Náhoda má veľa spoločného s osudom.
Život sa môže náhle zmeniť mnohými rôznymi spôsobmi, čas a miesto majú na zmeny nesporný vplyv. Ale dá sa to zažiť aj v obmedzenom priestore, dá sa s náhodou pracovať aj v obmedzenom priestore? Túto otázku kladie osobnosť, ktorú by ste skôr očakávali na veľkých pódiách než v obchodoch pre domácich majstrov.
Gery Keszler
Gery Keszler je v Rakúsku známy ako spoluzakladateľ a organizátor Life Ball, jedného z najväčších a najviac oceňovaných charitatívnych podujatí v boji proti HIV a AIDS. Menej známy je jeho záujem o kutilstvo a remeselnú výrobu. Tieto záľuby ho sprevádzajú už od mladosti, napríklad počas štúdia jemnej mechaniky na Vyššej odbornej škole v Mödlingu.
Rozhoduje náhoda. Dokonca aj na jednom štvorcovom metri.
Štvorcový meter Geryho Keszlera dokazuje, že aj na malej ploche dokáže vytvoriť niečo, čo upúta pozornosť a má význam. Medzitým sa z píšťal rozozvučí báseň z knihy Tisíc a jedna noc, v ktorej tiež hrá dôležitú úlohu náhoda.
Vznik a využitie objektu
Navrhol a postavil Gery Keszler vo svojej záhrade. Na meter štvorcový boli použité drenážne rúry, závitové tyče, rúrové svorky a lieviky. Aby sa do štvorcového metra náhody mohol zapojiť každý, bol vystavený a sprístupnený verejnosti v Kunsthalle Wien v Museumsquartier od 7. do 19. novembra 2023. 1. decembra, v Medzinárodný deň boja proti AIDS, bol potom vydražený na aukcii Geryho Keszlera, pričom výťažok bol venovaný na projekty pomoci pri AIDS.