Je Bratislava - Ružinov skutočne vaša predajňa?
Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
6. 1. 2025 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 5. 1. 2025 o 21:43. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Paradajky obsahujú veľké množstvo vitamínu C, draslíka a kyseliny listovej. Paradajky obsahujú aj sekundárnu rastlinnú látku lykopén. Paradajky produkujú lykopén na ochranu svojho genetického materiálu pred škodlivým slnečným žiarením. U ľudí lykopén údajne zabraňuje vzniku rakoviny.


Zatiaľ čo ponuka paradajok v supermarketoch je často obmedzená na niekoľko druhov, napríklad šalátové alebo koktailové paradajky, ak si vypestujete vlastné paradajky, môžete si vybrať z tisícov druhov. Rôzne odrody paradajok sa líšia nielen veľkosťou, ale aj tvarom, farbou a, samozrejme, chuťou.

Tip: Vyberte si odrody odolné voči chorobám. Existujú napríklad vonkajšie paradajky, ktoré sú menej náchylné na neskorú pleseň, ako napríklad Philovita alebo Pyros. Pestujete paradajky v skleníku? Aj tu existujú odrody, ktoré sú veľmi odolné, napríklad Delicacy alebo Nugget.

Semená paradajok majú rady rovnomerné teplo. Paradajky by ste preto mali pestovať na parapete alebo vo vyhrievanom skleníku. Ideálny čas na výsev paradajok je začiatok až polovica marca. Pri výseve paradajok si vyberte odrody odolné voči chorobám.

  • Kvetináče so semenami rovnomerne naplňte zeminou.
  • Do každého semenného kvetináča vyvŕtajte jamku hlbokú asi 0,5 cm.
  • Do výsevných nádob vysaďte semená paradajok jednotlivo a potom ich zľahka zasypte vegetačnou zeminou.
  • Pôdu udržiavajte rovnomerne vlhkú. Najjednoduchšie to urobíte pomocou ručného postrekovača.
  • Dbajte na to, aby pôda nikdy nevyschla.
  • Semená paradajok umiestnite na svetlé a teplé miesto, napríklad na parapet.
  • Ak používate skleník, zatvorte veko.

Nabodávanie alebo prepichovanie paradajok je dôležitou súčasťou pestovania paradajok.

Pri teplotách od 18 do 25 °C semená paradajok zvyčajne vyklíčia do 10 dní.

Ako prvé sa objavia tzv. listene. Hneď ako sa objavia prvé pravé listy, je potrebné paradajky pikírovať.

  • Pri pikírovaní umiestnite jednotlivé rastliny paradajok do väčšieho kvetináča. Pripravte si primeraný počet kvetináčov s priemerom asi 8 až 10 cm a zeminou na pestovanie.
  • Najprv pôdu v kvetináči dobre utlačte. Zlepšíte tak kontakt koreňov s pôdou a uľahčíte vypichovanie paradajok.
  • Vezmite si pichaciu tyč a opatrne vyberte malú rastlinu paradajky z kvetináča. Postupujte pomaly a s citom.
  • Rastlinu paradajky umiestnite do pripraveného kvetináča. Dbajte na to, aby korene neboli ohnuté smerom nahor.
  • Zatlačte ich do pôdy tesne pred objavením listov a jemne ich pritlačte. Sadenice zalejte.

Paradajky môžete vysádzať na voľné plochy približne od polovice mája - po skončení mrazov. Keďže však vaše paradajky boli doteraz izbové rastliny, mali by ste ich pomaly privyknúť na čerstvý vzduch.

Asi 10 dní pred výsadbou dajte paradajky každý deň na niekoľko hodín do tieňa. Pomôže to paradajkám zvyknúť si na vonkajšie prostredie. Otužovanie tiež zabráni spáleniu paradajok od slnka.

Paradajky majú rady slnko a teplo. Rajčiaky nemajú rady dážď, preto je ideálnym miestom na ich ochranu pred dažďom skleník, prístrešok alebo miesto pod odkvapom.

