Filtrovať či nefiltrovať?
Odpoveď znie jasne: "Filtrovať!" Prečo? Filter je veľmi dôležitou súčasťou akvária. Väčšina ľudí si myslí, že jeho hlavná úloha je vytvárať krásne čistú vodu. Omyl. Toto je až druhotná úloha. Hlavnou misiou filtra je odbúravať a premieňať neviditeľné škodliviny vo vode.
Ako filtre fungujú
Je to jednoduché. Ryby, rovnako ako my, po sebe zanechávajú neporiadok. O čo ide? Výkaly, zvyšky krmiva, odumreté časti rastlín - to všetko po nejakom čase pláva vo vode. A ak by ste vaše rybky v tomto prostredí nechali žiť, nepáčilo by sa im to. Rovnako ako nám. Viedlo by to k nespokojnosti, chorobám a možno aj k smrti. Aké možnosti filtrácie teda máte?
Biologická filtrácia | Hlavnú rolu v biologickej filtrácii hrajú baktérie. Tie premieňajú odpad rýb na menej toxické látky. |
---|---|
Mechanická filtrácia | Slúži na odstránenie mechanických nečistôt z vodného stĺpca. V tomto prípade počítajte s tým, že filter budete musieť pravidelne čistiť. |
Chemická filtrácia | Najčastejšie sa vykonáva pomocou aktívneho uhlia. V súčasnej dobe sa používa skôr ako doplnková filtrácia. Kedy? Napríklad, keď z akváriovej vody potrebujete odstrániť nejaké lieky. |
Niekto to rád horúce alebo ohrievač je potrebný
Budiš svetlo alebo akváriové osvetlenie
Bez svetla sa vaše nové akvárium nezaobíde. Ak chcete, aby sa rybám aj rastlinám v akváriu dobre darilo, čaká vás obstaranie osvetlenia. Aké máte možnosti? Najobľúbenejšie sú žiarivky. Dokážu vám vytvoriť podmienky, ktoré pripomínajú:
- denné svetlo,
- tropické slnko,
- simuláciu podmorskej hlbiny.
Ďalším obľúbeným variantom je tiež LED osvetlenie. V prípade nákupu tohto typu osvetlenia vás iste poteší úspora energie až o 50 % oproti iným druhom osvetlenia. Až budete do akvária osvetlenie inštalovať, dbajte na bezpečnosť a riaďte sa presnými inštrukciami v návode. Neublížite tak sebe ani rybičkám.
Rôzne spektrálne farby osvetlenia majú vplyv na rast vodných rastlín a rias (väčšinou nežiaduce). Žiarivky s vyšším podielom červenej a modrej sa používajú cielene na zosilnenie viditeľnosti farebných odtieňov červenej, oranžovej a modrej rýb a koralov, avšak podporujú rast rias. Najčastejšie sa používa osvetlenie s kompletným spektrom, ktoré vie na slnečnom svetle vytvoriť podobné farebné podmienky.
Využívanie elektronického osvetlenia s časovaním umožňuje časové riadenie nastavenia rôznych svetelných atmosfér. Napríklad možno simulovať východ a západ slnka. Väčšinou je ale postačujúce riadenie osvetlenia pomocou jednoduchého časovača. Ak sú v akváriu aj ryby, je naozaj nutná iba zmena z denného režimu na nočný. Vodné rastliny vyžadujú osvetlenie s dĺžkou trvania 8 až 12 hodín, ktoré možno prekladať prerušovane prestávkami a svetlo na chvíľu vypnúť.
Akváriové osvetlenie je často zabudované do horného krytu akvária. To musí odolávať súčasným podmienkam suchého ovzdušia a zamedzovať riziko úderu elektrickým prúdom pri práci na akváriu. Pre zamedzenie zbytočným a značným stratám energie v dôsledku vyparovania by sa horné zakrytie akvária malo použiť v každom prípade.