Dve základné otázky
Skôr, než si začnete vyberať, ako budete vo svojom bývaní kúriť, odpovedzte si na dve otázky. Čo chcete vykurovať? Byt, dom, chatu, hausbót, maringotku alebo stavbu?
Ak budete využívať tuhé palivá (drevo, uhlie, brikety, pelety), tak budete potrebovať komín. V prípade, že je vám bližšia elektrina a plyn, ste závislý na zasieťovaní.
Zabráňte nerovnomernému rozloženiu tepla
V niektorých budovách dochádza k nerovnomernému rozloženiu tepla. Tým sa zvyšuje spotreba energie a dochádza k nerovnomernému zásobovaniu miestností teplom. Miestnosti, ktoré sú bližšie k vykurovaciemu systému, sú vykurované lepšie ako tie, ktoré sú ďalej (napr. podkrovie).
Potom je zbytočné zvyšovať výkon čerpadla a/alebo teplotu prietoku. Jednak to bude drahé a jednak to bude spôsobovať rušivý hluk prostredníctvom vykurovacieho systému.
Riešenie: hydraulické vyváženie
Pri hydraulickom vyvážení sa prívod vody reguluje pomocou prednastavených termostatických ventilov tak, aby bola dosiahnutá požadovaná teplota v miestnosti. To znamená, že je v celom dome rovnomerne teplo. Potreba tepla pre každú miestnosť sa vypočíta vopred, najlepšie certifikovaným odborníkom. Hydraulické vyvažovanie má zmysel pre nové aj existujúce vykurovacie systémy.
Krbové kachle vs. krbové vložky
Rozdiel medzi pecou a krbovými kachľami je v možnosti sledovať plamene. Krbové kachle majú presklené dvierka, kdežto pece nie. Sú samostatne stojace. Kúrte v nich výhradne drevenými briketami alebo ekobriketami.
Neodporúčame uhlie - veľmi často sa stávalo, že sa v kachliach vytvorila tak vysoká páľava, že sa prepálili a zničili. Každopádne odporúčame do miestnosti, kde stoja krbové kachle, umiestniť hlásič požiaru.
Tip:
Ideálne využitie krbových kachlí je na chalupe, stavbe, ale aj v domoch ako doplnok ústredného kúrenia. Cenový rozdiel krbových kachlí sa odráža v kvalite. Lacnejšie verzie krbových kachlí majú menej kvalitnú vnútornú úpravu, čo znižuje ich životnosť. Pri drahších typoch je vďaka kvalitnejšej úprave životnosť dlhšia.
Krbové kachle rozdeľujeme na:
- Kachle s obyčajným spaľovaním - je to v podstate tá lacnejšia verzia kachlí, ktorá využije max. 50-60 % energie na teplo, zvyšok "vyletí komínom".
- Kachle s terciálnym spaľovaním - áno, oplatí sa priplatiť. Tento ekonomický aj ekologický variant dokáže využiť 76-90 % energie. Vaša investícia sa vráti vám aj prírode.
- Teplovzdušné kachle - vďaka cirkulácii vzduchu kachle nasávajú studený vzduch, ohrejú ho a teplý vzduch vyfukujú späť do miestnosti. Rýchlejšie tak vykúria miestnosť.
- Sálavé kachle - zakúrte, telo kachlí sa rozpáli a sála teplo okolo seba.
- Kachle s núteným obehom vzduchu - zabudovaný ventilátor rozvádza horúci vzduch po dome. Potrebujete len teplovzdušne zaizolovavé potrubie, tvarovky, zberače s filtrami a ideálne odborníka, ktorý všetko zostaví.
Krbová vložka
Jej inštalácia je už zložitejšia. Krbová vložka je zabudovaná a obstavaná špeciálnym materiálom, ktorý pohlcuje dilatáciu, tj. rozťažnosť, spôsobenú výkyvmi teplôt v tesnom okolí krbovej vložky. Takže pozor, obyčajné ytongy by vám zmenou teplôt popraskali.
Tepelnoizolačné stavebné dosky lepte výhradne špeciálnym žiaruvzdorným lepidlom a ideálne ním dosky aj natrite. V krbovej vložke kúrte výhradne drevom, drevenými briketami alebo ekobriketami.
Krbovou vložkou vykúrite s prehľadom dom, byt aj chatu a to predovšetkým vďaka možnostiam rozvodu tepla (platí aj pre krbové kachle):
- teplovzdušný rozvod - vďaka cirkulácii vzduchu vložka aj kachle nasávajú studený vzduch, ohrejú ho a posielajú ďalej po dome. Potrebujete len teplovzdušne zaizolovavé potrubie, tvarovky, zberače s filtrami a ideálne odborníka, ktorý všetko zostaví.
- teplovodný rozvod - v kachliach aj v krbovej vložke sú v plášti nad ohniskom nainštalované tepelné výmenníky, ktoré posielajú teplú vodu buď do radiátorového systému, alebo za určitých podmienok do podlahového vykurovania.
Plynový kotol
Skôr ako sa rozhodnete pre tento variant vykurovania, zistite si zasieťovanie. Bez plynovej prípojky to nejde. Zastaraná technológia plynových kotlov sa dnes nahrádza kondenzačnými kotlami, ktoré majú energetickú účinnosť 105 %. A to vďaka špeciálnemu výmenníku, ktorý zbiera teplo aj zo spalín. Navyše na kotol môžete získať dotáciu.
Plynový kotol umiestnite do technickej miestnosti, pivnice, kúpeľne či kuchyne, skrátka tam, kde je plynová prípojka a komín. Napojenie plynového kotla na ústredné kúrenie vám zaistí bezproblémové vykúrenie celého domu, bytu a ohrevu vody.
