Prečo by sa malo presádzať?
Rastlina síce môže zostať pomerne dlho v rovnakom kvetináči s jednou zeminou, ale to za predpokladu, že ju budete pravidelne hnojiť.
Po čase uvidíte, ako rastlina začne rásť pomalšie a začne sa z nej vytrácať zdravý vzhľad. To je spôsobené tým, že narastené korene spotrebovali už všetku zeminu v kvetináči.
Z tohto dôvodu by ste mali svoje rastliny v pravidelnom intervale presádzať do väčších výsadbových nádob a čerstvej zeminy. Niektoré rastliny to potrebujú častejšie ako iné.
- Jednoročné rastliny s rýchlym tempom rastu by ste mali od predpestovania zo semien až do dosiahnutia veľkosti, v ktorej už môžu kvitnúť, presádzať do väčších kvetináčov niekoľkokrát v priebehu niekoľkých mesiacov.
- Väčšie rastliny, ktoré vydržia po mnoho rokov, presádzajte až do dosiahnutia požadovanej veľkosti spravidla raz ročne. Až rastlina dorastie do svojej maximálnej veľkosti, vyžaduje presádzanie ešte menej častejšie.
Základné pravidlá pre presádzanie
Presadenie by sa malo vykonávať každé 2 až 3 roky. Ideálnym obdobím je jar, kedy rastliny naberú novú energiu.
Rastliny v kvetináčoch presádzajte ideálne od marca do júla a rastliny pestované vo vedre, v máji. Všetky rastliny by ste však mali mať presadené najneskôr do júla, alebo s tým počkať až na ďalší rok.
Podľa čoho spoznáte, že musíte rastliny presadiť?
Rastový cyklus rastlín sa vyznačuje kľudovými a rastovými fázami a je riadený teplotou a dĺžkou pôsobenia denného svetla. Takmer všetky rastliny majú rady presadenie na začiatku rastového obdobia, ktoré môže byť u každej rastliny iné.
Až sa rozvinú puky a vytvoria mladé lístky a výhonky, je pokojová fáza pri konca a začína nové rastové obdobie.
Teraz bude vaša rastlina opäť potrebovať dostatok vody a bude potrebné ju pravidelne hnojiť, aby mohla pokračovať vo výdatnom raste. Dbajte na to, aby mala vaša rastlina dostatok miesta na rast a v prípade potreby ju presaďte.
Aj rastliny potrebujú regeneračné fázy. Ak je v tejto dobe presadíte, nebudú korene dostatočne rýchlo zarastať do čerstvej zeminy. Takže sa môžeme začať hromadiť voda a korene môžu začať plesnivieť.
Kľudová fáza rastlín je rôzna:
- Niektoré rastliny zhadzujú počas kľudovej fázy listy. To predstavuje ochrannú funkciu, ktorá rastlinu v zime chráni pred vyschnutím. Pri teplotách pod bodom mrazu už nie je zaručený prenos tekutín z koreňov do listov.
- Existujú rastliny, ktoré svoje listy nezhadzuje, pretože pôvodne pochádzajú z oblastí, v ktorých v zime nemrzne. Aj tieto rastliny potrebujú kľudovú fázu. Navyše možno toto prirodzené kľudové obdobie u väčšiny rastlín spoznať len ťažko, takže odporúčame ich navyknúť na kľudovú fázu v zime.
- Iné rastliny nie sú viazané na žiadne kľudové obdobie, pretože pochádzajú z tropických alebo subtropických podnebných pásov. Celoročnú simuláciu prirodzených podmienok možno v našich zemepisných šírkach vykonávať len v obmedzenom rozsahu. Preto odporúčame tieto rastliny navyknúť na pravidelnú kľudovú fázu v zime.
- Cibuľovité a hľuznaté rastliny predstavujú výnimku. Na začiatku kľudového obdobia úplne odumrú, nepotrebujú svetlo, a až na niekoľko málo výnimiek ani vodu. Na jar sa prebúdzajú k novému životu a cyklus začína nanovo.
Tip
Počas kľudového obdobia by ste nemali hnojiť, mali by ste menej zalievať a v prípade potreby znížiť teplotu. Rastliny si kľudové obdobie musia užiť.
Ako vybrať správny kvetináč
Tak aký? Malý, veľký? Bude sa hodiť do interiéru? A čo do neho? Tak na takéto otázky pre vás máme odpovede.
Ako zistiť vhodnú veľkosť kvetináča
Nádoba je prekážkou pre rast koreňov. Výberom veľkosti kvetináča môžete ovplyvniť, do akej veľkosti vaše rastlina dorastie. Napriek tomu by sa mladé rastlinky nemali ihneď vysádzať do obrovských nádob, inak budú mať tendenciu vkladať silu do tvorby svojich koreňov. Rastliny radšej častejšie presádzajte.
Základné pravidlo hovorí, že korene by mali mať cca 5 až 10 cm odstup od okraja nádoby.
Pri prvom presadení sa môžete riadiť pravidlom, že nová nádoba má ideálne o cca tri centimetre väčší obvod než tá, v ktorej ste rastlinu kúpili.
Ak by ste chceli vysádzať porast, ktorému rastú korene do hĺbky, ako napríklad ruže alebo orchidey, vyberte si vysoký kvetináč. Pre trávy alebo iné rastliny s koreňmi do strany sú vhodné výsadbovej misky alebo podobné ploché výsadbové nádoby.
Pre rastliny rastúce do výšky sa hodia masívne, široké nádoby, pretože tie vytvárajú protiváhu a zaisťujú stabilitu - napríklad pestovateľské korytá alebo vedierka. Guľaté alebo hranaté stĺpiky a vázy možné ideálne osádzať malými, stredne vysokými alebo zvesenými rastlinami.