V čom vlastne tkvie ich výhoda? Predovšetkým v úspore priestoru a používateľskom komforte. Bez podomietkových systémov by sme sotva vytreli pod závesným WC (áno, aj táto dnes celkom bežná záležitosť patrí do tejto kategórie), avšak mnoho zákazníkov sa im stále vyhýba kvôli obavám, že by pri prípadnej poruche podomietkových dielov museli rozkopať celú kúpeľňu.
Žiadny strach. Vývoj ide dopredu a dnes je drvivá väčšina podomietkových inštalácií, či už ide o splachovacie nádržky alebo batérie, "obsluhovateľná" zvonku bez nutného vybúrania drahých talianskych obkladačiek.
Aké sú typy podomietkových inštalácií?
Najznámejšia je asi podomietková splachovacia nádržka všeobecne označovaná ako "geberit", čo je ale meno jej výrobcu a vynálezcu, renomovanej švajčiarskej firmy. Rovnako ako v prípade "luxu" sa aj v tomto prípade stal názov značky synonymom pre jeden výrobok. Dnes je však na trhu celý rad výrobcov vrátane niekoľkých českých.
Podomietkové batérie
Sú v ponuke v sprchovom, ale aj vaňovom prevedení. Menej časté sú podomietkové batérie umývadlové a drezové. Pod omietkou môžu byť inštalované hlavové sprchy, upevňovacie elementy pre umývadlá alebo bidety, ale môžete tak inštalovať tiež odtokový žliabok aj odtokovú guľu.
Aké sú výhody podomietkových inštalácií?
Výhod je celý rad. Už sme spomínali tú hlavnú - úspora priestoru a možnosť netradičného riešenia. Podomietkové inštalácie idú ruka v ruke so suchou výstavbou a jednotlivé typy sú priamo prispôsobené na montáž do SDK konštrukcií.
Veľký rad výhod má už zmieňované podomietkovo inštalované WC - uvítate pri ňom hlavne jednoduchšiu údržbu oproti štandardnému kombi WC, s ktorou ide ruka v ruke hygiena na vysokej úrovni. Môžete si zvoliť rôznu stavebnú výšku, ktorá bude iná v rodine hráčov basketbalu ako u športových gymnastov.
Dizajnové ovládacie tlačidlá umiestnené na čele alebo z vrchu, oddialené pneumatické tlačidlo (pre invalidov), LED osvetlenie, integrované odsávanie pachov, vkladanie hygienických tabliet priamo pod tlačidlo - nič z toho nie je pre bezomietkovú inštaláciu problém.
Na čo si dať pozor?
Podomietkové splachovacie nádržky sa v zásade delia na dva druhy. Tzv. kombifix je určený na zamurovanie, teda na upevnenie na nosnú stenu. Dosť často sa zabudne podmurovať, čo vedie k následnému uvoľneniu.
V prípade, že potrebujete splachovací modul umiestniť do priestoru, napr. do šachty v panelovom dome, potom použite tzv. jadrofix. Tento modul je vybavený kovovým rámom, fixuje sa do podlahy a je možné ho tiež zasadiť do bočných stien. Je síce drahší, ale majte na pamäti, že "Jadrofix kombifixom nenahradíš". Dnešné moderné toalety môžu byť tiež vybavené oplachovacími funkciami a potrebujú teda prívod elektriny.
Zavesenie umývadlovej skrinky, umývadla a bidetu vyžaduje inštaláciu špeciálneho nosného rámu alebo oceľovej pásoviny.
Pri podomietkových inštaláciách je potrebné mať na pamäti rozmery podomietkových modulov. Napr. podomietkové sprchové či vaňové batérie väčšinou nedostanete do priečok, ktoré sú tenšie ako 10 cm.
Voda tečie z kopca
Toto pravidlo by ste mali mať vždy na pamäti pri inštalácii stenových či podlahových odpadov. Väčšinou postačí 1% spád. Aj tieto podomietkové elementy majú svoju stavebnú výšku, s ktorou je potrebné kalkulovať pri plánovaní kúpeľne.
Podomietkové batérie
Druhým najbežnejším artiklom v tejto kategórii sú podomietkové batérie, ktoré sa väčšinou skladajú z dvoch častí. S touto inováciou prišli renomovaní nemeckí výrobcovia cca pred desiatimi rokmi, a to jednak z dôvodu univerzálnosti (jedno podomietkové teleso pre viac vrchných častí batérie), predovšetkým ale kvôli jednoduchšiemu servisu. Spodná časť napojená na rozvody je len akousi sofistikovanou kapotážou, do ktorej sa inštalujú podomietkové batérie (väčšinou stačí skrutkovač a imbusový kľúč).