Radiátory
Pri výbere radiátora je potrebné venovať pozornosť nielen tvaru a farbe, ale aj typu prenosu tepla. To má rozhodujúci význam pre príjemnú vnútornú klímu v obytných priestoroch.V zásade platí, že čím vyšší je podiel sálavého tepla, tým vyšší je komfort vykurovania obytných priestorov.
Na rozdiel od konvekčného tepla, ktoré vzniká ohrevom studeného vzduchu pri radiátore a vedie k zvýšenej cirkulácii vzduchu a prachu v miestnosti, je sálavé teplo generované lúčmi v infračervenom pásme, ktoré ohrievajú iba pevné predmety, ako sú steny a nábytok, a teda nemiešajú vzduch v miestnosti.
Modely, ako sú doskové radiátory, vyžarujú väčší podiel konvekčného tepla, zatiaľ čo podlahové ohrievače alebo infračervené ohrievače vyžarujú viac sálavého tepla.
Pre výber radiátora podľa stanoveného vykurovacieho výkonu je potrebné vziať do úvahy aj nasledujúce faktory:
- stanovený požadovaný vykurovací výkon,
- úroveň prietokovej teploty (nastavenie kotla),
- stavebné obmedzenia (napr. výklenok okna),
- veľkosť radiátora (plocha, typ radiátora).
Ohrievače
Je to čisto lokálny ohrievač, ktorý potrebuje iba elektrickú zásuvku na 220 V. Vyberte si typ elektrického ohrievača podľa potreby a veľkosti miestnosti. Využívať ich môžete ako na občasné, tak na nepretržité vykurovanie.
Ohrievače sa vyrábajú v 3 variantoch:
- sálavé,
- teplovzdušné,
- teplovzdušné s núteným obehom.
V kúpeľniach a na terasách môžete využiť infražiarič so sálavým teplom. Na stavby je naopak ideálny plynový stavebný teplomet uspôsobený na prašné prostredie, ktorý je teplovzdušný.
Podlahové kúrenie
Podlahové vykurovanie vykuruje miestnosť sálavým teplom. Miestnosť je najteplejšia pri podlahe a smerom nahor sa ochladzuje. Podlaha nie je nikdy horúca, ale vlažná. Nevzniká prach a vzduch sa nevysušuje.
Výhody podlahového vykurovania
- Podlahové vykurovanie je možné teraz inštalovať takmer na akýkoľvek podklad a kombinovať takmer s akoukoľvek podlahovou krytinou.
- Teplotu v miestnosti je možné podľa potreby rýchlo a účinne zvýšiť alebo znížiť. Okrem toho možno teplotu v miestnosti ľahko znížiť o 2-3 ° C pomocou podlahového vykurovania bez toho, aby to malo vplyv na pohodlie.
- Ako neviditeľný zdroj tepla šetríte miesto v miestnosti, pretože už nie sú potrebné nevzhľadné a objemné radiátory.
Typy podlahového vykurovania
Elektrické podlahové vykurovanie
Elektrický tenkovrstvový systém podlahového vykurovania sa skladá z vykurovacích káblov s maximálnou bezpečnosťou. Vykurovacie káble sú pripevnené na samolepiacich sieťach, ktoré sú k dispozícii v roliach rôznych dĺžok a obvykle 50 cm širokých. Rohože je možné pokladať rýchlo a presne. Vďaka nízkej inštalačnej výške cca 2,5 mm nemusíte pri inštalácii elektrického podlahového vykurovania zvyšovať prahy a dvere.
Pokiaľ dôjde k prerušeniu kábla elektrického podlahového vykurovania, zabudované uzemnenie zaistí okamžité vypnutie systému. To znamená, že nehrozí žiadne nebezpečenstvo.
Teplovodné podlahové vykurovanie
Podlahové vykurovanie s vodným vedením sa obvykle skladá z rúrky PE-RT, ktorá sa aplikuje na samolepiacu textilnú rohož. Tieto rohože sú k dispozícii aj v roliach a uľahčujú inštaláciu.
Systém podlahového vykurovania s vodným vedením je možné rýchlo a bezpečne pripojiť k existujúcemu vykurovaciemu systému a je regulovaný pomocou obmedzovača teploty spiatočky. Inštalačná výška bežných modelov je 10 mm.
Regulácia podlahového vykurovania
Na reguláciu teploty v systémoch podlahového vykurovania existujú rôzne termostaty s rôznymi funkciami, ktoré je možné použiť na nastavenie a udržiavanie požadovaného tepla. Týmto spôsobom môžete vykurovať aj rekreačné objekty a pivnice a udržiavať ich tak bez ohľadu na vonkajšiu teplotu bez mrazu.
Dlažba a podlahové vykurovanie - dokonalá kombinácia
Kto si myslí, že na podlahe s dlažbou budete mať trvalo studené nohy, je na omyle. Na energeticky úsporné podlahové vykurovanie nie je takmer žiadna iná podlahová krytina vhodnejšia ako dlažba. To je spôsobené predovšetkým ich nízkym tepelným odporom. Vďaka silnej tepelnej vodivosti dlaždíc sa každá miestnosť veľmi rýchlo zahreje.
Inštalácia krbových kachlí, krbovej vložky aj kotla
Odporúčame nechať inštaláciu na autorizovanej firme a zároveň dodržiavať pravidelné revízie komína. Získate nielen istotu, že všetko bude fungovať ako má, ale tiež dostanete záruku a poistné plnenie od poisťovne. Pretože bez autorizovanej inštalácie a revízie komína vám žiadna poisťovňa v prípade poistnej udalosti nepreplatí ani cent.