Aký priestor chcete mať nasvietený?
Pred nákupom vonkajšieho solárneho osvetlenia si odpovedzte na otázku, čo bude osvetľovať. Je jasné, že k nasvieteniu samostatne stojaceho dekoratívneho objektu bude potrebné menej intenzívne svietidlo než pre osvetlenie terasy či vchodu domu.
Taktiež nie je dobré podceňovať osvetlenie prístupových ciest, pretože v zle osvetlenom priestore môže dôjsť k zraneniu. Pásy solárnych bodových svietidiel zapustených do vonkajšej dlažby sú vhodným orientačným prvkom.
Dizajnové solárne svietidlo potom spoľahlivo plní úlohu dekoratívneho predmetu aj samo o sebe, takže môže byť okrasne - užitočným doplnkom exteriéru.
Čo všetko by malo solárne osvetlenie vydržať?
Pri nákupe solárnych svietidiel je potrebné zaujímať sa v prvom rade o číslo IP krytia. Vonkajšie modely musia mať hodnotu IP krytia aspoň 44. Tento údaj ľahko zistíte na štítku, ktorý je spravidla skrytý na ploche, ktorú nie je bežne vidieť, prípadne je umiestnený na nosiči lampy.
Hodnota IP určuje, aké je svietidlo odolné voči vonkajším podmienkam, napríklad prachu či vode. Platí jednoduché pravidlo: Čím je IP číslo vyššie, tým je svietidlo odolnejšie proti nepohode.
Výrobcovia samozrejme produkujú osvetlenie so správnym IP číslom, "štyridsaťštvorka" je pri svietidlách ponúkaných ako vonkajšie samozrejmosťou.
Pri drahších a väčších modeloch býva číslo vyššie, pretože sa predpokladá, že vďaka obstarávacej cene a očakávanej lepšej kvalite poslúži dlhšie ako lacné modely. Už preto musí byť lepšie chránené pred vniknutím cudzích telies, hmyzu alebo striekajúcej vody.
Ako solárne osvetlenie funguje?
Technická špecifikácia jednotlivých modelov vonkajších solárnych svietidiel odpovedá na každú otázku. Kto uprednostňuje podrobnú znalosť technických parametrov výrobku a dekoratívnosť rieši až v druhom rade, dozvie sa všetko o type zdroja, maximálnom výkone, farbe svetla, životnosti zdroja, druhu ochrany (vyššie spomínané IP číslo) či svetelnom toku v lúmenoch. Samozrejmosťou sú informácie o rozmeroch výrobku, váhe, materiálu a triede energetickej náročnosti.
Laika ale skôr zaujíma, ako svietidlo vyzerá a či sa mu bude hodiť do záhrady alebo na terasu. Užitočné je zapátrať len po životnosti zdroja, ktorá je udávaná v desaťtisícoch hodín. Toľko času vydrží výrobok svietiť, ak bude nabitý slnečnými lúčmi.
Princíp solárneho svietenia je totiž nesmierne jednoduchý: Solárne osvetlenie sa cez deň dobije na slniečku a za súmraku sa vďaka špeciálnym senzorom rozsvieti. Ráno sa zase solárne lampy samy vypnú, ak sa nevybijú už počas noci. Skrátka, svietite zadarmo a navyše bez nutnosti zapínať a vypínať.
Čím dlhšie bude solárne svietidlo na slnku, tým viac v noci poslúži. Preto ho treba umiestniť tak, aby sa cez deň mohlo dostatočne nabiť. Solárne svietidlo tienistý kútik nepotrebuje, naopak. Pre pobyt na priamom slnku je už skonštruované, takže nie je nutné obávať sa, že ho prudké lúče zničia.
Aké výkonné osvetlenie potrebujete?
Pri výbere solárneho svetla sledujte aj počet LED diód - čím viac ich bude, tým je svietidlo výkonnejšie. Kvalitné výrobky s dostatočným počtom LED diód žiaria natoľko, že dostatočne osvetlia vonkajšie posedenie či vchod. Podstatný je aj materiál. Lacnejšie solárne svetlá sú vyrobené z plastu, ktorý samozrejme vydrží menej ako kovové typy či modely vyrobené zo špeciálnych vysoko odolných a stálofarebných plastov.
Solárne osvetlenie najnovšej generácie môže obsahovať aj čidlá, ktoré reagujú na pohyb. Takéto typy už plnia aj bezpečnostné funkcie, pretože avizujú prítomnosť nepozvaného hosťa a hlavne - posvietia spoľahlivo na cestu.
Solárne svetlá s pohybovými čidlami lemujúce prístupovú cestu pomôžu pri nočnom návrate. Bezpečnostnú funkciu oceníte aj pri bazéne, kedy "solar" spoľahlivo ochráni od nechceného pádu do vody. Aj tie najlacnejšie solárne svietidlá pri plnom nabití vydržia svietiť až 8 hodín, čím je spoľahlivo pokrytá najtemnejšia časť noci.
Je z čoho vyberať?
Štandardné solárne osvetlenie väčšinou pripomína tradičné svietidlá a lampy a je nerozoznateľné od klasických, k elektrine pripojených svetiel. K dispozícii sú však aj vtipné a originálne solárne kúsky.
Do detských kútikov volíme solárne figúrky, zvieratká či reťaze. Slimák má svietenie zakomponované do kameňa, ježko či žaba svieti očami. Do elegantného altánku alebo terasy volíme závesné či stojace typy korešpondujúce so štýlom záhradného nábytku. Obľúbené sú farebné maxižiarovky alebo závesy tvorené lucerničkami.
Cestu k terase, bazénu alebo altánku dobre vyznačia zápichy všetkých tvarov, veľkostí a farieb. Bývajú dodávané aj v sériách. Vchodu do domu či garáže pristanú nástenné modely s pohybovým snímačom.
Ak organizujete záhradnú párty, ktorá sa pretiahne do nočných hodín, nie je od veci prekvapiť pozvaných hostí sériou žartovných kúskov, ktoré rozsvietia nielen "miesto činu", ale aj prispejú k zábave. Solárne osvetlenie je už natoľko cenovo dostupné, že ho môžete použiť aj ako originálny darček, ktorý si účastníci večierka odnesú ako spomienku na vydarenú párty.
Dizajnové vonkajšie priestory elegantne doplnia aj solárne kvetináče, ktoré poslúžia nielen ako intímne osvetlenie, ale zároveň aj ako originálny obal na zeleň. Výber farieb a tvarov tak dá vyniknúť každému vonkajšiemu posedeniu, ktoré sa za tmy premení v najromantickejší kútik vášho súkromného priestoru.