Ako samozavlažovací kvetináč vybrať?
- Ak budete mať kvetináč alebo hrantík na parapete, zmerajte si jej veľkosť.
- Ak budete mať kvetináč alebo hrantík na zemi, vyberte si veľkosť podľa vlastnej voľby.
- Zvoľte rastliny a ich množstvo, ktoré budete v kvetináči alebo v hrantíku pestovať (kvety, bylinky, zelenina, ihličnany).
Ako poskladať samozavlažovací kvetináč?
- Kvetináč
Farba a voľba dizajnového prevedenia je na vás, na funkčnosť to nemá vplyv.
- Knôt alebo drenážna vrstva (podľa výrobcu)
Voda knôtom (či drenážnou vrstvou, ktorá funguje aj opačným smerom) vzlína do zeminy a zaisťuje tak rastlinám závlahu. Odporúčame prikúpiť si taktiež náhradný knôt, často totiž skončí omylom v komposte so substrátom.
- Hladinomer
Podľa neho spoznáte, koľko je vody v kvetináči a koľko jej máte doliať (ideálna je stredná hodnota).
- Rozpery
Zaistia, aby sa vám dlhší hrantík nevydul do šírky po nasypaní substrátu.
- Vyrovnávacie nožičky
Tými zaistíte rovinu parapetu. Pod hrantíky nedávajte podmisku, ani ich neusádzajte do dekoratívnych hrantíkov, hrozilo by nedostatočné odtekanie nadmernej vody (pri preliatí alebo daždi).
Čím kvetináče a hrantíky osádzať?
- Výber rastlín
Je jedno, či budete pestovať v kvetináči kvety, bylinky, zeleninu či ihličnany. Rešpektujte však požiadavky rastliny v jednom kvetináči na závlahu. Zo zeleniny sa neodporúča koreňová zelenina a kvety by nemali byť vyššie ako 20 cm, aby vietor kvetináč na parapete neprevrátil.
- Výber substrátu
Zeminu vyberajte podľa rastlín - na zeleninu, na balkónové kvetiny, na záhradu. Zvoliť môžete tiež substrát pre samozavlažovacie kvetináče - obsahuje už perlit a zložku na udržanie vody.
- Vychytávky do substrátu
Perlit granule prevzdušnia hlinu, regulujú pôdnu vlhkosť a zabraňujú prerastaniu koreňov tam, kde je mazľavá zemina.
Hydrogel granule zadržujú vodu a sú ideálne pre kvetináče na južnej strane, kde sú nároky na zálievku vyššie.
- Výber hnojiva
Tekuté hnojivo lejte v danom pomere pravidelne do zálievky, nezanedbateľne sa však môže usadzovať na dne hrantíka. Tyčinky zapichujte priamo do substrátu, nevýhodou je, že ak sa zemina presuší, tyčinky sa nerozpustia.
Granule na 6 mesiacov vegetácie sú ideálnym spôsobom hnojenia, vmiešajú sa do hliny a postupne sa uvoľňujú počas celej sezóny. Pri niektorých výrobkoch sú živiny už primiešané do drenážnej vrstvy.
- Sadenie rastlín
Vysaďte rastliny do kvetináča, dosypte zeminou a prvé preliatie vodou vykonajte zhora, nie do závlahového kanálika. Suchá zemina sa musí poriadne prevlhčiť. Odporúčané množstvo vody sledujte na hladinomere. Ak kvetináč alebo hrantík prelejete alebo do neho naprší, voda sama vytečie odtokovými kanálikmi. Samozavlažovacie kvetináče a hrantíky teda preliať nemožno.
Ako samozavlažovací kvetináč inštalovať?
- Ak bude váš kvetináč alebo hrantík stáť na podlahe, nič nepotrebujete.
- Ak dáte hrantík na parapet, je nutné ho zarovnať s parapetom, ideálne pomocou vodováhy, aby z neho zbytočne nevytekala voda. Využite vyrovnávacie nožičky pre šikmé plochy, ktoré sú súčasťou každého balenia.
- Pri kúpe kvetináča si zaobstarajte od výrobcu taktiež háky a držiaky (len tak si zaistíte kompatibilitu). Háky zavesíte na zábradlie balkóna a do nich umiestnite kvetináč. Držiaky slúžia na uchytenie kvetináča k parapetu.
- Dobré je zaobstarať si aj rozpernú tyč. Táto teleskopická tyč sa rozoprie medzi špalety okna, bez montáže a vŕtania do steny a zaistí, aby výrazne previsnutá kvetina nespôsobila pád kvetináča.
Ako kvetináč zazimovať?
- Trvalky môžete zazimovať v kvetináči so zeminou na suchom mieste a na jar len substrát prehnojíte.
- Letničky odstráňte, kvetináč vyčistite, prepláchnite knôty od zeminy a nechajte ich vyschnúť.
- Kvetináče a hrantíky skladujte ideálne na tmavom, suchom mieste a počítajte s minimálnou životnosťou 10 rokov.