Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 21. 11. 2024 o 11:44. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Rad výskumov potvrdil, že kvalita zrážkových vôd je úplne dostačujúca pre celú škálu využitia dažďovej vody na záhrade aj v domácnosti. Pre zavlažovanie záhrady je dokonca dažďová voda vhodnejšia ako voda z kohútika. Dažďová voda totiž neobsahuje chlór, je chudobná na soli a minerály (opak tzv. tvrdej vody), a tak nedochádza k salinizácii pôdy.

Kvalita zachytávanej dažďovej vody je však ovplyvnená typom strešnej krytiny. Ak máte strechu z klasických pálených (keramických) alebo betónových tašiek, nemusíte sa ničoho obávať. Pri plechovej streche si dajte pozor na uvoľňovanie staršieho náteru.

V prípade strechy pokrytej asfaltom alebo eternitom neodporúčame dažďovú vodu využívať k zalievaniu záhonov, pretože sa do nej môžu uvoľňovať toxické či karcinogénne látky.

5 tipov, ako využiť a uchovávať dažďovú vodu

Dažďovú vodu možno využívať nielen na zavlažovanie záhrady, ale napríklad aj na splachovanie alebo pranie bielizne. Pre tieto účely je vhodnejšia podzemná nádrž, ktorá je pripojená na samostatný rozvod vody v dome.

Inštalácia podzemných nádrží však vyžaduje náročnejšie stavebné úpravy na pozemku aj v samotnom dome. Tieto nádrže potom môžu byť napojené aj na systémy automatického zavlažovania. Pre polievanie záhrady vám postačí nadzemná nádrž na dažďovú vodu.

5 tipov, ako využiť a uchovávať dažďovú vodu

  • Nadzemné nádrže sa najčastejšie vyrábajú z tvrdeného plastu (polypropylénu alebo polyetylénu).
  • Zoženiete ich v rôznych objemoch od 50 do 500 litrov.
  • S výpustným kohútikom alebo bez kohútika.

Väčšinou sú vybavené vekom. Zakrytý sud na dažďovú vodu je vhodnejší, pretože odpadá nutnosť inštalácie roštu pre zachytávanie opadaného lístia a ďalších hrubých nečistôt.

V zakrytom barele taktiež nehrozí rozmnoženie komárov. Nadzemné nádrže ale nie sú určené pre celoročnú prevádzku, na zimu ich radšej vylejte.

  • nízka hmotnosť,
  • jednoduchá inštalácia a manipulácia,
  • cenová dostupnosť.

Sudy na zber a uchovávanie dažďovej vody sa najčastejšie umiestňujú priamo k odkvapu. Vedľa najjednoduchšieho riešenia, kedy len postavíte sud pod odkvap, sa ponúkajú aj sofistikovanejšie spôsoby. Kúpte si k sudu taktiež zberač dažďovej vody - tento zberač sa inštaluje na koniec odkvapu a je vybavený ochranou pred pretečením.

Akonáhle hladina vody v nádrži dosiahne maximálnu výšku, začne voda zberačom pretekať do kanalizácie. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam s pretečením nádoby. Vodu zo suda potom rozvediete po záhrade buď samospádom, pomocou čerpadla alebo vybavte sud podstavcom, ktorý uľahčí napúšťanie kanví priamo zo suda.

5 tipov, ako využiť a uchovávať dažďovú vodu

Nádrž na dažďovú vodu umiestnite na rovnú, súvislú plochu a chráňte ju pred priamym slnečným žiarením. Ideálne miesto je teda niekde v tieni, pri stene domu. Párkrát za sezónu nádrž vymyte a zbavte všetkých nečistôt, predídete tak prílišnej kazivosti vody. Na zimu vodu z nádrže vylejte a skladujte ju hore dnom.

hore