Pred výsadbou paradajok na zeleninový záhon pripravte pôdu. Paradajky sú chutné, preto pred výsadbou zapracujte do pôdy kompost, drevené hobliny, hnojivo alebo záhradné vápno.

Dbajte na to, aby pôda nebola príliš ťažká. Ťažká pôda sa môže rýchlo zamokriť - ďalšia vec, ktorú paradajky nemajú rady.

Vykopte jamu pre paradajky. Aby paradajka stála pevne, zasaďte ju až po najnižšiu základňu listov. Koreňový základ sa potom zvyčajne zasype 5 až 10 cm zeminy. Výhodou tohto spôsobu výsadby je, že paradajka zapustí viac koreňov a prijme ešte viac živín.

Správna vzdialenosť pri výsadbe je veľmi dôležitá. Dbajte na to, aby ste na zeleninovom záhone sadili vo vzdialenosti aspoň 60 cm od seba a v skleníku aspoň 50 cm od seba. Rajčiaky tak budú mať dostatok priestoru na rast a zníži sa riziko chorôb na zeleninovom záhone. Pri výsadbe paradajok do riadkov dbajte na to, aby boli riadky od seba vzdialené 1 m.

Teraz pripevnite vedľa rastliny paradajok špirálovú tyč alebo drevený kolík. To je zvyčajne potrebné pre všetky odrody paradajok okrem kríkových paradajok. Ak sadíte veľké paradajky, pri výsadbe umiestnite kolík na rastliny paradajok, aby ste ich neskôr podopreli.

Potom ich zalejte.

Nemáte záhradu? Paradajky môžete zasadiť aj do kvetináčov a umiestniť ich na balkón alebo terasu. Vhodné sú najmä koktailové paradajky, divoké paradajky alebo kríčkové paradajky.

Pri pestovaní paradajok v kvetináčoch je dôležité, aby bol kvetináč dostatočne veľký.
Paradajky majú hlboké korene a potrebujú priestor. Kvetináč by mal mať priemer 30 - 40 cm a objem aspoň 15 litrov pre jednu rastlinu paradajky. Dôležité je, aby mal na dne otvor, ktorým bude odtekať dažďová voda a zabráni sa zamokreniu.

Paradajky v kvetináčoch majú podobné požiadavky ako paradajky vo voľnej prírode:

  • Vezmite kvetináč a naplňte ho približne do polovice zeminou na paradajky. Do pôdy môžete pridať 1-2 hrste piesku alebo trochu keramzitu a všetko dobre premiešajte. Zabezpečíte tak priepustnú pôdu. Do kvetináča môžete pridať aj rohovinové hobliny, aby ste mladú paradajku dobre zásobili.
  • Teraz zasadte mladú paradajku hlbšie, ako je v kvetináči. Keď ju zasadíte do kvetináča, prvé listy by mali práve vyčnievať zo zeme. Tým sa zabezpečí, že paradajka bude v kvetináči pevne stáť a vytvorí viac koreňov.
  • Potom odrežte prvé listy. V opačnom prípade hrozí, že sa pri zalievaní rozmočí a budete sa musieť vysporiadať s neskorou plesňou.
  • Teraz zapichnite tyč na paradajky hlboko do kvetináča, aby ste mohli paradajky počas ich rastu opakovane vyväzovať.
  • Hotovo. Vaša paradajka v kvetináči je zasadená. Po prechode chladného počasia však môžete kvetináč zasadiť na balkón alebo terasu.

Paradajky v kvetináčoch potrebujú správne umiestnenie na balkóne alebo terase: ideálne miesto je priamo pri stene domu s dostatkom slnka a ochranou pred dažďom. Nezabudnite nechať mladé paradajky pomaly si zvykať na slnko.

11 tipov, ako pestovať paradajky, aby ste mali bohatú úrodu

Pre dobrú úrodu paradajok je rozhodujúcich niekoľko faktorov.

  • Rastliny paradajok je potrebné pravidelne zalievať, hnojiť a strihať.
  • Paradajky by nikdy nemali byť vystavené teplotám nižším ako 10 °C. Ak vaše paradajky koncom augusta ešte kvitnú, odstráňte ich. Obdobie dozrievania pred mrazmi je príliš krátke.

