Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 2. 11. 2024 o 17:57. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Novovzniknuté byty mávajú síce rozlohu väčšiu, ale aj tak veľa z nás hrá každý deň obdobu legendárnej hry „tetris“ – s nábytkom a malým priestorom, do ktorého sa musí vtesnať. Ako teda na to, aby aj malinký byt pôsobil vzdušne a nepripomínal temnú kobku?

4 tipy, ako zväčšiť malý byt

Pokiaľ bývate v malom byte, zjednoťte v celom priestore podlahy. Bytu tak opticky dodáte pár štvorcových metrov navyše. Skombinujte svetlé steny s tmavou podlahou. Tá nemusí byť práve čierna alebo tmavo hnedá. Stačí, keď bude podlaha tmavšia ako steny. Či už sa jedná o koberec, laminát, parkety alebo PVC – na type podlahy nezáleží.

V tom najlepšom prípade by podlaha mala byť svetlá a v teplom odtieni (hoci inak všeobecne platí, že by podlaha mala byť najtmavšou plochou v miestnosti).

Premýšľate o kobercoch? Potom stavte skôr na kusové, namiesto klasického koberca od steny k stene. Ideálnym tvarom kusového koberca je potom obdĺžnik, ktorý miestnosť opticky pretiahne.

4 tipy, ako zväčšiť malý byt

V malom priestore si premyslite hlavne farby. Ak zostanete pri bielej, nič nepokazíte. Je známe, že biela farba zosilňuje denné svetlo a priťahuje pohľad pozorovateľa do diaľky, takže miestnosť vyzerá väčšia. Vhodnou alternatívou sú svetlé odtiene ďalších farieb. Svetlé odtiene smotanovej až po jasne žltú sú však vnímané ako trochu teplejšie. Ako farba stropu pôsobí žltá ešte žiarivejšie ako biela.

Myslite tiež na to, že zatiaľ čo takzvané teplé farby pridávajú na útulnosti, „teple domova“, ale uberajú optické metre, pri studených farbách je to presne naopak.

4 tipy, ako zväčšiť malý byt

Chladná modrá a zelená farba pôsobí priestrannejšie aj v malých miestnostiach - pravdepodobne preto, že nám pripomínajú nekonečný priestor mora a obzoru.
Aj keď dávame prednosť svetlým odtieňom, neznamená to, že tmavé tóny sú v malých miestnostiach tabu. Aj ony totiž majú svoje výhody, ktoré môžete pri zariaďovaní miestnosti využiť. Pretože tmavé povrchy stien takmer neodrážajú svetlo, kontúry miestnosti sa rozostria. Miestnosť tak získa väčšiu hĺbku. Zvlášť úzke miestnosti z toho ťažia, pokiaľ krátke steny vymaľujete tmavo a dlhé svetlo. Tým sa miestnosť otvorí a bude sa zdať širšia.


Pokiaľ nemáte inú možnosť, tak do malej miestnosti môžete umiestniť aj masívnejší nábytok. Vytvorí sa tým vizuálna vrstva, ktorá dodá väčšiu hĺbku a nábytok bude pôsobiť menej objemne. Pokiaľ je to však možné, mali by ste radšej použiť "ľahší" nábytok.

4 tipy, ako zväčšiť malý byt

Nepoužívajte príliš veľa farieb a vzorov, pretože to môže vyvolávať chaos. Dôležité je iba obmedziť sa na jednu stenu a zvyšok stien a strop miestnosti urobiť čo najsvetlejšie. Pre celkový harmonický obraz by ste mali farby vzorovanej tapety použiť aj pri vankúšoch, závesoch alebo ich zladiť s odtieňmi nábytku/stien.

4 tipy, ako zväčšiť malý byt


Príliš veľa rámov vytvára v miestnosti pocit nepokoja. Ak napriek tomu chcete použiť niekoľko obrázkov, rozmiestnite ich ako v galérii. To môže miestnosť opticky rozšíriť. Zvoľte si úzku stranu miestnosti a obrázky rozmiestnite do vodorovnej línie.

Tak dôležité, a tak podceňované. Svetlo, respektíve osvetlenie. Pri malých priestoroch je ešte dôležitejšie. A pokiaľ osvetlenie podceníte, potom riskujete, že sa váš malý byt premení na hrobku.

Pri výbere osvetlenia stavte na striedmosť – ako pri veľkosti, tak pri materiáli. Tu skrátka platí, že menej je viac. Do bytu tiež pustite denné svetlo. Tabu v malých priestoroch by mali byť ťažké a tmavé závesy. Optické kúzla potom spôsobia napríklad stolové svetlo umne naaranžované pred zrkadlom, alebo inou plochou, v ktorej sa môže odrážať.

Na zvýšenie tohto efektu pridajte umelé zdroje svetla.

Vrhá tiene smerom dole, čím sa strop zdá byť nižší a miestnosť sa tak opticky zmenšuje.
Á propos - zrkadlá! Nebojte sa ich. Umiestnite veľké zrkadlá, ktoré zachytia aj to málo svetla. Odrážajú svetlo a miestnosť sa vďaka nim zdá väčšia. Podobný účinok majú aj dekoratívne prvky zo skla a kovu - použite ich pri zariaďovaní interiéru. A nebojte sa ani žiadnej inej plochy, ktorá sa leskne a v ktorej sa odráža okolitý priestor. Do malého bytu práve také plochy, respektíve materiály patria.

