Nosnosť strechy a izolácia
Sklon strechy
Strecha rozhodne nie je lacná záležitosť, veľakrát ju kupujeme na celý život, preto pri výbere materiálu zohľadňujeme veľa hľadísk. Nestačí, aby bola len krásna, musí byť aj účelná a musí dlho vydržať bez potreby sa o ňu výraznejšie starať. Je chybou vyberať strešnú krytinu len podľa ceny alebo farby.
K podstatným kritériám patrí sklon strechy. Predovšetkým ten predurčuje výber materiálu. Podľa tohto parametra rozlišujeme strechy:
- ploché so sklonom od jedného do desať stupňov,
- strechy šikmé so sklonom od 10 do 45 stupňov,
- strechy strmé so sklonom 45 až 90 stupňov.
Šikmé strechy sa ďalej podľa tvaru a uhlov delia na sedlové, valbové, polvalbové, stanové, manzardové, pultové a pílové.
Počet plášťov
Výber materiálu na strešnú krytinu
Pre výber krytiny sú okrem sklonu strechy dôležité aj jej členitosť a ťarcha krytiny, teda údaj, ako bude zaťažený strešný krov. Je dôležitý ako pri vyhotovení novej strechy, tak pri rekonštrukciách. Z tohto uhla pohľadu rozdeľujeme krytiny na ľahké a ťažké. Existuje ale škála medzistupňov, teda krytiny patriace do kategórie "zlatá stredná cesta".
STREŠNÉ TAŠKY
Medzi tzv. ťažké krytiny patria pálené tašky. Sú najstarším a tisícročiami prevereným materiálom. Dnes sú dostupné tašky rozličných povrchových úprav, tvarov, dizajnov, rozmerov a farieb. Mladšou sestrou pálenej tašky je výrobok z betónu.
Pálená a betónová taška je síce pre krov najväčšou záťažou, ale stretávame sa s nimi najčastejšie. Jedná sa o vysoko odolné krytiny s dlhou životnosťou, dobrými tepelno- a zvukovo-izolačnými vlastnosťami, priedušnosťou aj schopnosťou akumulovať teplo. Pálené a betónové tašky sú vhodné pre strechy so sklonom od 22°. Hmotnosť na meter štvorcový sa pohybuje od 40 do 80 kilogramov.
Podľa tvaru sa tašky delia na ploché, profilované a klenuté. Napríklad hospodárne veľkoplošné posuvné tašky vytvárajú pri položení pokojnú rovnú hladkú štruktúru. Niektorí výrobcovia hovoria o preukázanej trvanlivosti 80 až 100 rokov. Tašky sa vyrábajú z prírodného materiálu, základnou surovinou je vypálená prírodná tehliarska hlina.
Strešné tašky sú vhodné pre novostavby, renovácie a sanácie. Pristanú všetkým architektonickým štýlom, od dedinského domčeka po zámok, aj klimatickým pásmam, od nížiny po horské oblasti. Výroba je šetrná k životnému prostrediu a použité výrobky možno bezproblémovo recyklovať.
Pálené tašky bez povrchovej úpravy sa nazývajú rezné. Ich farba je daná farebnosťou vypáleného tehliarskeho črepu. Rezné pálené tašky sú najlacnejším variantom tohto typu krytiny. Po čase ale farba zájde, povrch sa zašpiní a veľmi ľahko sa na ňom zachytávajú nečistoty. Preto je na mieste povrchová úprava. Na pálených taškách sa používajú dva typy povrchových úprav: engoba a glazúra.
- Engoba je nariedená keramická hmota obohatená o oxidy kovov a o minerály. Na tašky sa nanáša v tekutej forme. Počas vypaľovania strešnej krytiny je farba zapečená. Engoba je matná povrchová úprava bez lesku, dodá povrchu nižšiu poréznosť, a teda je odolnejšia voči nečistotám.
- Glazúra je tekutá zmes ílov s veľkým podielom oxidov kremíka, vďaka ktorým získavajú tašky lesklý sklovitý povrch. Tašky s touto povrchovou úpravou sú veľmi hladké a majú minimálnu poréznosť. Glazúra dobre odoláva všetkým druhom nečistôt či rastu lišajníkov a machu. Glazúra je najlepšia povrchová úprava, zároveň ale spadá do najdrahšej cenovej skupiny.
Hobbymarkety ponúkajú napríklad kovové tašky značky PRECIT. Sú opticky veľmi podobné klasickým hlineným taškám, ponúkajú ale mnoho výhod. Vďaka dlhej životnosti, nižším nákladom a minimálnemu sklonu k tvorbe machu sa výborne hodia na rodinné domy a chaty. Plechová krytina vydrží zaťaženie snehom aj extrémne výkyvy teplôt. Kovové tašky sú podstatne ľahšie ako tašky hlinené a perfektne sa hodia na rekonštrukcie striech, pretože nie je potrebné renovovať starý krov.
PLASTOVÉ STREŠNÉ KRYTINY
Medzi ľahké krytiny patrí aj plast. So svojou hmotnosťou približne 7 kg/m² nájde uplatnenie tam, kde dokáže imitovať drahé prírodné krytiny, ako je bridlica či drevený šindeľ. Dá sa teda dobre využiť pri rekonštrukciách a nahrádzať časti pôvodnej krytiny. Zástupcom plastových krytín je napríklad polykarbonátová dutinková doska alebo sklolaminátová vlnitá doska. Polyester je odolný materiál z tepelne vytvrdenej polyesterovej živice a nosnej výstuže zo sklených vlákien.
ASFALTOVÉ ŠINDLE A VLÁKNOCEMENTOVÉ KRYTINY
Svojich zástupcov medzi strešnými krytinami má aj tzv. zlatá stredná cesta, kam zaraďujeme napríklad vláknocementové krytiny s hmotnosťou medzi 12 až 21 kg na plošný meter. Sú využívané pri rekonštrukciách aj pri novostavbách.
Na rozdiel od svojich predchodkýň - azbestocementových krytín a eternitu - sú zdravotne úplne nezávadné. Uplatnia sa na strechách so sklonom 15° až 20° v podobe buď skladaných šablón rôznych tvarov alebo ako vlnité veľkoformátové tabule. Nevýhodou je ich krehkosť, strecha nie je tzv. pochôdzna, a preto sa zložitejšie opravuje. Tento zdanlivý hendikep ale odstráni široký sortiment doplnkov ako sú lávky a stupačky, ktoré umožňujú pohyb po streche.
Medzi ľahšie strešné krytiny, vážiace od 9 do 12 kg na meter štvorcový, sa zaraďujú tiež asfaltové šindle. Skladajú sa z nosnej vložky, upraveného asfaltu a kamenného posypu. Záleží na kvalite všetkých týchto zložiek, aká bude životnosť krytiny. Veľkou výhodou je tvárnosť asfaltových šindľov, vďaka ktorej je možné riešiť aj veľmi zložité tvary striech, a to už od sklonu 9,5°.
Asfaltový strešný šindeľ okrem odolnosti voči UV žiareniu ponúka aj návrat ku klasickej bobrovke. Ponúka sa ale v škále iných tvarov, kedy prevažujú geometrické obrazce. Okrem obdĺžnikov a štvorcov to sú elegantné štvoruholníky a šesťuholníky.