Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 21. 11. 2024 o 11:01. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Skôr ako si pôjdete kúpiť záhradný domček, zamyslite sa nad tým, aký veľký máte pozemok a aký veľký záhradný domček vám na ňom môže robiť radosť. Niekomu bude stačiť maličký prístrešok na náradie, niekto sa už teší do svojho letného príbytku. Pre všetkých z vás sme pripravili stručný prehľad toho, čo by ste mali zvážiť, než si záhradný domček zaobstaráte.

Na záhradné domčeky nie je potrebné mať stavebné povolenie ani ohlásenie, podmienkou je ale dodržanie vzdialenosti 2m od hranice susedného pozemku. Prípadné zmeny v plánovaní by ste určite mali konzultovať so susedmi aj s príslušným stavebným úradom.

Pripravte sa na množstvo rozmerov, veľkostí, dĺžok, v ktorých sa záhradné domčeky vyrábajú. Zaujímať by vás mala napríklad:

  • zastavaná plocha v m2 (v ponuke od 3m2 - 33 m2),
  • výška bočnej steny (v ponuke od 186 cm - 207 cm),
  • hrúbka podlahy (v ponuke od 16 mm - 19 mm),
  • zaťaženie strechy (väčšinou okolo 80 kg/m2),
  • váha balenia kvôli preprave (podľa veľkosti domčeka od 100 kg do 860 kg).

10 tipov, ako vybrať záhradný domček

Pre stabilitu, funkčnosť a dlhú životnosť vášho záhradného domčeka je veľmi dôležitý dobrý základ. Vodorovný a nosný základ zaisťuje, že jednotlivé steny k sebe dokonale sedia a domček je celkovo stabilný. Plocha by mala byť pevná a rovná a nad okolitým terénom vyčnievať o 10 až 20 cm.

Najvhodnejším podkladom je betónová doska, zámková dlažba alebo samostatný rošt.

Ideálna hrúbka betónu by mala byť 10 – 15 cm, navyše s vnútornou oceľovou výstužou. Doska by mala stáť na štrkovom podklade v nezamŕzajúcej hĺbke. Výhodou týchto základov je ich trvanlivosť. Nevýhodou je však to, že domček zostane na rovnakom mieste takmer naveky.

Zámkovú dlažbu je dobré použiť ako základ pri menších stavbách. Výhodou sú menšie náklady, ich nevýhodou je však to, že domček nie je možné ukotviť napevno.

Najšetrnejšou a najpraktickejšou základovou plochou je samostatný rošt, ktorý je ukotvený na zemných skrutkách zavŕtaných do zeme. Nespornou výhodou je možnosť premiestnenia a minimálne zásahy do profilu záhrady.

10 tipov, ako vybrať záhradný domček

Záhradné domčeky sa predávajú s podlahou i bez podlahy. Ak sa rozhodnete pre variant bez podlahy, počítajte s tým, že budete musieť podlahu dorobiť. Záhradný domček totiž nesmie stáť len na štrku, kameňoch alebo na tráve. Podmyla by ho voda. Na podlahu môžete použiť betón, drevo alebo dlažbu.

Záhradné domčeky sa predávajú rozložené a každý z nich má špecifický postup skladania. Zostavovať tak môžete domčeky z panelových blokov alebo z upravených a vyfrézovaných fošní, ktoré sa do seba skladajú ako zruby.

Samozrejme záleží na tom, aký záhradný domček si vyberiete a potrebujete, ale ak bude vybavený oknami, mali by ste vedieť, že existujú typy s týmito funkciami.

Pri záhradných domčekoch sa stretávame s otočnými oknami s vyklápacou funkciou alebo s pevne namontovanými oknami, ktoré nie je možné ani otvoriť, ani vyklopiť. V ponuke nájdete výplne z plexiskla, jednosklo alebo dvojsklo.

  • Otočná a otočná vyklápacia funkcia
    To znamená, že jednoduché alebo dvojité okná je možné kompletne otvoriť alebo vyklopiť.
  • Jednoduché zasklenie
    To znamená, že okná a dvere sú vybavené tabuľami z pravého skla.
  • Izolačné zasklenie
    To znamená, že okná a dvere sú izolované dvojitým zasklením.

