Aké typy okien sú dostupné na trhu?
Okná rozdeľujeme na tie štandardné (ku ktorým patria aj balkónové dvere) a na strešné okná a pivničné okná. Okrem veľmi žiadaných plastových okien vám do oka môžu padnúť tiež okná drevené jednoduché, masívnejšie drevené eurookná alebo okná z hliníka.
Poďme sa pozrieť na to, aké majú tieto materiály vlastnosti a to v porovnaní s oknami plastovými:
Plastové okná
Najčastejšie sa v sortimente stretnete s klasickými bielymi oknami, ktoré patria medzi najlacnejšie. Aj plast si na základe vašej požiadavky môžete nechať potiahnuť fóliou, ktorá imituje drevo. Skvele vyzerá, investícia je to ale trochu vyššia. Výhodou okien z plastu je ich nenáročná údržba, výborná tepelná izolácia a odolnosť voči vonkajším podmienkam.
Plastové okná majú aj dve dôležité certifikované vlastnosti - prievzdušnosť (celková tesnosť okna) a vodotesnosť. Nevýhodou je nutnosť pravidelného vetrania a častejšie nastavovanie, hlavne pred zimnou sezónou.
Drevené eurookná
Za drevené okná si priplatíte trochu viac. V súčasnosti sú vyrábané z tzv. eurohranolov, ktoré sú veľmi stabilné a odolné. Veľmi dobre tepelne izolujú a pri správnej údržbe vydržia roky.
Na rozdiel od plastových okien sa dá ľahko opraviť povrch a v prípade rozbitého skla aj ľahko zaskliť. Pretože drevo je materiál, ktorý stále pracuje, môže pre niekoho byť nevýhodou nutná pravidelná údržba povrchu.
Na trhu sú k dispozícii aj okná z hliníka. Na tie sa zamerajte v prípade, že potrebujete veľké okná a dvere, napr. na terasu. Tento materiál je tvarovo stabilný a má najdlhšiu životnosť z vyššie uvedených materiálov.
V modernej stavbe bude lahodiť oku aj vzhľadom na to, že si môžete určiť farbu alebo dekor podľa svojich predstáv. Nevýhodou hliníkových okien je, že budete musieť siahnuť hlboko do vrecka.
Podľa čoho si vybrať plastové okno?
Priestupnosť tepla (Uw)
Hlavným parametrom pri výbere okna je jeho tepelná izolácia. Výrobcovia preto udávajú údaj "priestupnosť tepla profilom" (rámom). Udáva sa vo Wattoch na meter štvorcový a Kelvin (W/m2K). Dozviete sa z neho, koľko energie prepustí meter štvorcový rámu pri teplotnom rozdiele. Čím menší je údaj, tým lepšie. Odporúčaná výška je medzi 0,8 až maximálne 1,2.
Zasklenie
Dvojsklo alebo trojsklo? Tento údaj udáva počet izolačných skiel, ktoré v oknách sú. Medzi sklami je potom veľmi dôležitý dištančný rámik, ktorý znižuje rosenie. Vyberať si môžete medzi klasickým transparentným sklom a sklami so špeciálnou úpravou.
Termoizolačné sklo vám zachytí viac tepla a zároveň slúži ako slnečná ochrana a izolačné sklo s reflexnou vrstvou má navyše odrazový efekt. Existujú aj protihlukové sklá, ktoré dokážu výrazne obmedziť vonkajší hluk.
Profil
Podrobnejšie sa pozrieť na profil (rám) sa vám oplatí. Najdôležitejšou časťou rámu je totiž jeho tesnenie.
- Dorazové tesnenie - patrí do štandardnej výbavy plastových okien. Síce perfektne tesní, ale nezabraňuje vnútornému roseniu. Je nutné často vetrať.
- Stredové tesnenie - je lepšie ako dorazové, pretože zabraňuje zatekaniu do komôr a muriva, korózii kovania alebo poteniu rámov. Ak chcete z plastového okna dostať to najlepšie, potom je to kombinácia dorazového a stredového tesnenia.
Komory
Komora je výstužou rámu a udáva statické vlastnosti okna. V dnešnej dobe sa najčastejšie stretnete s päťkomorovými plastovými oknami. Väčší počet komôr ako je 5 využijete v prípade, že potrebujete silnejší rám a lepšiu statiku.
Akými spôsobmi možno okná otvárať?
Typ kovania určuje spôsob, akým je možné okno otvárať. Podľa toho, ako a kde chcete okno používať, môžete kľučkou okno ovládať, otvárať, sklápať do ventilačky alebo využívať obidve funkcie.
Životnosť okna predlžujú kvalitné pánty, kľučky a uzatváracie mechanizmy, zdvíhacie zariadenia a ďalšie prvky skryté v ráme. Pokiaľ si okná nechávate vyrábať na mieru, určite si priplaťte a nechajte si do kovania zabudovať bezpečnostné prvky a body (špeciálne kľučky a bezpečnostné čapy). Oplatí sa to.
Spôsoby otvárania okien:
- otváracie krídlo
- fixné krídlo
- otváracie sklopné
- čiastočne otváracie
Pretože plastové okná majú skvelé tepelnoizolačné vlastnosti, je veľmi dôležité miestnosti dobre vetrať. Krátko a intenzívne, aby sme zaistili výmenu vzduchu a predišli tvorbe plesní, vyvetrali výpary z plynových spotrebičov alebo zamedzili nadmernej výške CO2 v miestnosti.
Niektoré typy okien majú navyše funkciu prevetrávania (mikroventilácia), pri ktorej sú na prvý pohľad zavreté, ale okenné krídlo je len tesne nedovreté.
Nezabudnite na parapety
Nezabudnite na parapety. Vnútorné najskôr budete ladiť s interiérom (dostupné materiály sú plast alebo drevotrieska), tie vonkajšie sú vyrábané z ohýbanej ocele (pozinkované sú najlacnejšie) alebo z ohýbaného hliníkového profilu, ktorý je povrchovo upravený.
Najdrahším variantom je ťahaný hliníkový parapet. K parapetovým doskám si dokúpte aj koncové bočnicové krytky a krytky skrutiek.
Príslušenstvo, ktoré sa vám bude hodiť
V dnešnej dobe už nemusíte mať na oknách len záclony a závesy, ale súkromie si uchránite aj rôznymi typmi roliet a žalúzií. V letných mesiacoch určite oceníte špeciálne siete ako ochranu proti hmyzu.
Ak máte malé deti a dbáte o ich bezpečnosť, potom sa vám na okno bude hodiť domáci alarm. Ten vás upozorní, že sa okno otvorilo, keď pri tom nie ste. Pri zabezpečení vášho domova určite oceníte aj okenné poistky.