  • Zalievajte pravidelne, pomaly a vždy zospodu. Ak sa listy paradajok namočia, výrazne sa zvyšuje riziko hubových ochorení.
  • Ak je to možné, zalievajte paradajky dažďovou vodou. Ak sa spoliehate na vodu z vodovodu, dbajte na to, aby bola studená a nie príliš studená.
  • Ráno je ideálny čas na zalievanie paradajok.
  • Dbajte na to, aby pôda vyschla len povrchovo, ale zostala vlhká.
  • Paradajky v kvetináčoch na balkóne zvyčajne potrebujú v lete viac vody ako paradajky pestované vonku.
  • Vedľa každej rastliny paradajok na záhone môžete zakopať aj malý hlinený kvetináč bez otvoru v pôde. Vodu nalejte priamo do hlineného kvetináča. Porézna hlina bude postupne uvoľňovať vodu do pôdy.

Paradajky získavajú mnoho živín z pôdy. Preto je veľmi dôležité paradajky hnojiť, a to aj pri výsadbe.

Keď paradajky začnú kvitnúť, hnojte ich každých 14 dní organickým hnojivom na paradajky. Na hnojenie môžete použiť aj domáci žihľavový hnoj. Vtedy sa však musíte pripraviť na silný zápach.

Zaujíma vás, čo znamená štepenie paradajok?

Pri štepení paradajok spojíte dve rastliny paradajok a vytvoríte novú rastlinu paradajky. Cieľom je vytvoriť rastlinu paradajky, ktorá bude mať vyšší výnos. Podľa odborníkov môžu mať štepené paradajky až o 40 % vyššie výnosy.

  • Pri štepení existuje tzv. podnož, t. j. základ rastliny paradajok, a ušľachtilá odroda. Vysejte podnož a ušľachtilú odrodu. V závislosti od odrody by sa semená mali vysievať v rovnakom alebo rôznom čase.
  • Podnož a štep nechajte rásť, kým nebudú vysoké približne 10 cm a každá rastlina nebude mať 3 - 4 dobre vyvinuté listy.
  • Podpník odrežte ostrým nožom tesne pod prvým listom. Uistite sa, že rez je vodorovný. Odrezanú časť môžete vyhodiť do organického odpadu. Podnož je koreň optimalizovanej rastliny paradajok.
  • Existujú špeciálne keramické tyčinky na štepenie paradajok. Tyčinku zasuňte do výhonku podpníka.
  • Teraz odrežte stonku ušľachtilej odrody a odrezanú stonku nasaďte na keramickú tyč. Odrezané konce sa musia navzájom dotýkať.
  • Odrezanú rastlinu paradajky navlhčite rozprašovačom, umiestnite ju do skleníka alebo pod sklenený kryt a nechajte rastliny rásť spolu.
  • Približne po týždni môžete začať dvíhať sklenený kryt. Každý deň o niečo dlhšie. Po ďalšom týždni by mali byť podpník a ušľachtilá odroda pevne zrastené. Pochovávanie paradajok je zložitá záležitosť.
  • Ak sa vám to nepodarí, použite kvalitnú nešľachtenú odrodu, napríklad „Delicacy“ do skleníkov a vyvýšených záhonov alebo „Romelio“, ak chcete pestovať paradajky v kvetináčoch.

Začína hnedými škvrnami na listoch a stonkách paradajok. Ale tým to, bohužiaľ, nekončí. Listy sčernejú, vyschnú a opadajú. Vaše paradajky trpia plesňou. A nezostáva len na listoch a stonkách, ale môže postihnúť aj plody.

