Na čo sa vysokotlakové čističe používajú?
Vysokotlakové čističe sa používajú na odstránenie nečistôt. Uľahčia vám prácu a ušetria čas pri umývaní záhradného nábytku, terasy, auta, bicykla, fasády, chodníka alebo plotu.
S použitím nástavcov s nimi môžete očistiť odkvapy alebo odčerpávať nečistoty z vodnej hladiny. Tlakové umývačky sú nielen extrémne rýchle a výkonné, ale tiež vám ušetria obrovské množstvo vody.
Aké sú medzi nimi výkonnostné rozdiely?
Tlak
Pri vysokotlakových čističoch platí, že čím silnejší tlak, tým vyššia rýchlosť a účinnosť umývania.
Na bežné používanie stačí zakúpiť čističe s výkonom (tlakom) v rozmedzí 110 - 160 barov. Prístroje s vyššími hodnotami tlaku sa používajú hlavne v stavebníctve a poľnohospodárstve.
Prietok vody
Ďalšou dôležitou veličinou je prietok vody za hodinu. Informuje o objeme vody, ktorý pretečie pumpou za určitý čas. Veľmi úzko súvisí so správnym tlakom vody.
Čističe s tlakom 110 - 135 barov majú prietok 440 l/h. Čističe s tlakom 160 barov majú prietok 650 l/h.
V praxi to znamená, že čím vyšší má vysokotlakový čistič prietok litrov za hodinu, tým rýchlejšie budete mať umyté.
Dĺžka pracovného cyklu
Rozdiel je tiež v odporúčanej dobe pracovného cyklu, ktorý môže byť 30, 60 alebo 90 minút v kuse. Zabudované tepelné poistky sa postarajú o automatické vypnutie. Vysokotlakové čističe nižších tried sú vyrábané pre sieťové napätie 230 V. U najvyššieho radu je nutné použiť trojfázový (motorový) prúd.
Aké príslušenstvo je súčasťou?
Ku štandardnému príslušenstvu vysokotlakového čističa patrí podvozok, tryska s lúčom, tryska s rotačným lúčom, nádoba na čistiace prostriedky, hadice a ďalšie.
Dokúpiť si môžete (ak nie sú súčasťou balenia pri modeloch z vyšších radov) kefy rôznych veľkostí na rôzne veľké plochy, sady na čistenie rúrok, kanálov, predlžovacie nástavce, penové trysky, autokefy, sady na odsávanie kalov, nástavce na umývanie striech, skleníkov a ďalšie.
Aké čistiace prostriedky sa používajú?
Do vysokotlakových čističov sa používajú čistiace prostriedky s nízkou penivosťou. Prípravky na strojové čistenie sú v dnešnej dobe ekologicky nezávadné. Vyberať si môžete podľa spôsobu použitia (umývanie áut, fasád, kameňa, plastu, dreva atď.):
- univerzálne penové čističe (ľahké znečistenie)
- alkalické penové čističe (najodolnejšie nečistoty)
Hadicu vždy pripojte k záhradnému zdroju vody (ku kohútiku). Môžete využiť aj vlastné zásoby dažďovej vody a pripojiť vysokotlakový čistič k čerpadlu.
Ako sa vysokotlakové čističe udržiavajú?
V priebehu sezóny nepotrebujú čističe obzvlášť špeciálnu starostlivosť. Na občasné čistenie trysiek použite čistiace ihly, ktoré sú súčasťou príslušenstva.
Je však veľmi dôležité vedieť a mať na pamäti, že vysokotlakové čističe nesmiete nechávať na miestach, kde by teplota mohla klesnúť pod 5 °C. Ak by v prístroji zamrzla zvyšková voda, tak materiál popraská.