Čo je to sadrokartónová doska?
Sadrokartónové dosky sú panely z lisovanej sadrovej hmoty, ktorá je sendvičovým spôsobom vložená medzi dva tvrdé papiere. Tento materiál je veľmi silným stavebným materiálom suchej výstavby, z ktorého je možné postaviť stropy, steny a robiť ďalšie významné úpravy v interiéri.
V porovnaní s OSB doskou je sadrokartón ľahší, ľahšie spracovateľný a pri použití správneho typu nie je náchylný na vlhkosť. Sadrokartón je tiež lacnejší.
Na čo sa sadrokartón používa?
Sadrokartón je "základným kameňom" suchej výstavby. Tento flexibilný materiál využijete pri stavbe priečok, predsadených stien, výklenkov, podhľadov, delení izieb alebo pri rekonštrukciách pôdy.
Väčšina typov sadrokartónu neslúži ako nosné steny a preto sa sadrokartón montuje hlavne na oceľové tenkostenné konštrukčné profily. Niektorí výrobcovia však majú špeciálne nosné verzie.
Najčastejšie sa stretnete s týmito základnými typmi sadrokartónových dosiek, ktoré sú pre lepšiu orientáciu rozlíšené farbou:
- biely sadrokartón - je univerzálnou doskou, ktorá sa používa pri oplášťovaní priečok a stropov. Nehodí sa však do miest, kde by mohol prísť do styku s vodou a vysokou vlhkosťou. Je zo všetkých typov najlacnejší.
- zelený sadrokartón - je proti vlhkosti impregnovaná doska, ktorá je určená pre použitie do prostredia s vyššou vlhkosťou, ako je kúpeľňa, sprchy, kuchyne a pod. Je ťažší, má vyššiu nosnosť a je drahší ako sadrokartón biely.
- červený sadrokartón - je doska s vysokou protipožiarnou úpravou. Hodí sa do budov, ktoré vyžadujú protipožiarnu ochranu. Má zvýšenú pevnosť jadra a preto odolá aj vysokým teplotám. Dobre slúži aj ako protihluková izolácia.
- modrý sadrokartón - doska s modrým označením je špeciálne vyrobená ako zvuková izolácia. Akustická doska je výborná na odhlučnenie zvuku zvonku (steny medzi bytmi v paneláku alebo bytovke) i zvnútra medzi izbami.
Výrobcovia sadrokartónových dosiek majú aj svoje špeciálne rady. Vhod vám tak môžu prísť aj multifunkčné dosky, ktoré v sebe nesú všetky najlepšie vlastnosti vyššie zmieňovaných. Z takýchto dosiek už bez obáv môžete stavať "klasické" múry.
Aké má sadrokartón vlastnosti?
Sadrokartón je spoločne s OSB doskami pri suchej výstavbe to najlepšie, čo môžete použiť pretože:
- práca s ním je veľmi jednoduchá
- jednoducho sa inštaluje, tvaruje a finálne upravuje
- má dobré tepelné a zvukové izolačné vlastnosti
- je odolný proti vlhkosti a požiaru (podľa typu)
- má veľmi dlhú životnosť
Nevýhodou môže pre niekoho byť nutnosť upevniť dosky na konštrukčné profily, penetrácia alebo nutné tmelenie a brúsenie dier v doske až k úplnej dokonalosti.
Ako sa sadrokartón upravuje?
Na prácu so sadrokartónom vám bude stačiť odlamovací nôž alebo chvostová píla. Na otvory nebožiec. Po starostlivom zatmelení a zbrúsení škár musíte dosky finálne upraviť. Je nutné sadrokartón dobre napenetrovať, aby farba alebo tapeta dobre držala a vyrovnala sa nasiakavosť celej plochy. Ak chcete, môžete ešte naniesť tenkovrstvovú omietku, v opačnom prípade dosku nie je potrebné ani štukovať.
Potom už môžete maľovať, lepiť tapety a obklady ako sa vám zachce. Vždy sa ale radšej uistite, že vami vybrané prípravky sa hodia na prácu so sadrokartónom.
Čo k práci so sadrokartónom budete potrebovať?
Podľa typu práce sa vám budú hodiť títo pomocníci:
- konštrukčné profily
- skrutky a príslušenstvo pre suchú výstavbu
- izolácia
- škárovacie hmoty pre suchú výstavbu
- penetrácia
- obklady
- odlamovací nôž
- silikóny a tmely
- hydroizolácia
- farby a tapety