10 tipov, ako vybrať záhradný domček

Skratka EPDM znamená etylén-propylén-dien-monomér a ide o syntetický kaučuk s vynikajúcimi vlastnosťami. Tento materiál je odolný proti vplyvom počasia a vlhkosti, ozónu a tepla. Preto sa táto fólia používa na zastrešenie.

Pri pozinkovaní sa oceľ potiahne tenkou vrstvou zinku. Tá chráni materiál pred koróziou. Práškový nástrek je v prvom rade jednou z foriem lakovej vrstvy na vodivých podkladoch a slúži k ochrane pred koróziou.

Tlaková impregnácia, tzv. metóda striedavého tlaku, patrí k technikám ochrany dreva. Je založená na striedavom pôsobení fázy vákua a tlaku, v ktorých sa do dreva dopravuje impregnačná tekutina.

Táto metóda má drevo ochrániť pred vplyvmi vonkajšieho okolia a pôsobiť proti prirodzenému rozpadu. Vďaka vysoko kvalitnej tlakovej impregnácii je drevo trvalo chránené proti hmyzu, hubám, hnilobe a taktiež proti vode a pôde.

Ak sa rozhodnete pre záhradný domček, budete musieť zvážiť, akú strešnú krytinu nový domov pre vaše záhradné náradie dostane – s dobrou strešnou krytinou bude domček lepšie chránený!
Ak má záhradný domček plochú či pultovú strechu, dažďová voda sa na nej drží dlhšie ako na domčeku so sedlovou strechou. Preto by ste mali plochú strechu trvalo chrániť pred vplyvmi počasia. Hlavne odporúčame pokryť strechu fóliou (napr. asfaltový pás, špeciálna fólia, či podobné výrobky).

Ani v prípade sedlových striech nie je štandardná strešná lepenka pre prvé pokrytie postačujúca. V závislosti na pôsobení podnebných vplyvov je nutné pravidelne kontrolovať stav a utesnenie. Strechu je príp. nutné znovu pokryť strešnou krytinou.Pri domčekoch s plochými a pultovými strechami sa odporúča vymeniť strešnú lepenku po cca 2 mesiacoch za asfaltový pás.

Nástrčné a skrutkovacie systémy
Profilové dosky sa v tomto prípade na seba nasadia a zaskrutkujú.

Systémy prvkovej výstavby
Skladajú sa z vodorovných a zvislých prefabrikovaných prvkov, ktoré je možné spojiť dokopy jednoducho a rýchlo a je možné ich zoskrutkovať pomocou nástrčného a skrutkovacieho systému.

Fošňové systémy
Rohový spoj 6 plus spája dohromady fošne pomocou skrutiek. Vďaka tomu je zvýšená stabilita celého domčeka. Vďaka inovatívnej technike frézovania CNC sú fošne na seba presne narezané a umožňujú rýchlu a jednoduchú montáž.

10 tipov, ako vybrať záhradný domček

Pred zakúpením záhradného domčeka zvážte i snehovú záťaž, ktorú bude váš domček musieť vydržať. Informácie získate na svojom príslušnom stavebnom úrade. Snehová záťaž uvedená pri jednotlivých výrobkoch je založená na statickom výpočte. Umiestnenie a topografická výška bydliska sú rozhodujúcimi faktormi, ktoré ovplyvňujú výpočet snehovej záťaže.

