Pre súčasnú edíciu Dielo sa nám podarilo nadviazať spoluprácu so štúdiom Front/. Známe štokholmské dizajnérske štúdio vedené Annou Lindgren a Sophiou Lagerkvist pracuje pre množstvo medzinárodných klientov. Je zastúpené okrem iného v MoMA v New Yorku, Victoria & Albert Museum v Londýne a v Centre Pompidou v Paríži. Ich diela často rozprávajú príbeh, rúcajú dizajnové konvencie, experimentujú a spochybňujú samé seba. Pritom sa čoraz viac zameriavajú na materiály a prvky z prírody.
Príroda patrí všetkým. Preto by ju mal mať každý možnosť spoznať, rovnako ako by mal mať každý prístup k dizajnu.“
O prírode ako zdroji inšpirácie, praktickom myslení a vzťahu, ktorý si k svojmu kusu nábytku budujete.
V poslednej dobe nás ako dizajnérov stále viac zaujíma príroda a to, akú rolu môže hrať v našich návrhoch. Prečítali sme si niekoľko štúdií o blahodarných účinkoch zelene a začali sme hľadať rôzne prvky v našom každodennom živote, kde môžeme toto uplatniť. Nemusí to byť nutne príroda ako taká, ale môžu to byť predmety, ktoré prírodu napodobňujú alebo sa jej podobajú, alebo jednoducho len vytvárajú atmosféru podobnú prírode: posedenie na skale alebo posedenie na čistine zaliatej slnkom.
Zameranie na prírodu je ukotvené aj v našej švédskej duši. Predovšetkým je jej vo Švédsku veľa: hoci sa náš ateliér nachádza v centre Štokholmu, 20 minút na obe strany je les. A potom máme aj Allemannsrätten, čo je „právo na túlanie“. Hovorí, že prírodu nemožno vlastniť: každý tam smie byť, zbierať bobule, postaviť si stan, a to aj na súkromných pozemkoch, pretože patria všetkým.
Keď sme tento koncept posunuli o krok ďalej, vytvorili sme Green Hideaway: kus nábytku, ktorý umožňuje všetkým zažiť prírodu, dokonca aj ľuďom, ktorí žijú v mestách, kde je nedostatok zelene. Rovnako ako edícia Dielo umožňuje každému zažiť a vytvoriť dizajn svojimi vlastnými silami.
Green Hideaway je pokojné miesto, kde sa môžete schovať, sadnúť si a čítať alebo len tak odpočívať, je to váš osobný les vo vašej obývacej izbe.“
Edícia Dielo navrhnutá spoločnosťou Front/ ponúka prírodné útočisko priamo u vás doma.
Pri pohľade na Green Hideaway vás hneď upútajú zvislé laty. Ich oblý tvar obopína osobu sediacu v kresle, čo je jasný dizajnový odkaz na typický švédsky Pinnstol. Zároveň však ide o dospelácku verziu stromovej chyže: zábradlia sú vetvy, do ktorých sa schováte a ktoré vykukujú von. Týmto spôsobom, obklopení zeleňou, ste si našli svoj vlastný malý priestor, kde môžete sedieť a pozorovať časť prenikajúceho svetla, a to úplne sami. Odtiaľ názov Green Hideaway.
Táto myšlienka, že ste tak trochu chránení pred zvyškom sveta, by sa vám hodila najmä vtedy, ak máte doma iba obmedzený priestor. Prenesenie vonkajšieho prostredia dovnútra vytvorí inú atmosféru a tvar kresla je ako menšia miestnosť, do ktorej môžete vstúpiť: je to pokojné miesto, kde sa môžete schovať a sedieť a čítať alebo len relaxovať, váš vlastný osobný les vo vašej obývacej izbe.
Ako Green Hideaway vznikalo
Keď navrhujete kus nábytku, chcete, aby bol nielen užitočný, ale aj elegantný a do istej miery jedinečný. Toto Dielo ale zároveň potrebovalo byť určitým spôsobom jednoduché: museli sme sa uistiť, že si ho ľudia budú môcť postaviť sami.
Preto sme ho urobili čo najjednoduchšie a najpraktickejšie, kombinovali sme len niekoľko rôznych materiálov. V podstate stačí vyrezať a zostaviť laty, sedadlo a dno. Bude to trochu výzva, ale napriek tomu to zvládnu aj domáci majstri začiatočníci. Nie každý má však doma dielňu plnú dômyselného vybavenia. Preto na stavbu zeleného úkrytu nepotrebujete viac než priamočiaru pílu, ideálne kotúčovú pílu, a k tomu vŕtačku a skrutkovač.
Pre nás ako dizajnérov je vždy zaujímavé klásť si otázky, prečo ľudia niektoré predmety milujú a iné nemajú radi; ako tieto predmety alebo kusy nábytku vyzerajú v domácnostiach rôznych ľudí odlišne; a aký k nim majú ľudia vzťah. Green Hideaway je výnimočný tým, že je to oveľa viac než len kreslo, na ktorom sa dá sedieť, alebo na pohľad pekný dizajnový kúsok: ide o pocit, ktorý vo vás vyvoláva.
A tento pocit je ešte silnejší vďaka času, ktorý ste strávili rezaním, brúsením a zostavovaním všetkých dielov.
Pri stavbe diela si k nemu zároveň budujete vzťah: cítite sa naň hrdí a cítite vzájomný vzťah, pretože ste ho sami skonštruovali.“
Nápady od dizajnérov Michala Riabiča a Jany Potironovej či floristky Jany Kroupovej, ktorí oceňujú najmä kreslokreatívne riešenia štúdia Front/ a ponúkajú jeho ďalší rozvoj alebo individuálne riešenia.Novinkou je aj inštruktážne video s podrobným návodom na výrobu.