Aké sú vaše technické možnosti?
Pred výberom a nákupom si dobre rozmyslite, či vám bude stačiť mobilná klimatizácia, ktorá nepotrebuje žiadnu zložitú inštaláciu. Ďalšou možnosťou je investícia do výkonnejšej nástennej klimatizačnej jednotky a s tým spojené náročnejšie stavebné úpravy.
Základné rozdelenie klimatizácií:
1. Mobilná klimatizácia
- Je kompaktná (jedna "bedňa") a dá sa tak ľahko premiestniť do inej miestnosti.
- Má ale nižšiu účinnosť, je hlučnejšia.
- Flexibilná hadica pre odvod teplého vzduchu a vlhkosti musí viesť von.
Výhodou tohto typu klimatizácie je nenáročná inštalácia. Potrebujete iba vyriešiť odvod teplého vzduchu smerom von. Najčastejšie sa to rieši zakúpením okennej izolácie, otvorom v stene alebo otvorom v okne (hlavne pri starých oknách).
Nevýhodou mobilnej klimatizácie je jej vyššia hlučnosť.
Mobilná klimatizácia sa delí podľa troch základných výkonov podľa BTU (British Thermal Unit):
- 7.000 BTU - pre miestnosť s plochou do cca 15m štvorcových,
- 9.000 BTU - pre miestnosť s plochou do cca 20m štvorcových,
- 12.000 BTU - pre miestnosť s plochou do cca 30m štvorcových.
* Rozmery miestnosti sú orientačné. Samozrejme veľmi záleží na celkovom objeme (teda aj výške stropu), izolácii a ďalších faktoroch.
Vlastnosti mobilných klimatizácií:
- Účinnosť pre miestnosti s približnou plošnou výmerou 10 - 30 metrov štvorcových.
- Nevedia kúriť.
- Súčasťou je flexibilná hadica dlhá 0,3 - 1,8 m. Nesmie sa predlžovať. Čím dlhšia hadica, tým horšia účinnosť prístroja.
- Každá klimatizácia odvlhčuje. Miera odvlhčenia sa nedá regulovať.
- Vlhkosť odchádza vo forme kondenzátu von.
- Diaľkové ovládanie je štandardom pri všetkých prístrojoch.
- Pomerne vysoká hlučnosť - neodporúča sa inštalovať do spálne.
Pri mobilnej klimatizácii je priechod pre flexibilnú hadicu väčšinou riešený kruhovým výrezom skiel okna, alebo otvoreným oknom cez klimatizačnú záclonu.
2. Delená klimatizácia (splitová alebo nástenná)
Pri tomto type klimatizácie sa nezaobídete bez stavebných úprav. Delená klimatizácia je síce výkonnejšia a tichšia ako klimatizácia mobilná, ale obidve jej časti musíte rozumne umiestniť. Vonkajšiu časť môžete dať napr. na balkón alebo pomocou konzoly pripevniť na fasádu.
Pozostáva z dvoch hlavných častí:
- vnútorná jednotka - obsahuje ventilátor, vyfukuje studený alebo teplý vzduch požadovaný obsluhou,
- vonkajšia jednotka - obsahuje ventilátor, vyfukuje odpadové teplo alebo chlad podľa zvoleného režimu.
Vlastnosti delených klimatizácií:
- Účinnosť pre miestnosti aj nad 30 metrov štvorcových.
- Vie kúriť - tepelné čerpadlo (až do -15°C).
- Vnútorná a vonkajšia jednotka môžu byť od seba vzdialené až 20 m.
- Každá klimatizácia odvlhčuje. Miera odvlhčenia sa nedá regulovať.
- Vlhkosť odchádza vo forme kondenzátu von.
- Diaľkové ovládanie je štandardom pri všetkých prístrojoch.
- Veľmi tichá prevádzka (zvuk vydáva vonkajšia jednotka).
- Denná energetická spotreba je cca 6 - 20kWh. Veľmi ale záleží na teplote a ďalších faktoroch.
Pri delenej klimatizácii je nutný pre priechod potrubia ľahký stavebný zásah, ale po zaizolovaní vedenia sú minimalizované tepelné straty.
Upozornenie!
Váha vonkajšej jednotky je cca 30kg, preto je potrebné vopred zvážiť vhodné upevnenie.
Aký veľký priestor bude klimatizácia ochladzovať?
Pri výbere klimatizácie je veľmi dôležitý údaj o veľkosti plochy, ktorú bude prístroj ochladzovať. Mobilné klimatizácie sa delia do troch základných výkonov chladenia a dokážu fungovať na maximálny výkon na plochách od 10 do 40 m2.
Ale pozor, nielen metre štvorcové, ale aj celkový objem miestnosti ovplyvňuje výber správnej klimatizačnej jednotky. Predstavte si teda, v akých miestnostiach budete klimatizáciu využívať.
Ako často budete klimatizáciu používať?
Výber klimatizácie je tiež o cene, dizajne a o výrobcovi. Ten udáva jej výkon, ktorý je vlastne hodinovou spotrebou. Správne používanie klimatizácie potom zvýši efektivitu a úsporu energie. Napr. ak necháte klimatizáciu bežať celý deň, ušetríte tým energiu.
Klimatizácie dnes navyše majú nielen termostaty, ale aj ďalšie špeciálne režimy, časovače, diaľkové ovládanie a samostatnú funkciu odvlhčovania.
Čo je v predajniach HORNBACH ďalším letným hitom?
Ochladzovač vzduchu
Jednou z možností, ako ochladiť seba a svoje telo, je vyskúšať ochladzovač. Ten pracuje na báze odparovania vody. Nekonečný pás sa stále namáča v zásobníku s vodou. Z pásu sa voda odparuje pomocou ventilátora a dokáže okolo vás schladiť vzduch o tri až päť stupňov.
Spotreba vody je až 10 litrov denne - odparuje sa do priestoru miestnosti. Musíte mať súčasne otvorené okno a miestnosť vetrať, pretože vlhkosť by išla z ochladzovača rovno do stien.
Ventilátory
Ventilátory sú letnou klasikou. Existujú stolové, stojace, podlahové alebo vetráky s ionizátorom. Jedným z najväčších hitov letnej sezóny je ventilátor s rozprašovačom vody. Ručíme vám za to, že na rozpálenej záhrade bude vaším najlepším kamarátom!
Vedeli ste, že ...
Niektoré typy stropných ventilátorov sú vybavené funkciou reverzácie = letnou aj zimnou prevádzkou. To znamená, že v zime možno tento ventilátor prepnúť na obrátený chod. Teplý vzduch je lopatkami ventilátora poháňaný od stropu, pozdĺž stien k podlahe a stredom miestnosti je vzduch nasávaný nahor k ventilátoru.Dôjde tak k ohriatiu stien a priestoru okolo stien, kedy sa vyrovná rozdiel teplôt medzi podlahou a stropom.