Réžia: Viktorie Lörinczová | Kamera: Vojtěch Nedvěd

Príbehy Vikingov a starých anglosaských a germánskych kmeňov - tie vkladá do svojej tvorby Petr Floriánek, mečiar, ktorého prácu oceňujú zberatelia z celého sveta. Milovníkov jeho kúskov nájdeme v Spojených štátoch amerických, Austrálii aj v mnohých európskych krajinách. Jeden z jeho mečov je dokonca súčasťou zbierky Deutsches Klingenmuseum v Solingene (Múzeum čepelí).

Svoje skúsenosti s výrobou zbraní, väčšinou mečov, nožov či kopijí, a šperkov odovzdáva aj ďalej prostredníctvom prednášok. Niekoľkokrát do roka jazdí prednášať napríklad do Veľkej Británie.

Petrova dielňa
Najčastejšie Petr pracuje s kovom, jeho šikovné ruky však dokážu "skrotiť" i kožu.

hovorí majster mečiar, ktorého zdrojom pre získavanie materiálu sú väčšinou zberné dvory. Práve tam nachádza železo aj oceľ, ktoré sa pod jeho rukami menia v meče dávno mŕtvych bojovníkov.

Petrova tvorba je plná ornamentálnej symboliky a historických odkazov. Sám hovorí, že keď zavrie oči, je pre neho ťažké predstaviť si aj jablko. Akonáhle sa mu však do rúk dostane ceruzka a papier, začnú sa diať veci.

Ako každý umelec má aj Petr pri sebe stále náčrtník, aby mohol každý svoj nápad okamžite zaznamenať. V jeho malom zápisníku nájdeme nielen náčrty motívov a budúcich zberateľských kúskov, ale aj rôzne dlhé texty písané runami.

Vikingská symbolika
Petrova tvorba je plná ornamentálnej symboliky a historických odkazov.

Pretože jej chce byť čo najbližšie, býva so svojou rodinou v dome priamo pri lese neďaleko Prahy, ktorý priebežne dostavuje. Aby mohol nerušene tvoriť, má na záhrade malú drevenú dielničku, v ktorej nájde všetko potrebné pre "hrubú prácu". Práve tam uteká z modernej uponáhľanej doby do sveta dávnej minulosti, príbehov cti, odvahy a spravodlivosti.