Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 21. 11. 2024 o 20:31. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Je vaša bilancia prežitých izbových rastlín trochu smutná? Toto číslo sa dá navýšiť. Existujú izbové rastliny, ktoré sú nenáročné na údržbu, odolné a v interiéri vyzerajú krásne.

Skôr ako sa vyberiete do obchodu, položte si niekoľko otázok, pretože aj izbové rastliny s nízkou náročnosťou na údržbu majú rôzne požiadavky na svetlo, teplotu a substrát:

  • Dokážete sa o ne pravidelne starať?
  • Máte izbovú rastlinu kam umiestniť a môžete si vybrať miesta?
  • Chcete kvitnúcu izbovú rastlinu?

Ak ste nedostali pár odrezkov len tak do daru alebo nezdedili monsteru od babičky, potom je jednou z ďalších možností zaobstarať si izbovú rastlinu z udržateľnej produkcie. To je prípad izbových rastlín od spoločnosti Floraself. Udržateľné izbové rastliny možno rozpoznať podľa „značky kvality“ Floraself. Tieto rastliny sa pestujú podľa prísnych noriem kvality. Túto pečať dostanú len rastliny z preukázateľne udržateľných výrobných procesov.
Spoločnosť FloraSelf vám ponúka:

  • 1-A kvalitu produktov
  • Neustále testovaná kvalita
  • Bez použitia neonikotinoidných pesticídov, ktoré sú škodlivé pre včely

Nenáročné izbové rastliny

Aby sme vám pomohli rýchlo sa rozhodnúť, ktorá izbová rastlina by sa k vám mala nasťahovať, pripravili sme pre vás profily najobľúbenejších izbových rastlín. Každá rastlina má svoje vlastné požiadavky.

Máte doma veľa kútov, kde je málo svetla? Aj v takom prípade sa můžete tešiť zo spoločnosti izbových rastlín. A ktoré z nich budú vďačné za tienistý kút?

Sanseviery, zamioculky a lopatkovce už poznáte. Teraz spoznáte ďalšie izbové rastliny, ktoré dokážu prežiť aj bez plného svetla.

Šplhavec (Epipremnum ): miluje polotienisté stanovište bez priameho slnečného svetla. Čím tmavšie má listy, tým menej svetla potrebuje. Mimochodom, popínavé rastliny môžete pestovať buď ako popínavé rastliny (možno pozdĺž kokosového stĺpa, trámu a pod.), alebo ako rastliny do závesného koša. Takáto kúpeľňa je vhodnou miestnosťou pre popínavé rastliny, pretože majú rady vyššiu vlhkosť.

Obličkovec: Pôvodne rástli ako paprade na zemi v džungli. Nemali veľa svetla. Preto je ideálne polotienisté miesto. Nezabúdajte však, že obličkovec má rád vlhkú pôdu a nevadí mu pravidelné postrekovanie. Prípadne je pre vyššiu vlhkosť ideálnym miestom kúpeľňa.

Filodendron: Filodendron sa vyrovnáva so slabým osvetlením oveľa lepšie ako iné izbové rastliny. A pokiaľ má rovnomernú vlhkosť pôdy bez zamokrenia, je veľmi nenáročný.

Máte v podkroví nevyužité trámy, holé steny v izbách alebo túžite po kvetinovej stene? Krásnym riešením sú popínavé izbové rastliny. Okrem toho, že musíte myslieť na umiestnenie, ďalším kritériom výberu je zdravotná nezávadnosť. Niektoré izbové popínavé rastliny sú jedovaté. Nezabudnite si to preto overiť.

  • Monstera
  • Philodendron
  • Hoja
  • Šplhavnica
  • Tradeskancia

Ak chcete vysadiť celú stenu popínavými rastlinami, môžete napríklad natiahnuť laná na podporu popínavých rastlín. Samozrejme, môžete si tiež kúpiť alebo postaviť mrežu. Často postačia aj klince na stene. Neobvyklejšími pomôckami na šplhanie sú napríklad rebrík, polica alebo rybárska sieť. A do módy sa opäť dostávajú drevené alebo železné kvetinové steny, ktoré si pamätáme z izieb našich rodičov a starých rodičov.

Rast monstery môžete usmerňovať napríklad pomocou kokosovej tyče alebo ju nechať visieť na lane. Väčšinou sa však veľmi rozprestiera do šírky, takže jej musíte trochu pomôcť do tejto výšky a vyvážiť ju. Alternatívou sú aj machové tyče.

„Kokedamy“ majú svoj pôvod v Japonsku, presnejšie v japonskej technike bonsajov, kde sa rastliny spracúvajú v machových guľách. Odtiaľ pochádza aj názov, ktorý je zloženinou japonských slov „koke = mach“ a „dama = guľa“.


Vyberte si radšej menej náročnú rastlinu. Vhodnými rastlinami sú slezinník, špargľa, maranta alebo obličkovec. Budete potrebovať aj rašelinový mach a mach.

  • Kokodama je 99 % prírodné kokosové vlákno, 100 % biologicky rozložiteľné.
  • Na zavesenie alebo ako dekorácia v interiéri.
  • Spôsob, ako si do svojho domova priniesť kúsok prírody.

V sortimente HORNBACH nájdete veľmi obľúbené interiérové obaly na kvetináče z prírodného vlákna s názvom kokodama. Ide o závesný obal na kvetináč vyrobený z kokosového vlákna. Spolu s kokodami budete mať vo svojom byte malý raj.

Parapety sú obľúbeným miestom pre izbové rastliny. Nebude tam ale rastlinám zima? Pretože čím tenšie sklo, tým je okno chladnejšie. V dobre izolovanom okne však môže byť rastlinám celkom teplo.