  • Na jar, pred výsadbou nových paradajok, by ste mali dôkladne vyčistiť mriežky a kvetináče, ktoré ste použili minulý rok. To sa dá dobre urobiť napríklad vriacou vodou.
  • Pri výsadbe vonkajších paradajok dbajte na to, aby ste ich sadili v správnej vzdialenosti od seba, a ak je to možné, zabezpečte rastlinám strechu.
  • Postupujte podľa našich tipov na správne zavlažovanie paradajok. Huby milujú vlhkosť na listoch.
  • Nikdy nesaďte zemiaky a paradajky blízko seba. Zemiaky môžu infikovať paradajky plesňou.
  • V lete môžete odstrániť spodné listy. Vaše paradajky potom budú mať menšiu plochu, ktorú môžu napadnúť.
  • Na posilnenie paradajok ich môžete v lete postriekať odvarom z podbeľa.

Všimli ste si prvé príznaky plesne na vašich paradajkách? Okamžite odstráňte napadnuté listy, stonky a plody a vyhoďte ich do domového odpadu. Dezinfikujte záhradné nožnice, špirálové tyče a podobne, ktoré prišli do kontaktu s hubou.

Nemáte vlastnú záhradu, ale balkón? Paradajky sa dajú bez problémov pestovať aj v črepníkoch a debničkách.

Pre paradajky na balkóne platia v podstate rovnaké pravidlá ako pre paradajky na zeleninovom záhone: miesto by malo byť slnečné, teplé, suché a chránené pred vetrom.

Pozor: na balkóne orientovanom na juh môže niekedy stredne teplé leto spôsobiť paradajkám úpal. Malý tieň z markízy alebo slnečníka neuškodí.

V závislosti od odrody môžete paradajky zbierať od júna do októbra. Kedy je však ideálny čas na zber paradajok?

Pri väčšine paradajok je ľahké určiť, kedy ich treba zbierať:

  • Paradajky sú zrelé hneď, ako sa začervenajú.
  • Samozrejme, v prípade žltých alebo zelených odrôd paradajok je to zložitejšie. Paradajky zberajte, keď je šupka trochu mäkšia a paradajky sa dajú ľahko oddeliť.

Visia na vašich rastlinách na konci sezóny paradajok ešte nezrelé paradajky? Nemusíte ich vyhadzovať - dozrejú v interiéri! Nezrelé paradajky ošúpte, vložte do škatule od topánok a uskladnite ich pri teplote 18 - 25 °C v interiéri.

11 tipov, ako pestovať paradajky, aby ste mali bohatú úrodu

  • Zbierajte zrelé paradajky.
  • Paradajku rozrežte a lyžicou vyškrabte semená.
  • Semená vložte do nádoby a zalejte vodou.
  • Po niekoľkých dňoch sa semená oddelia od želatínovej hmoty, ktorá ich obklopuje, a klesnú na dno.
  • Semená vložte do sitka a prepláchnite ich čistou vodou.
  • Semená paradajok položte na kuchynskú utierku, aby sa vysušili.
  • Po vysušení vložte semená paradajok do označeného papierového vrecka.

Paradajky potrebujú slnko a ideálne strechu, ktorá ich ochráni pred dažďom. Rajčiaky potrebujú v lete veľa vody a ako bujne rastúce rastliny potrebujú na svoj rast aj hnojivo.

Paradajky nemajú rady tieň. Uistite sa, že sú zasadené na slnečnom mieste. Rovnako dôležitá ako slnko je dobre odvodnená pôda bohatá na živiny. Ak paradajky niečo nemajú rady, tak je to zamokrenie. Dôležitá je aj správna vzdialenosť výsadby.

Ďalšia vec, ktorú paradajky nemajú rady, je zalievanie zhora. Vždy zalievajte pomaly a pravidelne zdola a dávajte pozor, aby ste nezmáčali listy. Tým sa tiež zabráni vzniku plesní.

Pôda pre paradajky a zeleninu je ideálna.

Štepené paradajky dávajú až o 40 % viac úrody ako neštepené.

Okrem toho je dôležité, aby boli splnené všetky podmienky: správna pôda, správne miesto a správna starostlivosť vrátane zalievania, hnojenia a rezu.

Bohužiaľ nie, na výsadbu paradajok v auguste je už neskoro. Ak chcete pestovať zeleninu v auguste, držte sa jesennej a zimnej zeleniny, napríklad kapusty.

Rastliny paradajok by sa mali vysádzať vždy v máji.

hore