3 tipy, ako vybrať kuchynský drez
Kuchyňa je miestom vzájomného stretávania, hodovania, ale aj nenútenej konverzácie. Okrem kuchynskej linky, ktorá vám bude svojimi parametrami maximálne vyhovovať, je potrebné doplniť ju aj o kvalitný kuchynský drez. Zvoliť ten granitový, nerezový, dvojdrez s odkvapom alebo klasiku? Rady, ako taký drez vybrať, sú súčasťou nasledujúcich riadkov.
Konštrukcia drezu
Jedným z najdôležitejších parametrov kuchynského drezu je určite jeho konštrukcia. Tá by sa mala primárne odvíjať od miesta, ktoré ste pre drez vyčlenili.
Vyberať môžete medzi samostatným drezom, ktorý sa hodí najmä do kuchyne s menšou pracovnou plochou alebo tam, kde je prítomná umývačka, či rozšíreným drezom s praktickým odkvapom. Tento typ drezu sa hodí najmä do kuchýň s častým umývaním surovín alebo permanentným umývaním riadu.
Akú hĺbku drezu?
Ideálne hĺbkové rozpätie sa pohybuje od 19-20 cm a viac. K dispozícii sú samozrejme aj lacnejšie plytšie drezy, ktoré vás ale budú zbytočne obmedzovať či už pri samotnom umývaní, tak aj následnom odkladaní riadu.
Materiál kuchynského drezu
Na trhu sa stretnete s drezmi nerezovými, granitovými, ale aj menej známejšími typmi, medzi ktoré patria drezy sklenené, keramické alebo plastové. Ktorý z materiálov zvoliť a prečo?
Nerezový drez
Vysoko odolný, ľahko umývateľný a praktický - taký je najrozšírenejší typ drezov v tuzemských kuchyniach. Odoláva korózii aj pôsobeniu chemických prostriedkov. Pri výbere je ale dobré staviť na drezy, ktoré sú vyrobené z plechu s minimálnou hrúbkou 0,6 mm.
Granitový drez
Medzi jeho najväčšie výhody patrí širší výber farieb, ktoré tak môžete zladiť so zvyškom kuchynskej plochy, ale aj nenáročnosť na údržbu, pevnosť a odolnosť. Vzhľadom pripomína prírodný kameň. Pri výbere sa zaujímajte o zloženie drezu. Kvalitné granitové drezy by mali obsahovať približne 80 % kremenných pieskov a 20 % spojív a farbív.
Keramický drez
Tento typ drezov sa vyznačuje pevnou štruktúrou a odolnosťou voči chemikáliám, vyžaduje tiež minimálnu údržbu. Jeho farba si udržuje svoju sýtosť a nebledne ani počas niekoľkých rokov. Pri menej kvalitných výrobkoch ale môže dôjsť k poškodeniu povrchu vplyvom nárazu.
Sklenený drez
Tieto drezy sú určené najmä do moderných kuchýň vyššej kategórie. Už na prvý pohľad sú známkou luxusu. Rovnako ako pri keramickom dreze je ale potrebné vyberať kvalitné výrobky, ktoré odolajú prípadným nárazom.
Plastový drez
Plastový drez je vhodný na všestranné použitie v každom type kuchyne. Aj tu ale dbajte na to, z akého materiálu je drez vyrobený. Prevládať by malo kvalitné PVC. Len to zaručuje, že drez bude ľahko umývateľný a stohovateľný.
Montáž drezu
Kvalitná montáž kuchynského drezu zaručí dokonalú funkčnosť a tiež dlhú životnosť. Pozor ale na zapustenie do linky. Pracovná doska musí byť chránená proti zatečeniu vody. Na základe montáže rozlišujeme päť typov drezov:
- Horný (na dosku)
Ide o najčastejšiu a najbežnejšiu inštaláciu kuchynského drezu. Montáž drezu je vykonaná za použitia silikónu. - Spodný (pod dosku)
Veľmi efektívny a účinný spôsob inštalácie drezu zaručí, že na jeho okrajoch sa už nebudú zachytávať žiadne omrvinky a nečistoty. Všetko totiž jednoducho zmetiete do drezu. - Do roviny (integrovaný s pracovnou doskou)
Vhodný spôsob montáže pre dosky z prírodného kameňa alebo kompozitu. Do dosky sa vyfrézuje drážka, do ktorej sa drez zapustí a vytvorí tak s pracovnou doskou jednu líniu. - Presahový (na dosku)
Aj v tomto prípade ide o hornú montáž. Drez je zasadený do vopred vyfrézovanej drážky, ale nie je usadený priamo do roviny. Presahuje tak plochu pracovnej dosky iba svojou hrúbkou plechu, prípadne granitu. - Celoplošný
Veľmi efektívna a účinná inštalácia spočíva v tom, že drez úplne alebo čiastočne nahrádza časť pracovnej dosky.
Pravidiel pre výber kvalitného drezu, ktorý vám bude slúžiť veľa dlhých rokov, je samozrejme nespočetné množstvo. Ako vo všetkých odvetviach, aj v oblasti drezov je ale múdre spoliehať sa na zdravý úsudok a nechať si poradiť od skúsených profesionálov.