADANIE RASTLÍN
Krásny trvalkový záhon sa zvyčajne skladá z niekoľkých výškových úrovní, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Áno, trvalky majú svoje takzvané poschodia a je dobré mať ich na záhone všetky pokryté.
Dôležité je nezabudnúť na spodnú, kryciu vrstvu, ktorá zahŕňa rastliny vytvárajúce na povrchu pôdy akýsi zelený koberec. Tým sa chráni pred nadmerným odparovaním vody z pôdy a minimalizuje sa množstvo buriny v záhone, takže nakoniec budete menej plieť a viac si užijete záhradu.
Solitéry – kostrové trvalky
Sú to rastliny tvoriace kostru záhona, solitéry, rastliny s výraznou architektúrou a býva ich v záhone menej. v kompozícii sú v zadnej tretine záhona, prípadne uprostred, ak je pohľadový z viacerých strán.
Skupinové rastliny
Tvora hlavnú masu záhona, vypľňajúmiesto medzi kostrovými rastlinami, môžu sa dávať do skupiny toho istého druhu, alebo sa môžu premiešať s ostatnými skupinovými rastlinami. V záhone sú väčšinou rozmiestnené po celej ploche.
Výplňové – vtrúsené rastliny
Sú to rastliny, ktoré vo výsadbe dlho nevydržia, ale sú dôležité pre prvé 2 alebo3 roky od založenia pretože to sú rýchle kvety, ktoré pekne a dlho kvitnú. Často sa vo výsadbe múžu udržať dlhodobo práve samovýsevom.
Pôdopokryvné
Ako názov napovedá, ich funkciou je najmä zakryť pôdu, vytvoriť najnižšie poschodie v záhone a plochu uzavrieť. umiestňujú sa predovšetkým k okrajom záhona, no nieje podmienkou, aby ostatným rastlinám určili rámec.
PREMENLIVOSŤ V PRIEBEHU ROKA
Premenlivosť záhrady počas dňa a roka je jednou z jej najkrajších čŕt, ktorú nám statický byt nikdy neposkytne. A najmä pri trvalkách sa môžeme z tejto vlastnosti záhrady tešiť takmer každý deň, pretože rastliny kvitnú, farbia svoje listy a v zime nám ponúkajú svoje krásne mrazom ovinuté spiace kvetenstvo.
FERDINAND RADÍ: