Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
17. 11. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 5. 11. 2024 o 0:50. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Optimálny a zároveň najdostupnejší variant predstavujú nadzemné nafukovacie či plastové bazény s kovovou konštrukciou a nevyhnutnou filtráciou. Sú obľúbené vďaka svojej kvalite a dostupnosti - nie sú finančne, ani priestorovo náročné a nežiadajú si ani veľké terénne úpravy. Vystačia si s vodorovným miestom a prívodom vody.

Vlastný nadzemný bazén si tak na záhrade dokáže postaviť takmer každý. Spravidla sa predávajú v sete s kompletnou filtráciou a kovovými schodíkmi.

V posledných desiatich rokoch je najpočetnejším zástupcom nadzemných modelov nafukovací bazén. Nafukovacie bazény s jednoduchou inštaláciou, nízkou cenou a možnosťou zbaviť sa bazéna, keď deti odrastú, sú výborným riešením. Umožňujú filtráciu vody podobne ako pri veľkých zapustených bazénoch.

K nadzemným bazénom môžeme ešte zaradiť vírivé vane. Nemusíte si rovno kupovať model za tisícky eur, v ponuke už existuje dostatok nafukovacích víriviek, ktoré svoju masážnu "pridanú hodnotu" splnia spoľahlivo. Aj ony ale vyžadujú chemickú a mechanickú údržbu a zazimovanie. Tu sa to priamo odporúča, pretože aj nafukovacia vírivka obsahuje zložitú elektroniku, ktorej podmienky tuzemskej zimy vôbec nesvedčia.

5 tipov ako sa starať o nadzemný bazén

K starostlivosti o bazén patrí aj zazimovanie a jarné sprevádzkovanie. Čím viac starostlivosti svojmu bazénu venujete na jeseň, o to menej práce, ale aj starostí, budete mať na jar. Nadzemný bazén je predsa len vyrobený prevažne z plastu a s ním sa zima a mráz vôbec nekamaráti.

Ak vonkajšie teploty klesnú pod 10 stupňov Celzia, je odporúčané nadzemné bazény zazimovať. Buď sa musíte postarať o vodu tak ako u veľkých bazénov alebo letného kráľa záhrady zbaľte a uschovajte na jar. Je to síce pracné, ale máte od bazéna, v ktorom sa aj tak cez zimu nebudete kúpať, na päť mesiacov pokoj.

  • Bazén kompletne vypustite a odmontujte všetko príslušenstvo - hadice a filtráciu.
    Očistite vnútorné strany bazéna čistou vodou, aby pri uskladnení nedošlo k poškodeniu plášťa usadenými chemickými prostriedkami.
  • Vyfúknite horný prstenec a bazén rozložte, aby mohol dostatočne vyschnúť.
    Bazén zrolujte. Neskladajte ho, aby nevznikli prehyby. Pred uložením bazéna aj príslušenstva na suché miesto s teplotou nad nulou sa presvedčte, či je všetko čisté a dostatočne suché.
  • Odborníci odporúčajú bazén počas zimy občas preskladať, aby vo fólii nevznikli lomy, ktoré by mohli byť základom mechanického poškodenia a jarného sklamania.
  • Vyčistiť sa musí aj vypustená filtrácia. Je nutné odstrániť usadené nečistoty a skladovať ju, rovnako ako všetky komponenty zazimovaného nadzemného bazéna, na suchom mieste, kde nemrzne.
  • Rovnaký postup platí pre bazény s konštrukciou, tie sa musia rozmontovať a kovový rám s nôžkami a rebríkom zložiť. Kovové prvky je vhodné ošetriť proti korózii. Plastová časť sa tiež roluje a občas preskladáva, aby nevznikli nebezpečné prehyby.

Bazén nestačí len postaviť a sprevádzkovať. Každý bazén, pokiaľ v ňom voda zostáva dlhšiu dobu, vyžaduje trvalú starostlivosť. Odmenou je radosť z krištáľovo čistej vody.

Aj pri nadzemných bazénoch je nevyhnutné vykonávať okrem iného preplach filtračného piesku a čistiť sitká filtrácie. Zostane na vás aj sledovanie kvality vody, tj. meranie hodnoty pH a dávkovanie dezinfekcie.

Ako "prevádzkovateľ bazéna" sa budete musieť starať aj o dávkovanie bazénovej chémie na základe nameraných hodnôt, o vysávanie bazéna, čistenie vodnej hladiny a vo finále aj o zazimovanie a odzimovanie nádrže. Posledná menovaná činnosť môže odpadnúť, pokiaľ bazén na zimu vypustíte a schováte v suchu.

Všeobecne sa do bazénov odporúča napúšťať pitnú vodu. Je už vopred ošetrená. Neoplatí sa bazén plniť zo záhradnej studne a už vôbec nie z potoka, ktorý tečie obďaleč. Než zlikvidujete všetky mikroorganizmy, bude vás to stáť viac než si objednať cisternu s pitnou vodou, ak nemôžete vodu priviesť hadicou z vodovodu.

Bezprostredne po dosiahnutí hladiny je nevyhnutné upraviť pH a pomocou vybranej chémie udržiavať čistotu vody. Ak patríte k odporcom akejkoľvek chémie, na bazén radšej zabudnite. Existujú ale prípravky na báze kyslíka, takže tradičný chlórový zápach nehrozí.

Vodu vo všetkých typoch bazénov znečisťujú nielen mechanické nečistoty, ktorých sa zbavíte filtráciou, bazénovým vysávačom či lovom do sieťky, ale tiež najrôznejšie mikroorganizmy ako sú riasy, baktérie či vírusy. Tie zahubí práve len chémia.

Prvotným predpokladom úspechu v podobe krištáľovo čistej vody je piesková filtrácia s odpovedajúcim výkonom. Bez jej správneho fungovania nemožno ani s použitím chemických prípravkov dosiahnuť po všetkých stránkach kvalitnú a nezávadnú vodu.

V čistote je potrebné udržiavať aj samotnú filtráciu. Náplň je nutné pravidelne aspoň raz za 14 dní prepierať a, pri hojnom užívaní bazéna, ju raz za 2 roky celú vymeniť.

5 tipov ako sa starať o nadzemný bazén

Na meranie hodnoty pH vody (pH určuje, či je kvapalina kyslá alebo zásaditá) slúžia tabletové, papierové či elektronické testery. Ak namerané hodnoty nie sú v medziach, kedy môže fungovať bazénová chémia, je potrebná náprava pridaním zodpovedajúcich prípravkov.

Pre zdravotnú nezávadnosť bazénovej vody a správnu funkciu všetkých chemických prípravkov sa hodnota pH musí pohybovať v rozmedzí 7,0 až 7,4. Hodnota pH vyššia ako 7,4 môže spôsobiť vo vode mliečne zákaly, za ktoré môže vyzrážanie vápnika. Pri hodnotách pH pod 7,0 môže zase dochádzať k zvýšenej korózii kovových častí bazénov a blednutiu farieb materiálov, z ktorých je bazén vyrobený. Obe nežiaduce varianty majú vplyv aj na telo - môžu spôsobiť napríklad podráždenie očí a pokožky. Hodnotu pH kontrolujeme pravidelne minimálne dvakrát týždenne.

Na túto a ďalšie otázky vám odpovieme v samostatnom článku o úprave vody a bazénovej chémii.

Rovnako dôležité je udržiavať aj požadované limity tvrdosti vody. Otázky na tému tvrdosti vody vám zodpovie dodávateľ vody, sami ale najlepšie viete, akú vodu v domácnosti používate. Ak každý mesiac likvidujete napr. z rýchlovarnej kanvice vodný kameň, máte vodu tvrdú.

Tvrdosť vody určuje, koľko obsahuje zdroj rozpustených solí vápnika a horčíka. Ideálna je stredne tvrdá voda. Ak máte veľmi tvrdú vodu, musí sa zmäkčiť. Tvrdosť vody musíme v priebehu sezóny pravidelne kontrolovať, a to minimálne raz za mesiac, a v prípade nameraných hodnôt, ktoré nie sú odporúčané, tekutinu upravíme patričnými prípravkami.

Údržba bazéna je skrátka alchýmiou. Možno sa ju naučiť, ale nevýhodou je, že počas zimnej odstávky všetky pracne naštudované aj nacvičené postupy zabudnete. Nie je preto od veci spísať si návod, aby ste budúci rok znovu nepostupovali metódou pokus - omyl.

hore