Čo potrebujete vedieť predtým, než začnete kuchyňu zariaďovať?
Aby ste si mohli svoju novú kuchyňu ušiť na mieru, musíte vedieť pár dôležitých údajov. Tým najdôležitejším je veľkosť priestoru. Keď viete rozmery, môžete začať premýšľať nad dispozičným riešením a pracovnými zónami - tzn. kde budete pripravovať jedlo a variť, umývať riad a kam budete ukladať potraviny a zásoby.
S tým súvisí aj to, kde máte rozmiestnené odpady, zásuvky, do akého materiálu budete upevňovať kuchynské zariadenia a aké spotrebiče chcete používať.
Kuchynské centrum HORNBACH
Celé plánovanie je o priestore. V malej kuchyni budete chcieť ušetriť každé miesto, vo veľkej sa obmedzovať nemusíte. Ak si ale na zameranie netrúfate, určite využite služby kuchynského centra HORNBACH. Môžete si u našich odborníkov objednať zameranie technikom a následnú vizualizáciu vašej vysnívanej kuchyne.
Lacnejšiu alebo drahšiu kuchyňu?
Položte si otázky. Chcem si zariadiť lacnú kuchyňu s tým, že materiály dlho nevydržia alebo radšej investujem do drahších materiálov s dlhou životnosťou?
Ak ste rozhodnutí pre lacnejší variant, potom sa poobzerajte po laminovanej drevotrieskovej doske (LDT). Z nej sú najčastejšie vyrobené korpusy, doplnené o čelá a dvierka s povrchovou úpravou, ktorá nábytok chráni proti vlhku (fólia, lak). Výhodou je priaznivá cena a odolnosť voči vlhkosti. Mínusom je kratšia životnosť a rýchle opotrebovanie. Veľmi lacným variantom je nákup tzv. sektorovej kuchyne. Tieto kuchyne sú dostupné len v daných kombináciách, nemôžete si teda vyberať a kombinovať, a sú osekané na to najdôležitejšie.
Kvalitnejším a drahším variantom sú LDT korpusy s kvalitnými dvierkami a čelami zásuviek z MDF dosky. Táto drevovláknitá doska sa vďaka hustejšej štruktúre dá frézovať. Môžete teda vyberať z hladkého povrchu alebo vybrúseného dekoru. Materiál na prvý pohľad pripomína drevo. Chránený je fóliou, lakom, UV lakom. Výhodou tohto materiálu je odolnosť voči vlhku, oderu a tvarová stálosť.
Do kuchyne si môžete kúpiť aj linku z masívneho dreva. Počítajte však s tým, že drevo ako materiál reaguje na zmeny teplôt, na vlhko atď.
Jedným z ďalších variantov je dyhovaná doska (DFD). Je to nosná drevotriesková alebo MDF doska, na ktorej je nalepená tenká vrstva dreva. A v matnom prevedení vyzerá skvele.
Predné plochy môžete ladiť do lesku aj matu alebo spolu materiály kombinovať. Nábytok vo vysokom lesku, navyše v tmavých farbách, je úplne nepraktický. Sú na ňom totiž vidieť odtlačky a šmuhy. Praktickejší je matný vzhľad.
Na kuchynské skrinky použite nábytkové hrany, ktoré sú vhodné na olepenie všetkých častí nábytku. Nielenže tým doladíte kuchynskú linku do detailu, ale zabránite tiež prenikaniu vlhkosti do okrajových častí a mechanickému opotrebovaniu namáhaných častí.
Čím kuchyňu zariadiť?
Kombinovať a skladať skrinky, vyberať vzory, farby čelných plôch a ladiť k tomu úchytky, je neoddeliteľnou súčasťou zariaďovania kuchyne. Poďme sa detailnejšie pozrieť, z čoho môžete vyberať.
Pri skrinkách platí, že v štandardnom prevedení sú pripravené s policami z rovnakého materiálu. Kúpiť si však môžete aj police sklenené alebo police osvetlené. Rozdiel je tiež v otváraní dvierok. Niektoré dvierka sú vyrobené s tlmenými pántmi (tzn. v pántoch je namontovaný tlmič, takže sa pomaly zatvárajú) alebo bez tlmenia ako klasické otváranie.
