Urobte si zásoby na rok dopredu
V menších domoch ide o hlavný zdroj tepla, vo väčších je kombinované s inými zdrojmi, solárnymi panelmi, tepelnými čerpadlami. Vyzerá to na prvý pohľad jednoducho, ale nie nadarmo sa hovorí, že palivové drevo vás zahreje dvakrát.
Na predzásobenie je najlepšie myslieť už z jari a najlepšie ešte rok dopredu. Drevo možno zakúpiť už naštiepané a presušené, pripravené na spálenie. Kto by si však nechal ujsť tú krásnu prácu so spracovaním dreva? Ponuka je široká, od paletového predaja po balíčky na jedno alebo viac zakúrení. Len je to drahšie.
Tip:
Na kúrenie je najlepšie využívať drevo tvrdé. Mäkké drevo príliš rýchlo horí a mnoho tepla nevydá. Drevo tiež musí byť vyschnuté. Mokré drevo zle horí a čadí. Odpadové drevo alebo drevotriesky a preglejky patria do spaľovne.
Drevo včas spracujte
Ak si objednáte drevo, zvyčajne ide o nevyužiteľné kusy kmeňov z polomov a prierezov. Jedného dňa príde nákladiak a vyklopia vám to na dvor. Čo ďalej?
Čerstvé drevo je potrebné čo najrýchlejšie spracovať. Keď vyschne, je rezanie a štiepanie ďaleko ťažšie. Veľké kusy kmeňov musíte narezať na kratšie, najlepšie tak, aby sa vošli do krbu alebo kachlí. Naštiepané drevo sa lepšie ukladá a tiež rýchlejšie a lepšie vyschne.
Na to je najlepším pomocníkom motorová píla. Na porcovanie kmeňov a konárov je možné použiť aj okružnú pílu s kolískou. Samozrejme môžete drevo rezať aj ručnou oblúkovou pílou, najlepšie s korunkovým zubom na vlhké drevo na plátku. Bežné cirkuláre s rovným stolom nie sú vhodné a rovnako tak napríklad nápad, využiť pokosovú pílu, nie je najlepší.
Tip:
Na rezanie ručnou alebo motorovou pílou je veľmi vhodné vlastniť stojan, ľudovo nazývaný "koza". Ten sa dá, kovový alebo drevený, kúpiť. Zručný kutil si ho môže vyrobiť sám. Len pozor na to, aby bol dostatočne pevný.
Režte a štiepajte
Pre viac športovo založených sú ku štiepanie dreva vhodné špeciálne sekery. Ako podložku je dobré mať stabilný, dobre preschnutý (to aby ste ho nerozštiepali spoločne so spracovávaným drevom), dostatočne široký a správne vysoký klát z tvrdého dreva. Jeho výška musí byť "tak akurát", rovnako ako je to s pracovným stolom (klát zvyčajne okolo výšky 70 cm).
Sekery pre štiepanie dreva sú jednoúčelové nástroje špeciálne klinového tvaru na dlhej násade. Hovorí sa im "kálače". Na inú prácu s drevom sa nehodia. Je to vlastne klin na porisku. Veľmi známe a rozšírené sú tieto sekery od značky Fiskars.
Tip:
Odporúčame mať takú sekeru s poriskom z kompozitného materiálu. Takéto porisko je veľmi odolné. Obyčajné drevené sa môže, pri troche nešikovnosti, veľmi ľahko preraziť/zlomiť. So sekerou obyčajného tvaru sa pri štiepaní klátov budete veľmi namáhať. Tá je vhodná až na neskoršie drobnejšie práce, na štiepanie triesok na podpálenie.