Pokoste trávnik
Nepodceňujte prípravu trávnika na jeseň a zimu. Naposledy ho pokoste, tentoraz ale trávu nechajte o trochu vyššiu.
Postriekať ho môžete aj proti zimným plesniam a na prilepšenie ho môžete poprášiť trochou kompostu. Vždy to robte cez sito, nech nemáte na záhrade nevzhľadné veľké kusy.
Ako vybrať správnu kosačku
Novú kosačku si nekupujete každý rok. Preto by ste si mali pred rozhodnutím o kúpe dobre premyslieť, aký typ kosačky najlepšie spĺňa vaše požiadavky. Pripravili sme pre vás prehľad dôležitých informácií, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa pre tú správnu kosačku.
Ostrihajte živý plot
Pomocou nožníc na živý plot pristrihnite živý plot. Ideálne sa do tejto práce pustite koncom októbra.
Pred zimou ho tiež poriadne zalejte a korene stromov prikryte kôrou. Zabránite tým rastu buriny a ochránite pôdu pred mrazom.
Zhrabajte lístie
Lístie zhrabujte pravidelne, trávnik vám na jar poďakuje. Prečo? Pod neodprataným lístím by sa mohla vytvoriť pleseň a vy by ste po zime našli trávu plnú lisých a plesnivejúcich miest. Na lístie využite hrable, vysávače alebo fukáre.
Kompostujte
Čo všetko môžete s čistým svedomím hodiť na kompost?
Zvyšky zeleniny z kuchyne, staré kvety, ovocie, šupky od zemiakov alebo škrupiny vajíčok.
Prihoďte tiež suché lístie, ale pozor na listy z orecha, ktoré obsahujú škodlivé látky. Na kompost taktiež nepatria zhnité plody, tie vyhoďte do bio odpadu.
Ako vyrobiť kompostér
S našimi projektovými doskami máte nespočetné možnosti pre kreatívnu tvorbu vo vonkajšej oblasti. Pripravili sme pre vás návod, s ktorým si doma môžete vyrobiť kompostér.
Zrušte záhony
Záhony, o ktoré ste počas roka s láskou starali, sa budú pomaly ukladať na zimný spánok. Najskôr zrušte záhony koreňovej zeleniny ako je zeler a petržlen. V zemi ešte môže zostať mrkva, zeler, kel, pór, červená repa alebo čierny koreň.
Mierne mrazy zvládne ružičkový kel, čínska kapusta, poľníček a špenát. Všetky rastliny ale chráňte vrstvou lístia.
Porýľujte záhony
Pred zimou všetky záhony porýľujte a zbavte buriny. Na jar vám to ušetrí prácu. Hlinu môžete tiež jemne pohnojiť, aby mala z čoho čerpať živiny.
Postarajte sa o bylinky a trvalky
Otrhajte listy byliniek a usušte ich. V zime sa vám budú hodiť do jedál aj do čaju. Oregano, mätu, tymián alebo šalviu môžete nechať cez zimu vonku, len ich starostlivo zahrabte do lístia, aby cez zimu neomrzli.
Trvalky zahrňte zeminou, na jar vám opäť vykvitnú.
5 tipov, ako sadiť a pestovať trvalky
Trvalky sa vysádzajú na záhrady už celé storočia. Aby ste sa v priebehu roka mohli kochať od prvého zazelenaniea až do posledného kvetu, tak vám poradíme, ako trvalky sadiť a pestovať.
Vysádzajte
Najskôr vám radíme záhony zrušiť a teraz máte vysádzať? Áno, naozaj je to tak. Na jeseň sa mnoho rastlín vyžína, ale sadia sa cibuľoviny a ovocné stromy.
September je ideálny čas pre tulipány, krókusy, narcis a hyacint.
Od polovice októbra tiež môžete začať vysádzať jablone, hrušky, višne, čučoriedky alebo exotické kiwi a figovník.
Zazimujte v suchu a chlade
Rastliny, ktoré neznesú mráz odrežte, presaďte do kvetináčov a odneste ich na suché a chladné miesto. Počas zimy to nepreháňajte so zalievaním, nech vám nezhnijú.
Zalievajte
Ešte než sa všetky rastliny a trávnik uložia na zimný spánok, poriadne ich zalejte. V zamrznutej pôde nebudú mať korene z čoho čerpať vodu, preto ich hydratujte do zásoby.
Ako správne zavlažovať záhradu
Pokiaľ si často a radi vychutnávate siesty na záhrade, mali by ste poznať pár základných tipov pre jej udržiavanie. Vôňu, sviežosť a farby vašej záhrady ovplyvňuje kvalita pôdy a jej zavlažovanie. Ako a čím, v akom množstve a kedy je najúčinnejšie dopriať vášmu kúsku raja na zemi potrebné dúšky vody, sa dozviete v našom prehľade.
Vypnite vodu
Na zimné mesiace starostlivo uzavrite kohútiky a vyklepte posledné kvapky z hadice. Ak môžete, odložte záhradné hadice na suché miesto, predĺžite im tým životnosť.
Ostrihajte ruže
Správny zostrih umožní ružiam dobre prezimovať. Ako na neho? Nechajte si poradiť od našich odborníkov, radi vám pomôžu a vy sa potom na jar budete tešiť z nových pukov.
Spracujte opadané vetvy
Zostali vám po jesenných prácach na záhrade konáre a odštiepky? Spracujte ich v drviči. Výslednú drvinu použite na ohraničenie záhonov alebo ako základ kompostu.
Ako strihať, drviť a kompostovať
Ideálna doba na strihanie stromov, kríkov a rastlín je práve teraz! So zoznamom materiálu a záhradného náradia a našim prehľadným návodom hravo zvládnete strihať, drviť a kompostovať.
Zastavte sa u nás po inšpiráciu
V zime bude vaša záhrada spať a vy máte čas na vymýšľanie nových plánov. Ako na jar vaše kráľovstvo ozvláštnite?
Príďte sa k nám pozrieť a spoločne vyberieme nové kvetináče, kosačku alebo napríklad záhradný domček.