Nezaťahujte cez rastliny záclony a závesy, aby ste neoddelili tie, ktoré milujú teplo od zdroja tepla. Na druhej strane, v prípade rastlín, ktoré majú rady chladnejšie miesta je to v poriadku a môžete ich izolovať od tepla. Je to tak trochu veda.

Radiátory pod oknom. Čím širšia parapetná doka, tým lepšie, pretože stúpajúci teplý vzduch nezasahuje priamo rastliny. Ak je váš parapet úzka drevená alebo kamenná (mramorová) rímsa, ktorá nenadväzuje plynule na okno, teplý vzduch môže stúpať od radiátora na oboch stranách.

Svetlo a tieň. Rastliny, ktoré potrebujú svetlo, by mali byť umiestnené v okne orientovanom na juh alebo v okne orientovanom na východ či západ. Izbové rastliny, ktoré potrebujú menej svetla, by mali byť umiestnené v okne orientovanom na sever. Iba niekoľko druhov rastlín zvládne priame slnečné svetlo.

Nenáročné izbové rastliny

Mnohé rastliny potrebujú vyššiu vlhkosť vzduchu. V kúpeľniach a kuchyniach sú často vhodné podmienky. Okrem toho, ak sú dostatočne svetlé, môžete sem bez problémov umiestniť niektoré izbové rastliny, napríklad paprade alebo popínavé rastliny.
Žiaľ, zatiaľ čo kúpeľne v starých budovách sú zvyčajne príliš tmavé, v nových domoch majú často veľké okná. V nich sa cítia ako doma najmä tropické rastliny, ktoré milujú teplo a vysokú vlhkosť.
V kuchyniach sa tvorí veľa vodnej pary. Niektoré rastliny ju majú rady. Ale len tie, ktoré sa dokážu vyrovnať s tým, keď je vzduch teplejší.

Hovorí sa, že izbové rastliny zbavujú spiaceho človeka kyslíka, a tým aj pokojného spánku. V skutočnosti väčšina zelených rastlín absorbuje kyslík namiesto toho, aby ho produkovala, a to v dôsledku nedostatočnej fotosyntézy - ale toto množstvo je také malé, že by ste museli vypestovať celú džungľu, aby ste pocítili nejaké účinky.
Nie je teda nič zlé na tom, ak máte v spálni vhodné izbové rastliny.

Do spálne však nepúšťajte silno zapáchajúce kvitnúce rastliny. Ale také ako svokrine jazyky, fikusy, palmy alebo krušpány produkujú v noci kyslík a sú ideálnymi kandidátmi na izbové rastliny do spálne.
V zimných mesiacoch môžete napríklad juku premiestniť z obývačky do spálne. Palma juka potrebuje zimnú prestávku v chladnejších teplotách.

Nenáročné izbové rastliny

Izbové rastliny sú jednoduchým spôsobom, ako zlepšiť kvalitu vzduchu v detskej izbe. Zároveň podporujú zdravie a výkonnosť detí – a malé deti sa učia zodpovednosti.
Rastliny do detskej izby musia byť predovšetkým netoxické.

Vhodnými kandidátmi, ktorí sú netoxickí a ľahko sa udržiavajú, sú napríklad zelenec, sukulenty, šáchor. Mimoriadne zaujímavé sú pre deti aj mäsožravé izbové rastliny, ako napríklad mucholapka podivná.

Predsiene a chodby často nie sú veľmi dobre vykurované. Zvyčajne sú chladnejšie, najmä v zime. V takýchto miestnostiach možno chovať takmer všetky izbové rastliny, ktoré potrebujú zimný odpočinok.
Je však dôležité, aby tam bol dostatok svetla a aby tieto rastliny neboli príliš vlhké. Niektoré rastliny sú citlivé na studený prievan.

Všetkým vašim izbovým rastlinkám sa darí a vy chcete urobiť ďalší krok: rozmnožiť svoju zbierku. Pri mnohých druhoch izbových rastlín to nie je také ťažké, ako by ste si mohli myslieť.

Existujú dve možnosti:

  • Rozmnožovanie izbových rastlín zo semien.
  • Rozmnožovanie izbových rastlín z odrezkov. Odrezok je odrezaná časť rastliny. Po vložení do vody alebo substrátu sa odrezok zakorení a vyvinie sa z neho vlastná rastlina.

Nenáročné izbové rastliny

Na rozmnožovanie izbovej rastliny z odrezkov potrebujete ostrý, čistý nôž. Budete tiež potrebovať buď sklenenú nádobu naplnenú vodou, alebo kvetináč so zeminou. Na jar, keď sa začína vegetačné obdobie, sa odrezky často zakorenia mimoriadne rýchlo. Neskôr počas roka budete potrebovať viac trpezlivosti.

Z materskej rastliny odrežte nožom 10 až 15 cm dlhý odrezok. Odrezok by už mal mať niekoľko listov. Opatrne odstráňte spodné listy z odrezku. Na odrezku by malo zostať len niekoľko listov, aby mohol svoju energiu vložiť do nových koreňov, ktoré sa majú vytvoriť. Akonáhle má odrezok korene, je pripravený a môžete opatrne zasadiť spodnú časť odrezku bez listov do pôdy. Pôdu udržiavajte vlhkú – a buďte trpezliví.

Odrezky niektorých rastlín sa vyvíjajú lepšie, ak ich pred presadením na chvíľu vložíte do nádoby s vodou. Spodná časť odrezku bez listov by mala byť vo vode. Vodu v nádobe pravidelne vymieňajte. Čoskoro uvidíte, že sa tvoria korene. Keď sa vytvorí dostatok koreňov, môžete odrezky zasadiť do kvetináča.

Nenáročné izbové rastliny
hore