Čo budete musieť pripraviť pred inštaláciou krbových kachlí?
Komín
Pred nákupom krbových kachlí by ste už mali vedieť, či je váš komín vhodný pre napojenie kachlí na tuhé palivá.
Umiestnenie
Premyslite si, kde budú nové kachle umiestnené. Rôzne typy kachlí majú rozdielne výšky a šírky.
Dymovod
Dôležité je tiež poznať priemer dymovodu (rúry ku kachliam), ktorý spája krbové kachle a komín. Kachle sa vyrábajú s dymovodom horným, zadným alebo horným a zadným.
Čo znamená...?
Stáložiarne ohniská sú certifikované na minimálnu dobu horenia za použitia čierneho uhlia. Ak sa spaľuje čierne uhlie pri čiastočnej záťaži a ohnisko sa obsluhuje riadnym spôsobom, možno dosiahnuť prevádzkovej doby až max. 12 hodín. Doba horenia až max. 4 hodiny sa dosiahne, ak sa čierne uhlie spaľuje pri menovitom tepelnom výkone. Pri použití drevených polien a hnedouholných brikiet je doba horenia podstatne kratšia. Stáložiarnu funkciu s týmito palivami nemožno dosiahnuť.
Ohniská s dočasným žiarom nahrádza bežné ústredné vykurovanie iba na obmedzenú dobu alebo majú doplnkovú funkciu. Ohnisko s dočasným žiarom sa nesmie prevádzkovať nepretržite. Stáložiarnu funkciu nemožno dosiahnuť.
Zabudovaná automatika vo vašich kachliach reguluje prívod spaľovacieho vzduchu a udržiava tak tepelný výkon na konštantnej úrovni.
Napr. pre nízkoenergetické domy je dôležitý externý prívod spaľovacieho vzduchu. Ak sú váš dom či byt veľmi dobre izolované (to znamená takmer vzduchotesné), musia kachle vzduch na spaľovanie získavať zvonku, aby vám doslova povedané neuberali vzduch na dýchanie.
Tu sa vzduch, ktorý ohnisko potrebuje pre spaľovanie, získava z miestnosti, v ktorej je ohnisko umiestnené. Pritom je dôležité, aby bol k dispozícii dostatočne veľký priestor, inak by bolo nutné vzduch privádzať zvonku či z nejakej inej miestnosti (externý prívod spaľovacieho vzduchu).
Ako pripojiť kachle na dymovod
Aby ste si dokázali predstaviť, ako budú kachle umiestnené a ako napojiť kachle na dymovod, prečítajte si ďalší z našich návodov.
Sú pre vás vhodnejšie krbové kachle s teplovodným výmenníkom alebo bez?
Krbové kachle s výmenníkom
Tieto kachle sa dajú bez problémov skombinovať s už existujúcim systémom vykurovania. V týchto kachliach je zabudovaný výmenník tepla, v ktorom sa ohrieva voda. Čerpadlo potom vedie ohriatu vodu do kúrenia. Časť tepla krbových kachlí sa teda používa pre priame vykurovanie miestnosti a zvyšok tepla systém využíva na kúrenie v dome alebo pre ohrev vody.
Krbové kachle s výmenníkom sú dobrou alternatívou k hlavnému vykurovaniu. Napríklad niektoré výmenníky sú schopné dávať do kúrenia (zásobníka vody) aj 75 % z celkového tepelného výkonu kachlí.
Krbové kachle bez výmenníka
Tento typ kachlí je pripojený iba ku komínu a miestnosť iba vyhrieva.
Chcete kachle voľne stojace alebo si zaobstaráte krbovú vložku?
Krbové kachle – voľne stojace
Voľne stojace krbové kachle sú veľmi variabilným variantom. Môžete ich postaviť do rohu, ku stene alebo do voľného priestoru. Nezabudnite však dodržať bezpečnostné opatrenia (nehorľavá podlaha, sklenená podložka). Vzdialenosť od horľavých materiálov by mala byť 80 cm. Kachle umiestnite od steny 20 cm a pri podlahe je nutné, aby vždy od vnútorného okraja otvoru ohniska doska prečnievala. Spredu o min. 50 cm a zo strany min. o 30 cm.
