Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 21. 11. 2024 o 11:17. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Strecha sa skladá z nosnej konštrukcie čiže krovu, izolačných a krycích vrstiev, ktoré tvoria vrchnú časť strešnej konštrukcie plniacu ochranný aj pohľadový účel. Každá zo základných častí strechy má svoju vlastnú štruktúru a špecifickú funkciu, ako komplex sú nevyhnutné pre celkovú funkčnosť strechy.


KROVY

Krovom sa rozumie nosná konštrukcia strechy, ktorej účelom je niesť strešnú krytinu a zároveň prenášať vonkajšie zaťaženie aj vlastnú ťažobu na nosné steny stavby. Pre bežné rodinné a obytné domy sa stále najčastejšie používajú drevené krovy.
Funkciu prenesenia hmotnosti plní sústava lát, predovšetkým stĺpikov a pomúrnic, ktoré ťažobu prenášajú do obvodových múrov a základov. Konštrukcia krovu závisí od veľkosti stavby, rozpätia, sklonu a tvaru strechy a účelu využitia budovy.
Najrozšírenejšia je sústava väznicová, v ktorej sú hlavnými prvkami väzby a väznice. Väzba je priečny profil krovu, ktorý nesie jeho ostatné časti. Väznica je vodorovný trám, ktorý prebieha pozdĺžne krovom a podopiera krokvy, čo sú šikmé prvky krovu, nesúce strešné laty, na ktorých je upevnená strešná krytina.


IZOLÁCIA

Strecha budovy musí byť patrične zateplená, aby poskytovala primeranú ochranu. Podľa spôsobu vetrania a umiestnenia vetracích medzier rozlišujeme strechy podľa počtu plášťov.
Hrúbku tepelnej izolácie a hydroizolácie ovplyvňuje trámová konštrukcia strechy. Izolácia sa väčšinou kladie v dvoch vrstvách. Aby sa vlhkosť, ktorá prenikne pod strešnú krytinu, nedostala ďalej do budovy, je pod krytinu kladená vodotesná fólia. Nad touto poistnou hydroizoláciou sa ponecháva vetracia medzera, ktorá musí mať prívod pri odkvape a odvod pri hrebeni. Tým sa odvádza vlhkosť a dochádza k výmene vzduchu.
Vetracia medzera je považovaná za dôležitý konštrukčný detail, ktorý ovplyvňuje životnosť celej strešnej konštrukcie. V strešnej krytine je riešená vetracími taškami a v hrebeňoch vetracími pásmi.

Ako vybrať strešnú krytinu

Strecha rozhodne nie je lacná záležitosť, veľakrát ju kupujeme na celý život, preto pri výbere materiálu zohľadňujeme veľa hľadísk. Nestačí, aby bola len krásna, musí byť aj účelná a musí dlho vydržať bez potreby sa o ňu výraznejšie starať. Je chybou vyberať strešnú krytinu len podľa ceny alebo farby.

K podstatným kritériám patrí sklon strechy. Predovšetkým ten predurčuje výber materiálu. Podľa tohto parametra rozlišujeme strechy:

  • ploché so sklonom od jedného do desať stupňov,
  • strechy šikmé so sklonom od 10 do 45 stupňov,
  • strechy strmé so sklonom 45 až 90 stupňov.

Šikmé strechy sa ďalej podľa tvaru a uhlov delia na sedlové, valbové, polvalbové, stanové, manzardové, pultové a pílové.

Pre kvalitu strechy je podstatný nielen výber krytiny, ale aj prevedenie strešného plášťa, ktorý krytinu nesie. Je potrebné brať ohľad na okolitú zástavbu a krajinu. Je potrebné rešpektovať ráz obce aj bezprostredné okolie domu. Musíme brať do úvahy vplyvy, ktorým bude strecha dlhodobo vystavená.
Včas riešime, či bude strecha vystavená napríklad väčšej vlhkosti, a čo so sebou prinesie výskyt a následne zaťaženie machom. Alebo či bude každú zimu odolávať tonám snehu a ľadu. Aká strešná krytina bude strechu kryť, musí byť jasné už vo fáze projektu.

Podľa počtu plášťov existujú strechy jednoplášťové a viacplášťové. Jednoplášťová strecha nemá v skladbe žiadnu vetranú medzeru. Najmä ide o jednoduché ploché strechy alebo zelené strechy tvorené vo finálnej vrstve vhodnou vegetáciou aplikovanou do substrátu. Do tejto kategórie patria aj strešné terasy, kde finálnu vrstvu tvoria pochôdzne dlaždice.

Dvojplášťová strecha obsahuje jednu vetranú medzeru. Vzduchová medzera slúži na odvod kondenzátu, ktorý sa vytvorí na spodnej strane krytiny, čím sa znižuje množstvo vlhkosti v tepelnej izolácii, ktorá sa tam akumuluje.
Trojplášťová strecha obsahuje vo svojej skladbe dve medzery, na rozdiel od dvojplášťovej má navyše medzeru pod poistnou hydroizoláciou.

