Réžia: Ondřej Sovík | Kamera: Vít Kanyza

Na začiatku všetkého bol sen. Sen o bývaní. Tomáš Zajíček žil niekoľko rokov v Prahe, ale tento spôsob života ho nerobil šťastným. Uvedomil si, že nie je dôležité žiť stále vo veľkomeste v štýle konzumnej spoločnosti, a začal hľadať alternatívu. Prvým bol návrat do rodnej krajiny, kde vyrastal obklopený prírodou.

Keď nenašiel nič, čo by zodpovedalo jeho predstavám o šťastnom bývaní bez nutnosti vlastniť byt, dom alebo pozemok, začal sa venovať netradičnému spôsobu života. Objavil čaro maringotek. Maringotky sú vlastne malé mobilné domčeky na kolieskach, s ktorými môžete byť neustále v pohybe

Domov na kolieskach

Pred mnohými rokmi boli maringotky akousi z núdze cnosťou, ktorú využívali najmä potulní cirkusanti, ale aj najrôznejší remeselníci na zhromaždeniach. Maringotky sa nezriedka nachádzali na okrajoch lesov, kde ich lesní robotníci využívali ako úkryt pred nepriaznivým počasím a núdzové nocľahy. Jednoducho povedané, maringotky znamenali niečo podradné, menejcenné a používané len na krátky čas.

Ako čas plynul a spoločnosť sa stávala "múdrejšou", maringotky sa začali používať ako ľahko prenosné víkendové chatky v záhradkárskych kolóniách a bol po nich veľký dopyt, ktorý vysoko prevyšoval ponuku.

Tomáš Zajíček sa tejto príležitosti chopil. Stal sa výrobcom alternatívneho bývania na kolesách a začal vyrábať originálne maringotky. Mnohé z jeho stavebných plánov sú originály a väčšina jeho "stavieb" vychádza z návrhov zákazníkov.

Je to v podstate bývanie ako každé iné. Len priestor okolo vás je menší. To vás núti nehromadiť okolo seba predmety, ktoré slúžia len príležitostne alebo len ako dekorácia. Nemôžete mať kopu vecí naskladaných v maringotke, ktorá je obmedzená normami, pretože sa tam už nezmestia. A ak tu chcete žiť, musíte sa naučiť žiť minimálne.

Domov na koleckach 4

Tomáš žije so svojou partnerkou a králikom v maringotke, ktorú si sám postavil. Hovorí, že je skutočne prispôsobený na bývanie a dokonale spĺňa ich predstavu o šťastnom domove. Postavil tiež maringotku pre štvorčlennú rodinu s dvoma malými deťmi. Áno, aj takáto rodina môže žiť v maringotke. Ide o to, aby ste sa prispôsobili takémuto životu a odstránili zbytočnosti.

Tomáš Zajíček stavia prevažne drevené maringotky, vrátane dreveného rámu. Tak ako hľadá alternatívy vo svojom živote a bývaní, hľadá ich aj vo svojej práci. Drevo je jedným z obnoviteľných zdrojov a dobrým izolantom a práca s ním je mimoriadne zaujímavá. Samotný Tomáš je veľmi šťastný, keď vidí pod rukami novú stavbu a je na ňu hrdý.

Tomáš Zajíček stavia maringotky už štvrtý rok a stále sa teší z každej, ktorú pre svojich zákazníkov postaví a ktorá slúži svojmu účelu. Rád pracuje vonku, hoci väčšina práce sa odohráva vo veľkej výrobnej hale, kde pracuje s ostatnými kolegami a tvorí naozaj dobrý tím.

Domov na kolieskach

Bývanie v maringotkách má stále určitú kočovnú príchuť, ale už to nie sú tie vozové maringotky s polkruhovou strechou. Dnešné maringotky z rúk Tomáša Zajíčka sú moderné domy na kolesách, ktoré svojmu majiteľovi poskytujú slobodu a zmysel života. Už sa tiež zvyčajne neoznačujú ako klasické maringotky, ale prijali modernejší názov tiny house.

Vďaka veľmi úspešnému projektu, ktorý odštartoval jeho kariéru staviteľa maringotiek, teraz pracuje pre radosť a je šťastný, že môže plniť sen iných, ktorý by bol za normálnych okolností prakticky nedosiahnuteľný.

V súčasnosti, keď ceny bytov a iných nehnuteľností stúpajú strmo nahor a bežný pracujúci človek už nemá šancu dosiahnuť na kúpu za vlastné peniaze, ani nemá šancu získať výhodnú a nie príliš zaťažujúcu hypotéku, sa bývanie v alternatívnych stavbách zdá byť veľmi zmysluplné. Tam, kde by človek investoval milióny do kúpy bytu a prípadne ďalšie státisíce do jeho rekonštrukcie, stačí na maringotku oveľa menšia suma. Všetko závisí od predstáv a potrieb človeka, ktorý si chce kúpiť maringotku z rúk Tomáša Zajíčka ako lacnejší spôsob bývania.

Domov na koleckach 3

V odbore alternatívnych stavieb pre bývanie je dnes už značná konkurencia. To ale Tomáša Zajíčka vedie k vlastnému zlepšovaniu portfólia a vymýšľaniu nových a stále kvalitnejších spôsobov stavieb. Veľkou výhodou je, že maringotky a tiny house nepotrebujú stavebné povolenie, a je možné ich stavať v podstate na mieru zákazníkovi. Maringotky tiež nepodliehajú stavebnej kolaudácii a nevyžadujú zápis do katastra nehnuteľností. Jedinou podmienkou je, aby mal majiteľ súhlas stavebného úradu s umiestnením mobilného domu, a to aby bolo v súlade s územným plánovaním. K žiadosti o vydanie územného súhlasu by záujemca mal doložiť vlastnícke právo k pozemku, prípadne iný doklad preukazujúci, že sa nebude stavať na cudzom pozemku, a dokumentáciu k mobilnému domu.

Pokiaľ bude mobilný dom využívaný na bývanie alebo na rekreáciu, vzťahujú sa naň rovnaké pravidlá ako pre stavbu rodinného domu stanovené vo vyhláške č. 268/2009 Zb. Pravidlá sa týkajú svetlej výšky miestnosti, šírky chodby, energetickej náročnosti, plochy miestností. Výrobok musí spĺňať hygienické normy a predpisy požiarnej bezpečnosti. Všetky tieto body ale Tomáš Zajíček dokáže splniť, a pritom vytvoriť zákazníkovi originálne bývanie, ktoré ho finančne nezruinuje. Tomáš Zajíček garantuje životnosť svojich maringotiek až na 50 rokov. Čo sa týka ceny, je všetko predmetom dohody medzi ním a zákazníkom.

Domov na kolieskach

Kto teda hľadá nový zmysel života a chce byť nezávislý od priestoru bez nutnosti hromadiť ďalšie a ďalšie viacmenej bezcenné predmety, kto je už unavený hlukom miest a rád by sa vrátil do prírody, kto si nemôže dovoliť sa na celý život zadĺžiť na splatenie kúpy bytu alebo domu a kto sa vie prispôsobiť menším priestorom, ktoré ho napriek tomu môžu robiť šťastným, by mal zvážiť možnosť bývania v maringotke či tiny house. Taký život má svoje nesporné kúzlo a možno že sa vďaka nemu naučíte viac, než keby ste celý život študovali na najlepších univerzitách.