Ryby sú ako my
Ryby, rovnako ako my, nie sú rovnaké.
- Niektoré dávajú prednosť samote, iné vyžadujú spoločnosť.
- Niektorým je lepšie v páre, iné brázdia vody radšej v kŕdľoch.
- Niektoré majú rady veľa svetla, iné vyhľadávajú prítmie.
- Niektoré sa vyžívajú v teplej vode, iné milujú vodu chladnú.
- Niektoré plávajú rady pri dne, iné sa zdržujú na povrchu.
Všetky tieto informácie musíte pred nákupom rybičiek dôkladne zvážiť. V akvaristike by ste mali nájsť odborníka, ktorý by vám mal so všetkým dobre poradiť. Nebojte sa na neho obrátiť.
Najlepší postup pre začiatok
Aké druhy rýb sú najviac v kurze?
Ďalšie živočíchy
Medzi obyvateľov akvária sa nezaraďujú len rybičky. Môžete si sem umiestniť aj krevety, kraby alebo slimáky. Jedná sa o skvelých pomocníkov pri čistení akvária, len sa vám nesmú premnožiť. V takom prípade vám neostane nič iné, než si vyhrnúť rukávy a pár kusov ručne vybrať. Po chemikáliách radšej nesiahajte, mohli by ste ublížiť ostatným.
Až si vyberiete rybičky a ostatné živočíchy, možno nastane ten správny čas pre výber vhodného akvária, akváriovej techniky a dekorácie do akvária. Všetko nájdete v našom e-shope, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi vám pomôžeme.
Preprava a nasadenie rýb
Po prevzatí rybičiek v prepravnom vrecúšku by ste mali dbať na to, aby ste s nimi pri prenášaní príliš nehádzali a tiež ich neprepravovali príliš dlho. Čím dlhšia bude cesta, tým viac by malo byť v vrecúšku vzduchu popr. kyslíka. Keď prídete domov, postupujte pri nasadzovaní rybičiek nasledujúcim spôsobom:
- Uzavreté prepravné vrecúško opatrne položte na cca 20 minút do akvária. Tým zaistíte vyrovnanie vonkajšej a vnútornej teploty. Čím väčšie teplotné rozdiely medzi teplotou vo vrecúšku a akváriu panujú, tým dlhšie by ste mali počkať.
- Teraz vrecúško opatrne otvorte a cez otvor pomaly a postupne (cca každých 10 minút) pridávajte vodu z akvária, aby sa hodnoty vody vyrovnali a ryby si na to mohli pomaly zvykať.
- A potom môžete rybičky vypustiť zo sáčku do ich novej ríše.