Montážne rozmery šírka x hĺbka Táto miera uvádza vonkajší rozmer steny bez prečnievajúcich fošní. Môžete sa podľa nej orientovať vtedy, ak meriate aký veľký musí byť základ pre záhradný domček.
Montážna plocha v m2 Montážna plocha sa vypočíta vynásobením montážnych rozmerov šírky x hĺbky. Tento rozmer je dôležitý, ak si musíte obstarať stavebné povolenie.
Vonkajšia šírka a vonkajšia hĺbka vr. strešného presahu Týmto rozmerom sa môžete orientovať vtedy, ak sa chcete pozrieť, či máte na záhrade pre záhradný domček vôbec dostatok miesta. Tento rozmer budete navyše potrebovať pri výpočte dĺžky strešného žľabu.
Vonkajšia stenová plocha Na základe tohto rozmeru zistíte, koľko farby, laku či ochranného prípravku budete pri natieraní potrebovať.
Vnútorné rozmery Vnútorný rozmer je vonkajší rozmer mínus hrúbka steny. Tento rozmer udáva, koľko miesta v domčeku skutočne je.
Obostavaný priestor Tento rozmer budete potrebovať v prípade, že budete podávať žiadosť o stavebné povolenie.
Stenová hrúbka Hrúbka steny sa označuje ako stenová hrúbka a uvádza sa v milimetroch. Tento technický rozmer podáva informáciu o životnosti, stabilite a izolačných vlastnostiach záhradného domčeka. Čím väčšia stenová hrúbka je, tým stabilnejší a bezpečnejší domček bude.
Strešný presah Strešný presah uvádza, ako ďaleko strecha vyčnieva nad stenu záhradného domčeka. Ak má domček príliš veľký strešný presah, môžete príslušnú plochu pod ňou využiť ako zastrešenú odstavnú plochu, napr. pre bicykle či krbové drevo.
Strešná plocha Údaj o rozmere strešnej plochy je dôležitý v tom prípade, keď budete chcieť vypočítať spotrebu šindľov.
Strešný sklon Strešný sklon má vplyv na typ zastrešenia. Určité systémy sú vhodné iba pre sklon v určitom rozmedzí. Pri malom sklone je navyše ohrozený samočistiaci efekt strešnej krytiny. Dažďová voda odteká horšie a zvyšuje sa riziko rastu machov.
Priechodná výška a šírka Bez povšimnutia by ste nemali nechať šírku a výšku dverí. Tá rozhoduje o tom, čo všetko budete do záhradného domčeka môcť uložiť. Preto na to nezabudnite! Ak budete chcieť napríklad ukryť kosačky na trávu, mali by prejsť dverami.
Výška hrebeňa Väčšinou vodorovný, horný okraj strechy sa nazýva hrebeň. Pri klenutých, guľatých a valených typoch striech prebieha hrebeň na vrchole oblúka. V stavebnom zákone je výška hrebeňa, rovnako ako výška odkvapu, dôležitým údajom o budovách, na základe ktorého je posudzované schválenie stavebného zámeru z hľadiska územného plánu. Až keď budete poznať výšku hrebeňa a odkvapu, bude možné vypočítať odstupy pre štítové priečelie budovy.
Strešná hrúbka Strešná hrúbka je hrúbka strechy udávaná v milimetroch. Vypovedá o kvalite záhradného domčeka. Čím hrubší, tým stabilnejší.
10 tipov, ako vybrať záhradný domček

Zadlabací zámok
Ide o bežný dverový zámok, ktorý sa používa prevažne v interiéri na izbové dvere, ale taktiež do záhradných domčekov.

Profilový cylindrický zámok
Profilový cylinder je formou cylindrickej zámkovej vložky a patrí k najbežnejším bezpečnostným zámkam pre dvere.

Domčeky sa dodávajú bez náteru a bez povrchovej úpravy. Mali by ste teda použiť impregnáciu a ako náter zvoliť farbu s tenkou vrstvou (farbu s hrubou vrstvou vypáli slnko a do dvoch rokov sa olúpe).

10 tipov, ako vybrať záhradný domček

Domček si kupujete len so základnou vrstvou lepenky, ktorá je určená ako podklad pod strešnú krytinu. Samozrejme, že môžete mať na streche len túto vrstvu, lepenku je však potrebné zakryť, aby vydržala dlhšie. Na strechu záhradného domčeka sa ale najviac hodí šindeľ. Nezabudnite si rovno kúpiť aj tzv. „klince na šindeľ“, čo sú klinčeky so širokou hlavičkou a krátkou nožičkou na pripevnenie šindľa.

Myslite aj na to, že záhradný domček je ďalšou možnou „zberňou“ dažďovej vody. Aby ste predišli hromadeniu vody okolo domčeka, po obvode strechy umiestnite odkvapničky (strešné žľaby, odkvapy) a vodu uchovávajte v sudoch na dažďovú vodu.

hore