Ako vybrať strešnú krytinu

Pre výber krytiny sú okrem sklonu strechy dôležité aj jej členitosť a ťarcha krytiny, teda údaj, ako bude zaťažený strešný krov. Je dôležitý ako pri vyhotovení novej strechy, tak pri rekonštrukciách. Z tohto uhla pohľadu rozdeľujeme krytiny na ľahké a ťažké. Existuje ale škála medzistupňov, teda krytiny patriace do kategórie "zlatá stredná cesta".


STREŠNÉ TAŠKY

Medzi tzv. ťažké krytiny patria pálené tašky. Sú najstarším a tisícročiami prevereným materiálom. Dnes sú dostupné tašky rozličných povrchových úprav, tvarov, dizajnov, rozmerov a farieb. Mladšou sestrou pálenej tašky je výrobok z betónu.
Pálená a betónová taška je síce pre krov najväčšou záťažou, ale stretávame sa s nimi najčastejšie. Jedná sa o vysoko odolné krytiny s dlhou životnosťou, dobrými tepelno- a zvukovo-izolačnými vlastnosťami, priedušnosťou aj schopnosťou akumulovať teplo. Pálené a betónové tašky sú vhodné pre strechy so sklonom od 22°. Hmotnosť na meter štvorcový sa pohybuje od 40 do 80 kilogramov.

Podľa tvaru sa tašky delia na ploché, profilované a klenuté. Napríklad hospodárne veľkoplošné posuvné tašky vytvárajú pri položení pokojnú rovnú hladkú štruktúru. Niektorí výrobcovia hovoria o preukázanej trvanlivosti 80 až 100 rokov. Tašky sa vyrábajú z prírodného materiálu, základnou surovinou je vypálená prírodná tehliarska hlina.

Strešné tašky sú vhodné pre novostavby, renovácie a sanácie. Pristanú všetkým architektonickým štýlom, od dedinského domčeka po zámok, aj klimatickým pásmam, od nížiny po horské oblasti. Výroba je šetrná k životnému prostrediu a použité výrobky možno bezproblémovo recyklovať.
Pálené tašky bez povrchovej úpravy sa nazývajú rezné. Ich farba je daná farebnosťou vypáleného tehliarskeho črepu. Rezné pálené tašky sú najlacnejším variantom tohto typu krytiny. Po čase ale farba zájde, povrch sa zašpiní a veľmi ľahko sa na ňom zachytávajú nečistoty. Preto je na mieste povrchová úprava. Na pálených taškách sa používajú dva typy povrchových úprav: engoba a glazúra.

PLECHOVÉ KRYTINY

Najľahšími krytinami sú naopak krytiny plechové, z ktorých najnižšiu hmotnosť má hliník (2-3 kg/m²). Okrem hmotnosti je jeho výhodou tvárnosť a možnosť pokrývať strechy s extrémne nízkymi sklonmi. Nevadia mu ani tie najnáročnejšie klimatické podmienky. Hliník je úplne bezúdržbový a nemení svoj vzhľad. Je extrémne ľahký a odolný.

Najpoužívanejším ľahkým materiálom je ale oceľ upravená tak, aby odolala korózii, čím sa predlžuje životnosť strechy. Oceľ sa upravuje najčastejšie žiarovým pozinkovaním alebo lakovaním či nanesením vrstvy plastu už vo výrobe. Tieto úpravy by mali zabezpečiť aspoň pätnásť rokov bez nutnosti krytinu natierať. Meď a titanzinok tiež nevyžadujú údržbu, časom získajú ochrannú patinu, avšak sú cenovo najnáročnejšie.

Plechové krytiny sa obvykle pokladajú plošne. V posledných rokoch získavajú obľubu plechové šablóny imitujúce tvarom aj povrchovou úpravou klasické tašky či šindle. Je tak možné spojiť klasický vzhľad s výhodami ľahkej krytiny. Obyvatelia domu nemusia mať žiadne obavy z hlučnosti, ktorú by mohla plechová krytina produkovať. Hluk dažďa spoľahlivo odizolujú vrstvy strešného plášťa, ktorý tvorí akustickú ochranu. Niektoré plechové krytiny sú rovno vybavené protihlukovou úpravou.

V ponuke sú aj trapézové plechy, ktoré sú ideálnym riešením pre ľahké konštrukcie, ako sú prístrešky pre autá, záhradné domčeky či zastrešenie terasy. Ich veľkou prednosťou je nízka hmotnosť a jednoduchá montáž. Vyrábajú sa v mnohých farebných odtieňoch, majú dlhú životnosť, sú pevné v ohybe a extrémne odolné voči vplyvom počasia.

