Zalievanie záhrady alebo sprcha na chate?
To, na čo budete vodu z vodárne využívať, je pri jej výbere to najdôležitejšie. Na polievanie záhrady je ideálne čerpadlo s hydrokontrolou a v dome lepšie a efektívnejšie využijete vodáreň s expanznou nádobou. Pre vaše bezpečie však vždy, keď odchádzate z chalupy, vodáreň vypnite a nechajte vytiecť zvyškovú vodu.
- Ideálny zdroj vody do domov, chát a chalúp na umývanie, sprchovanie, pranie a splachovanie. Jej nespornou výhodou je, že expanzná nádoba si udržuje tlak a vodáreň nespína tak často. Čo pre vás znamená úsporu energie.
- Vždy vyberajte nerezovú vodáreň, s ohľadom na životnosť materiálu.
Pozor!
V expanznej nádobe je nevyhnutná pravidelná kontrola tlaku pomocou barometra. Zníženie tlaku spôsobuje jednak častejšie spínanie vodárne, a jednak opotrebovávanie mechu, ktorý tlak neustále vyrovnáva.
- Skvele sa hodí na polievanie záhrad. Jednoducho ho napojíte na všetky zavlažovacie systémy: postrek hadicou, kvapôčková závlaha, sprinklery alebo priesakové hadice.
- Vďaka konštantnému tlaku, ktorý je udržiavaný častým spínaním, je však spotreba energie o niečo vyššia. Čerpadlo s hydrokontrolou vzniklo spojením dvoch prístrojov - čerpadla a tlakového prietokového spínača. Ten zaisťuje, že po skončení čerpania vody sa čerpadlo samo vypne.
Podľa akých hodnôt vyberať?
Tú pri domácej vodárni vypočítame jednoducho. Dopravná výška je súčet výšky sacej a výtlačnej.
Udáva, z akej hĺbky a vzdialenosti vodáreň vodu nasáva. Teda napríklad od hladiny studne až po vstup do domácej vodárne. Pri zvislej časti potrubia počítame 1 meter dĺžky ako 1 meter sacej výšky. 10 metrov vodorovnej dĺžky potrubia počítame ako 1 meter sacej výšky.
Pre vodárne je kľúčové, že sacia výška nemôže kvôli fyzikálnym zákonom byť väčšia ako 8-9 metrov. Do vyššej výšky prístroj jednoducho vodu nenasaje. Pokiaľ je teda hladina nižšie alebo vodáreň ďalej, je nutné použiť čerpadlo ponorné, ktoré vodu naopak vytláča nahor.
Udáva, do akej vzdialenosti a výšky vodáreň vodu vytláča. Teda od domácej vodárne po vodovodný kohútik. A tiež tu platí, že zvislú časť potrubia počítame 1 meter dĺžky ako 1 meter výtlačnej výšky. 10 metrov vodorovnej dĺžky potrubia počítame ako 1 meter výtlačnej výšky.
Pozor, nezabudnite na tlakovú rezervu - aj ten najvzdialenejší a najvyššie položený kohútik potrebuje dostatočný tlak. Pri výpočte výtlačnej výšky tak pridávame v priemere 20 metrov výtlačnej dĺžky, čo zodpovedá rezervnému tlaku 2 bary.
Kam vodárne umiestniť?
Pre oba prístroje je dôležité suché a relatívne teplé miesto. Vonku im hrozí mráz a v studni zatopenie pri roztápaní snehu. V dome ich umiestnite ideálne v technickej miestnosti - spínanie vodárne a jej prevádzka je pomerne hlučná.
Tip:
Ak chcete z nejakých dôvodov umiestniť čerpadlo do studne, máme pre vás tip: ponorné čerpadlo vybavte hydrokontrolou. Čerpadlo ponorte do studne, hydrokontrolu umiestnite v hornej časti studne a čerpajte.
Aké príslušenstvo potrebujete k zapojeniu?
K zapojeniu vodárne potrebujete len pár vecí a pamätajte si, že záhradná hadica musí byť vždy 1-palcová, inak si zúžite prietok.
Pletená s výstužou. Aby sa nezdeformovala tlakom, je vybavená košom a spätnou klapkou, ktorá automaticky zalieva čerpadlo a zabezpečuje, aby voda netiekla späť.
Hadica, ktorá vedie z vodárne. Použite, podľa potreby, buď záhradnú alebo hadicu do interiérov.
Spojka medzi vodárňou a hadicou, ktorá zaisťuje bezproblémové napojenie.
Predĺži životnosť vodárne. Pre ich čistenie je ideálne kombinovať ventil - predfilter - ventil; jednoducho odskrutkujete 1 ventil. Vyčistíte filter bez úniku vody z vodárne a opäť naskrutkujete.
Ľahko formovateľná hadica, ktorú využijete, ak už máte vodárenský systém a potrebujete zakomponovať novú.