Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 21. 11. 2024 o 9:37. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

V menších domoch ide o hlavný zdroj tepla, vo väčších je kombinované s inými zdrojmi, solárnymi panelmi, tepelnými čerpadlami. Vyzerá to na prvý pohľad jednoducho, ale nie nadarmo sa hovorí, že palivové drevo vás zahreje dvakrát.

Na predzásobenie je najlepšie myslieť už z jari a najlepšie ešte rok dopredu. Drevo možno zakúpiť už naštiepané a presušené, pripravené na spálenie. Kto by si však nechal ujsť tú krásnu prácu so spracovaním dreva? Ponuka je široká, od paletového predaja po balíčky na jedno alebo viac zakúrení. Len je to drahšie.

4 tipy, ako pripraviť palivové drevo na zimu

Ak si objednáte drevo, zvyčajne ide o nevyužiteľné kusy kmeňov z polomov a prierezov. Jedného dňa príde nákladiak a vyklopia vám to na dvor. Čo ďalej?
Čerstvé drevo je potrebné čo najrýchlejšie spracovať. Keď vyschne, je rezanie a štiepanie ďaleko ťažšie. Veľké kusy kmeňov musíte narezať na kratšie, najlepšie tak, aby sa vošli do krbu alebo kachlí. Naštiepané drevo sa lepšie ukladá a tiež rýchlejšie a lepšie vyschne.

Na to je najlepším pomocníkom motorová píla. Na porcovanie kmeňov a konárov je možné použiť aj okružnú pílu s kolískou. Samozrejme môžete drevo rezať aj ručnou oblúkovou pílou, najlepšie s korunkovým zubom na vlhké drevo na plátku. Bežné cirkuláre s rovným stolom nie sú vhodné a rovnako tak napríklad nápad, využiť pokosovú pílu, nie je najlepší.

4 tipy, ako pripraviť palivové drevo na zimu

Práve štiepanie je tou najnamáhavejšou fázou celej prípravy. Ale aj to sa dá veľmi uľahčiť. Veľké kusy kmeňa sa skôr štiepali pomocou zatĺkacích klinov. Tiež bol na hriadeľ silnej cirkulárky pripevňovaný kužeľ so závitom. Ten pritlačený kus dreva na seba závitom natiahol a rozštiepil ho. Kus dreva ste museli stále držať v rukách a na kužeľ ho tlačiť.

Dnes sú v predaji výkonné elektrohydraulické štiepačky v niekoľkých veľkostiach a s rôznym štiepacím tlakom. Sú buď vertikálne alebo horizontálne. Elektromotor poháňa hydraulické čerpadlo a z neho je tlak prenášaný do piesta, ktorý kus dreva tlačí na klin. Poleno na neho položíte alebo postavíte a štiepačka ho rozštiepi.

Ide o prístroje účinné a pomerne jednoduché. Pre svoju dobrú funkciu potrebujú len kontrolu hladiny a občasnú výmenu hydraulického oleja. Možno ich len odporučiť. Ušetria vám veľa práce.

4 tipy, ako pripraviť palivové drevo na zimu

Pre viac športovo založených sú ku štiepanie dreva vhodné špeciálne sekery. Ako podložku je dobré mať stabilný, dobre preschnutý (to aby ste ho nerozštiepali spoločne so spracovávaným drevom), dostatočne široký a správne vysoký klát z tvrdého dreva. Jeho výška musí byť "tak akurát", rovnako ako je to s pracovným stolom (klát zvyčajne okolo výšky 70 cm).

Sekery pre štiepanie dreva sú jednoúčelové nástroje špeciálne klinového tvaru na dlhej násade. Hovorí sa im "kálače". Na inú prácu s drevom sa nehodia. Je to vlastne klin na porisku. Veľmi známe a rozšírené sú tieto sekery od značky Fiskars.

4 tipy, ako pripraviť palivové drevo na zimu

Naštiepané drevo uložte pod prístrešok alebo do krechtov (kužeľových hromád) pod nepremokavú plachtu. Pri krechtoch nezabudnite na otvory pre vetranie.

Drevo sa tiež ukladá pod presah strechy okolo domu. Jednak je po ruke na kúrenie, neprší na neho a vrstva dreva zvyšuje tepelnú izoláciu.

4 tipy, ako pripraviť palivové drevo na zimu
hore