4 tipy, ako zväčšiť malý byt

Do priestoru, ktorý potrebujete opticky zväčšiť, patria otvorené priestory namiesto skriniek, poličky, nábytok, ktorý je skôr nižší, múdre rozkladacie a stohovateľné riešenia.

A myslite aj na úložné priestory: Krabice pod posteľou sú klasika, ktorá ale pod posteľ z mnohých dôvodov nepatrí. Lepšie je staviť na inak málo využívané priestory. Napríklad na policový systém nad dverami, úložné priestory v sedacej súprave, inteligentné skriňové systémy, vďaka ktorým využijete každý decimeter miesta. Chytrým riešením do malých priestorov je aj poschodová posteľ.

4 tipy, ako zväčšiť malý byt

Pokiaľ nie je k dispozícii priestor pre samostatnú spálňu, býva priestor na spanie často integrovaný do obývacej izby. Rozkladacia pohovka, ktorá sa každý večer premení na lôžko, je pravdepodobne najjednoduchším spôsobom, ako oba priestory spojiť. V kombinácii s podestou vytvoríte ďalšie poschodie, ktoré opticky dodá miestnosti viac priestoru. Môžete ju potom využiť na útulné posedenie, šatníkovú skriňu alebo svoj pracovný priestor.

4 tipy, ako zväčšiť malý byt

Poschodie na spanie nie je reálne alebo vám jednoducho nevyhovuje? Potom zvoľte úložnú posteľ. Zásuvku postele môžete využiť na veci, ktoré často nepotrebujete.
Niektoré typy postelí je možné zložiť jednoduchým pohybom ruky. Počas dňa tak budete mať v spálni viac miesta a v prípade potreby môžete miestnosť využiť na cvičenie a relaxáciu.

Ak nechcete každý večer stlať posteľ, potrebujete iné riešenie. Pokiaľ sú spacie a obytné priestory rovnako viditeľné, odporúčame ich opticky oddeliť. To môžete dosiahnuť napríklad použitím rôznych farebných prevedení stien, zásten, závesov alebo ľahkých textilných priečok. Pokiaľ je obývacia izba svetlá, môžete nechať spaciu časť v tmavých tónoch - to vytvára pocit bezpečia a tvorí príjemný kontrast k zvyšku obytného konceptu.

4 tipy, ako zväčšiť malý byt

Riešenie "izba v izbe" je pravdepodobne najexkluzívnejším spôsobom, ako oddeliť priestor na spanie od obývacej izby.

Tie potom môžete jednoducho vytapetovať alebo zakryť. Obkladové tehly a panely dodajú vašej pracovni určitý punc niečoho naviac a dodajú jej charakter.

Stenu môžete tiež postaviť z dreva tak, že postavíte policu cez celú výšku miestnosti – vznikne tak ďalší úložný priestor. Posuvné dvere umožňujú otváranie a zatváranie, a poskytujú tak potrebné súkromie.
A to najlepšie nakoniec: posuvné dvere sú k dispozícii aj so zrkadlovou úpravou.

4 tipy, ako zväčšiť malý byt

Potrebujete ešte viac priestoru a máte vysoké stropy? Potom si postavte poschodie na spanie. Alternatívou ku klasickému poschodovému lôžku je podhľad a vytvorenie priestoru pre posteľ. Získaný priestor pod ňou môžete využiť na útulné posedenie alebo písací stôl.

4 tipy, ako zväčšiť malý byt

V jednoizbovom byte je pracovňa skoro nemysliteľná. Ale je to v reáli celkom jednoduché. Pokiaľ potrebujete pracovnú plochu, zvoľte rozkladacie varianty. Písacie potreby, notebook a ďalšie kancelárske potreby môžete uložiť do skrinky a vytiahnuť ich, keď ich potrebujete. Ušetríte tak veľa miesta a na nič sa nepráši.

Obývacia izba je miestom, kde odpočívate, čítate si, počúvate hudbu a sledujete televíziu – alebo trávite čas s priateľmi a rodinou. Preto by tu malo byť útulno.

V malých miestnostiach často chýba úložný priestor. Kam ale dať všetky tie knihy, CD, DVD a hry? Samozrejme potrebujete skrine. Je lepšie ich postaviť vysoko, nie do šírky.
Skrinku na stenu nechajte v rovnakej farbe ako priľahlé povrchy stien, potom nenápadne splynie s pozadím.

4 tipy, ako zväčšiť malý byt

Multifunkčný nábytok je hitom pre malé miestnosti. Príručný stolík, ktorý slúži ako úložný priestor a v prípade potreby ho možno použiť napríklad aj ako stoličku. Pohovka alebo komoda, ktorú je možné použiť aj ako písací stôl. Nič také neexistuje? Ale áno, existuje.

Nevyužité stropy je možné taktiež využiť ako úložný priestor. V spálni nevadí, keď sa výška miestnosti trochu skráti - nemala by však byť stiesnená. Obľúbená je aj nástenná skriňa. Opticky splýva so stenou a nie je vnímaná ako rušivý faktor.

Bude v nej miesto nielen na oblečenie. Horné police môžete využiť na sezónne predmety aj na periny, vankúše a obliečky na prikrývky. Všetky menej často používané veci sa tu dobre skladujú. Boxy na podlahe skrine vytvárajú ďalší úložný priestor. Dvere šatníkovej skrine využite pre veľké zrkadlá - odrážajú denné svetlo a rozširujú priestor.

4 tipy, ako zväčšiť malý byt
hore