Úspora priestoru platí pri podomietkových batériách dvojnásobne a navyše ide aj o bezpečnosť. Spomeňte si, koľkokrát sa vám podarilo v sprchovom kúte prudším pohybom tela pustiť vriacu či naopak ľadovú vodu? O modrinách ani nehovoriac... Inštaláciou podomietkovej batérie v sprche alebo pri vani ušetríte dobrých 5 cm.
Výhodou je tiež možnosť inštalácie integrovanej hlavovej sprchy či bočných trysiek. V prípade inštalácie viacerých odberných miest podomietkovej batérie je potom potrebné dbať na odporúčania výrobcov ohľadom dimenzií prívodných rúrok (zvyčajne ½ "alebo ¾") a požadovaných tlakov (zvyčajne min. 1atm). Mohlo by sa vám totiž stať, že požadovaný výsledok od domáceho wellness nedostanete.
Výhodou pri vaňových podomietkových batériách je kombinácia s napúšťaním vane cez ovládanie prepadu a možnosť umiestniť vývod sprchy do požadovaného miesta či výšky tak, aby vám sprchová hadica nevisela do vane.
Bezbariérový sprchový kút
Je praktickým a nadčasovým riešením. Ak vám to konštrukcia podlahy a stropu umožní (min. hĺbka je cca 10 cm), potom nič nebráni inštalácii dotykového žliabku alebo guly miesto tak trochu "oldschoolovej" sprchovej vaničky. Cenovo to vychádza cca na rovnako, len je potrebné dbať na určité technické špecifiká a dostatočnú izoláciu.
Výhody predstenovej inštalácie
Slabinou novej kúpeľne býva mnohokrát absencia úložných priestorov. Na úkor dizajnovej čistoty sa občas zabúda na miesto, kam odložiť šampón, žinku, holenie, uteráky alebo špinavú bielizeň.
Práve kombináciou podomietkových systémov a ľahkých stavebných konštrukcií v podobe dostatočne dimenzovanej predsteny, ktorá elegantne schová všetky rozvody, môžete získať priestor nielen pre inštaláciu podomietkového splachovacieho modulu, ale predovšetkým pre tvorbu ník pod umývadlovú galerkou, nad vaňou a v sprchovom kúte. Niky možno nasvietiť LED páskami, ktorým voda nevadí. Získate tak dizajnovo čistú a nadčasovú kúpeľňu 21. storočia.
Predstenový systém sa skladá z kovových koľajníc a sadrokartónových dosiek. Nie je potrebné ani gram malty, cementu či čohokoľvek podobného.
Pred začatím inštalácie predstenového systému musíte mať presnú predstavu o vzhľade vašej novej kúpeľne. Ako má vyzerať pôdorys kúpeľne? Kde má stáť WC, bidet, sprcha, umývadlo a vaňa?
- Nakreslite si čo možno najpresnejšie náčrt pôdorysu v mierke 1:20. K tomu použite milimetrový papier, bude to jednoduchšie.
- Vytvorte náčrt predsteny (v skutočnosti cca 25 cm široký - v náčrte teda 1,25 cm) a rôznych objektov kúpeľne na papier a vyrežte ich.
- No a môžete sanitárne zariadenia na vašom pláne pôdoryse kúpeľne voľne presúvať, kým sa vám ich usporiadanie nebude pozdávať.
Ak ste plánovali presne, tak možno vypočítať, aké prvky potrebujete, aké dlhé musia byť koľajnice a koľko pomocných nosníkov bude potrebné.
Dĺžka koľajníc sa riadi podľa vami vytvoreného návrhu - v najjednoduchšom prípade podľa dĺžky steny. Pomocné nosníky potrebujete k oplášteniu. Do systému stojanov je nutné priskrutkovať sadrokartónové dosky po aspoň 60 cm, takže by ste si mali pomocné nosníky a moduly dobre naplánovať. Rovnako tak je nutné približne stanoviť dĺžku prívodného a odpadového vedenia.
Po realizácii predstenovej inštalácie sa čelná strana obloží na impregnovanými sadrokartónovými doskami. Spravidla s hrúbkou 12,5 mm - v každom prípade je potrebné dbať na to, aby boli vhodné pre použitie v kúpeľni (s vodotesnou impregnáciou).