Strecha

Hobbymarkety ponúkajú napríklad kovové tašky značky PRECIT. Sú opticky veľmi podobné klasickým hlineným taškám, ponúkajú ale mnoho výhod. Vďaka dlhej životnosti, nižším nákladom a minimálnemu sklonu k tvorbe machu sa výborne hodia na rodinné domy a chaty. Plechová krytina vydrží zaťaženie snehom aj extrémne výkyvy teplôt. Kovové tašky sú podstatne ľahšie ako tašky hlinené a perfektne sa hodia na rekonštrukcie striech, pretože nie je potrebné renovovať starý krov.


PLASTOVÉ STREŠNÉ KRYTINY

Medzi ľahké krytiny patrí aj plast. So svojou hmotnosťou približne 7 kg/m² nájde uplatnenie tam, kde dokáže imitovať drahé prírodné krytiny, ako je bridlica či drevený šindeľ. Dá sa teda dobre využiť pri rekonštrukciách a nahrádzať časti pôvodnej krytiny. Zástupcom plastových krytín je napríklad polykarbonátová dutinková doska alebo sklolaminátová vlnitá doska. Polyester je odolný materiál z tepelne vytvrdenej polyesterovej živice a nosnej výstuže zo sklených vlákien.


ASFALTOVÉ ŠINDLE A VLÁKNOCEMENTOVÉ KRYTINY

Svojich zástupcov medzi strešnými krytinami má aj tzv. zlatá stredná cesta, kam zaraďujeme napríklad vláknocementové krytiny s hmotnosťou medzi 12 až 21 kg na plošný meter. Sú využívané pri rekonštrukciách aj pri novostavbách.
Na rozdiel od svojich predchodkýň - azbestocementových krytín a eternitu - sú zdravotne úplne nezávadné. Uplatnia sa na strechách so sklonom 15° až 20° v podobe buď skladaných šablón rôznych tvarov alebo ako vlnité veľkoformátové tabule. Nevýhodou je ich krehkosť, strecha nie je tzv. pochôdzna, a preto sa zložitejšie opravuje. Tento zdanlivý hendikep ale odstráni široký sortiment doplnkov ako sú lávky a stupačky, ktoré umožňujú pohyb po streche.

Medzi ľahšie strešné krytiny, vážiace od 9 do 12 kg na meter štvorcový, sa zaraďujú tiež asfaltové šindle. Skladajú sa z nosnej vložky, upraveného asfaltu a kamenného posypu. Záleží na kvalite všetkých týchto zložiek, aká bude životnosť krytiny. Veľkou výhodou je tvárnosť asfaltových šindľov, vďaka ktorej je možné riešiť aj veľmi zložité tvary striech, a to už od sklonu 9,5°.
Asfaltový strešný šindeľ okrem odolnosti voči UV žiareniu ponúka aj návrat ku klasickej bobrovke. Ponúka sa ale v škále iných tvarov, kedy prevažujú geometrické obrazce. Okrem obdĺžnikov a štvorcov to sú elegantné štvoruholníky a šesťuholníky.

Neoddeliteľnou súčasťou strechy sú klampiarske prvky, teda odkvapy a odkvapové systémy, tj. žľaby, zvody, čelá, háky, kolená, kotlíky, objímky, rohy a zachytávače.

Odkvapy z hľadiska tvaru môžu byť buď hranaté alebo polkruhové. Podľa použitého materiálu sa delia na pozinkované, medené, titánzinkové či hliníkové. Ponúkajú sa aj vo farebnom prevedení, takže možno kúpiť odkvapové zostavy napríklad vo farbe machovo zelenej, sivej, bielej, oceľovo červenej či antracitovej. Sú samozrejme dostupné aj vo farbe prírodnej a prevedení nerez.
V poslednej dobe sú obľúbené aj plastové odkvapy, ktoré sú vyrobené z polyvinylchloridu (PVC). Vysoká kvalita použitého vlákna, odolnosť voči mechanickému poškodeniu, ťahu a ohybu a 100% odolnosť proti hrdzi je zárukou dlhoročnej životnosti.

Ku klampiarskym prvkom používaným pri realizácii strechy patria aj tzv. výlezy či zachytávače snehu. Výlezy ktoré sa vzdialene podobajú strešným oknám, oceníte v momente, kedy je treba vyliezť bezpečne na strechu, odtiaľ pochádza aj ich názov. Zachytávače snehu zase patria na strechu, ktorá je domovom v lokalitách, kde možno čakať väčší nápor bielej nádielky.


Základné názvoslovie pri strechách:
Odkvap, odkvapová hrana, úžľabie (tvorí sa pri styku dvoch strešných rovín), hrebeň strechy (horná hrana), nárožie (vzniká spojením rovín strešného plášťa pri valbovej alebo polvalbovej streche), štítová hrana.

Názvoslovie pri strechách
hore