Krbová vložka
Ak ste si vybrali krbovú vložku, tak už určite počítate s tým, že budete musieť v miestnosti stavať a vložku obmurovávať. Krbová vložka sa najčastejšie umiestňuje do rohu alebo ku stene. Aj pre stavbu krbu platia bezpečnostné normy a kontrola kominárom. Počítajte s nehorľavou podlahou, izolačnými prvkami a dostatkom priestoru pre výdych horúceho vzduchu.
Čo znamená...?
Spojením šamotu a vermikulitu vzniknú vysoko žiaruvzdorné a tvarovo stále krbové tvárnice, ktoré budú chrániť pred poškodením tiež kovový korpus.
Šamot je v podstate pálená hlina, ktorá pri prvom vypaľovaní vykazuje tepelnú odolnosť až 1.400 stupňov celzia.
Vermikulit je z hľadiska mineralógie horečnatoželeznatá sľuda, ktorá sa ťaží v povrchových baniach, odplavuje sa a triedia podľa rôznej zrnitosti.
Šamot a vermikulit patria k recyklovateľným materiálom a sú preto veľmi ekologické.
Aký veľký by mali mať kachle výkon?
Výkon krbových kachlí sa udáva v kW a pri výbere dostatočného výkonu zohľadnite tieto faktory:
- veľkosť vykurovanej miestnosti,
- funkčnosť komína,
- druh paliva,
- hodnoty tepelnej straty objektu (energetická náročnosť budovy).
Tip:
Ak vynásobíte objem vykurovaných miestností s hodnotou tepelnej straty, vyjde vám údaj v kW, podľa ktorého si ľahko vyberiete krbové kachle s optimálnym výkonom.
Menovitý tepelný výkon je uvedený na typovom štítku a udáva maximálne využiteľné množstvo tepla pri trvalej prevádzke za časovú jednotku.
Priestorová výhrevnosť udáva, koľko obytného priestoru je možné vykurovať v závislosti na kW menovitého tepelného výkonu.
Čo znamená...?
Menovitý tepelný výkon udáva maximálne, využiteľné množstvo tepla z ohniska, ktoré ohnisko pri trvalej prevádzke vyrobí za časovú jednotku. Menovitý tepelný výkon je uvedený na výrobnom štítku ohniska.
Priestorovú výhrevnosť vašich krbových kachlí nájdete v popise zariadení. Tá sa odvíja od izolácie, výšky a veľkosti miestností a je podstatným kritériom pri rozhodovaní o výbere vhodnej výkonnosti vašich krbových kachlí. Ako zásadné pravidlo platí, že na kW menovitého tepelného výkonu možno vykúriť aspoň 15 - 20 m2 obytného priestoru. Táto hodnota tiež samozrejme závisí na vašej osobnej situácii.
Budete potrebovať vybudovať externý prívod vzduchu?
Externý prívod spaľovacieho vzduchu (CPV) sa montuje tam, kde nie je možné zaistiť ohnisku potrebné množstvo vzduchu z vykurovaných miestností. Ak teda nemáte možnosť privádzať dostatok vzduchu, napr. z vedľajších miestností, tak budete musieť zaistiť vzduch zvonku.
Externý prívod vzduchu je vlastne potrubie, ktoré privádza vonkajší vzduch do krbovej vložky s výmenníkom. Vzduch tak môžete privádzať z pivnice, zo strechy alebo z povaly, či prívod vzduchu umiestniť na fasádu.
Kachle s externým prívodom sú ideálnym riešením do nízkoenergetických a pasívnych stavieb.
Čo znamená...?
To je vzduch, ktorý je do krbových kachlí privádzaný zospodu (skrz popolový rošt). Tento vzduch je vyžadovaný najmä vo fáze podpálenia, keď spaľujete hnedé a čierne uhlie. Pri spaľovaní dreva sa po fáze podpálenie prívod primárneho vzduchu uzavrie.
To je spaľovací vzduch, ktorý sa do ohniska v kachliach privádza k plameňom. Prívod sekundárneho vzduchu možno presne regulovať a preto môžete proces horenia presne riadiť. Sekundárny vzduch sa privádza nad spaľovacou komorou, čím sa ohrieva a potom sa opäť privádza do ohniska v hornej časti predného krytu. Tým sa docieli energeticky a ekologicky optimálneho procesu spaľovania, pričom sekundárny vzduch navyše pôsobí ako čistiaci prípravok na predný kryt.