Osvetlenie skriniek, kuchynskej linky a vstavané spotrebiče vo väčšine prípadov nie sú zahrnuté v cene. Ostrovčeky v priestore kuchyne sa skladajú z dostupných skriniek alebo z druhu skriniek na to priamo určených.
Zásuvkové spodné skrinky
V týchto skrinkách nájdete niekoľko typov zásuviek.
Zásuvky s čiastočným výsuvom, s kovovými bokmi a vodiacimi lištami sú tie najlacnejšie. Drahším variantom sú zásuvky s výsuvom do 3/4. Oba typy zásuviek majú nosnosť 25 kg.Najdrahším typom je zásuvka s plným výsuvom a s brzdou, ktorá sa pri zasunutí sama dovrie. Má nosnosť 50 kg.
Najpredávanejším typom sú zásuvky s plným dnom a zábradlím, najlacnejšie sú zásuvky len s postrannými drôtmi a najdrahšie sú s bokmi z tvrdeného skla.
Skrinky spodné rohové
Tieto rohové skrinky sa vyrábajú v mnohých variantoch. Majú vnútri klasické police, výsuvné koše, kolotoče s drôteným košom alebo výsuvný systém LeMans, v ktorom sa každá z políc vysúva z rohovej skrine zvlášť.
Otváracie skrinky spodné a horné
Pri týchto skrinkách si môžete vybrať z prevedení bez dvierok, s dvierkami alebo s dvoma dvierkami. Prípadne kombináciu zásuvky a dvierok.
Závesné skrinky pre digestory
Do skriniek s klasickými dvierkami, paralelne výklopnými alebo skladacími, môžete bez obáv schovať svoj nový odsávač pár. Alebo si ho kúpiť rovno zabudovaný do skrinky.
Potravinové skrinky
To je veľa úložného priestoru pre zásoby potravín, zaváranín a výslužky. Kúpite ich s výsuvnými košmi, dvierkami, zásuvkami alebo aj v ďalších kombináciách. Špajza sa do domácnosti vždy hodí!
Spodné skrinky pre vstavané spotrebiče
Do tohto oddelenia patrí skrinka pod vstavanú rúru, ktorá má väčšinou jednu zásuvku pre ukladanie plechov. Vstavanú umývačku môžete zabudovať tak, že bude viditeľný originálny ovládací panel. Skrinka má tiež prípravu na dvierka v rovnakej farbe ako ostatný nábytok a umývačku, ktorá je pod nimi schovaná, môžete ovládať na dvierkach. Podobne môžete dvierka a zásuvky kombinovať aj pri ďalších spodných, stredných, vysokých alebo závesných skrinkách pre vstavané spotrebiče, napr. pre chladničku, rúru alebo mikrovlnku.
Zapamätajte si,
že ak chcete umiestniť kuchynské spotrebiče priamo do kuchynskej linky, musí byť spotrebič určený ako vstavaný.
Ďalšie kuchynské vybavenie
Varné dosky, kuchynské drezy, batérie a vstavané spotrebiče patria medzi základné kuchynské prvky. Neoddeliteľnou súčasťou každej kuchyne je pracovná doska. Tá môže byť vyrobená z MDF dosky, kameňa, kovu, dreva alebo skla.
Pracovnú dosku vyberajte podľa toho, ako často ju budete zaťažovať. Vydrží veľa, ale nevydrží všetko. Skvelou vychytávkou sú do pracovnej dosky zapustené zásuvky. Ak vám to priestorové možnosti dovolia, potom neváhajte a skúste do priestoru začleniť aj jedálenské pulty a prídavné stoly.
Čo sa hodí mať v kuchyni po ruke?
Práve ste si zariadili kuchyňu svojich snov s množstvom úložných priestorov na všetky tie koreničky, zásobníky, príborníky a ďalšie dôležité drobnosti. Nezabudnite si tiež osvetliť kuchynskú linku!
Dobre poslúžia LED svetlá, bodovky alebo žiarivky. Veľa miesta vám ušetria závesné systémy a moderné odpadkové koše na triedený odpad. A čo ešte nesmie chýbať vo vašej kuchyni? No predsa veľa vôní, farieb a báječná atmosféra!