Architekt Vojtěch Lichý:
Aké je najväčšie posolstvo tohto domu? Dom ponúka možnosť byť energeticky sebestačný a načerpať pokoj a energiu z prírody.
Pavel chcel taký dom, ktorý bude v harmónii s krajinou, bude pokorný, avšak nevšedný a inovatívny.
Návrh domu v sebe spája dva pohľady. Prvý z nich je kvalita použitých materiálov. Použité sú predovšetkým prírodné, recyklovateľné a tie, ktoré vydržia. Projekt sa vlastne pripravoval tak, aby sa dal dobre postaviť ako s firmou, tak aj svojpomocne.
Fotogaléria
Foto: Filip Šlapal
Pavel Podruh, majiteľ:
Okrem toho, že náš dom mohol byť pasívny, ale nie je, tiež mohol byť drevostavbou, dokonca som to aj pôvodne mal v pláne. Rovnako tak to mohol byť slamený dom, 3D vytlačený dom z plastového recyklátu, earth-house, prefabrikovaný dom či tiny house na kolieskach. Od začiatku bolo ale mojím cieľom postaviť malý, jednoduchý, poctivý domček s čo najdlhšou životnosťou a čo najmenšou pravdepodobnosťou náročných opráv a rekonštrukcií v budúcnosti.
Nakoniec sme sa rozhodli pre overený, celokeramický variant konštrukcie domu, ktorú ľudstvo využíva už stovky rokov. Všeobecne sme sa snažili vyberať čo najtrvanlivejšie stavebné materiály, aby sme v dome dlhodobo zaistili tieto 4 základné kritériá: tepelný komfort, svetelný komfort, akustický komfort a kvalitu vzduchu.