Tento vzduch sa privádza do zadnej spaľovacej časti kachlí, meria sa dodatočne či súbežne so sekundárnym vzduchom. Slúži pre lepšie spaľovanie a miešanie spaľovacích plynov a vzduchu vo fáze maximálneho žiaru. Tým je zaručené lepšie spaľovanie s ešte nižším obsahom splodín.
Konvekčné teplo vzniká zahriatím vzduchu o teplý povrch, napr. o vykurovacie telesá. Keďže teplý vzduch je ľahší ako studený, dochádza k pohybu vzduchu, k takzvanej konvekcii. Pre ideálny pocit pohodlia v miestnosti je okrem konvekčného tepla potrebné tiež vyžarujúce teplo. To je okrem konvekčného tepla súčasťou pociťovaného tepla. Ak chýba vyžarované teplo, nemôže dôjsť nikdy aj cez bežnú teplotu vzduchu na vytvorenie želaného pohodlia, ktorý by bolo možné dosiahnuť skombinovaním oboch dvoch druhov tepla.
Aké príslušenstvo ešte potrebujete?
Ak ste sa rozhodli pre nákup krbových kachlí, tak by ste mali vedieť, že tým to nekončí. Ku krbovým kachliam patria aj:
- vysávače na popol
- palivo
- krbové potrubie
- dymovody a rúry
- krbové náradie
- izolačné dosky
- komínové systémy
Ak si nové bývanie ešte len zariaďujete, tak budete mať na svojom nákupnom zozname napríklad aj tieto položky:
- radiátory
- čerpadlá k vykurovaniu a obehové čerpadlá
- expanzné nádrže
Využijete montážny servis alebo zvládnete montáž svojpomocne?
Samostatnú inštaláciu krbových kachlí do systému by mal mať na starosti odborník. Informujte sa v predajni u našich odborníkov.
Nemali by ste však zabudnúť na vášho kominára, ktorý by mal od začiatku so všetkými spolupracovať, konzultovať a nakoniec aj všetko schváliť.
Je možné vykurovať uhlím?
Nie! V krbových kachliach kúrte určite len drevom a to suchým drevom. Čím je drevo suchšie, tým bude lepšie horieť. Na nočnú prevádzku môžete používať drevené brikety.
Ako kúriť drevom a briketami
Aké vlastnosti majú jednotlivé palivá sa podrobnejšie dočítate v našom ďalšom článku "Kúrenie drevom a briketami".
Ako sa starať o krbové kachle?
Aby vám vaše nové krbové kachle čo najdlhšie vydržali, základom je kúrenie suchým drevom. Ak si nie ste istý, či je drevo dostatočne suché, môžete si vlhkosť overiť špeciálnym meračom vlhkosti dreva. V prípade, že by ste kúrili nevhodnými palivami, poškodili by sa vám nielen kachle, ale prepadla by aj ich záruka.
Každoročne (po vykurovacej sezóne) je nutné nechať kominárom skontrolovať komínový systém a krbové kachle. Ku každoročnej starostlivosti patrí čistenie krbového skla špeciálnym čističom. Na vynášanie popola môžete používať vysávače na popol. Nezabudnite tiež čistiť výmenník.
Čo znamená...?
Usadeniny sadzí na prednom kryte ohniska vždy poukazujú na zlé spaľovanie. Možnými príčinami môže byť nasledujúce:
- ťah komína je nedostatočný
- palivo je príliš vlhké alebo vrstevnaté
- príliš málo paliva
- príliš nízka teplota v spaľovacom priestore
- príliš nízky prívod spaľovacieho vzduchu
- rezné hrany (čelá) dreva sú umiestnené smerom k prednému krytu
Niektoré kachle majú špeciálnu páku pre prepínanie z prevádzky na uhlie na prevádzku na drevo. V takýchto kachliach potom môžete prikúriť buď jedným alebo druhým palivom.
Chcete na krbových kachliach aj variť?
Vyberte si sporáky na tuhé palivo, ktoré fungujú na rovnakom princípe ako krbové kachle. Môžete s nimi nielen vykurovať miestnosť, ale zároveň na nich aj variť. Ba čo viac, môžete v nich upiecť kura alebo buchty! Sporáky na tuhé palivá majú zabudovanú rúru a kúriť v nich môžete drevom a drevenými briketami.