Typy kovania
- Exteriérové - používa sa na vstupné bránky, je pri ňom kladený väčší dôraz na materiály, ktoré musia dobre znášať poveternostné podmienky.
- Bezpečnostné - používa sa ako pri vchodových dverách, tak aj pri interiérových. Záleží na potrebách majiteľa. Taktiež sú vyžadované poisťovňami.
- Protipožiarne - používajú sa dohromady s bezpečnostnými zámkami, musia byť v súlade so všetkými normami a požiadavkami.
- Interiérové - používajú sa najčastejšie, vždy je dobré prihliadnuť k frekvencii používania. Iné nároky má kovanie na domových dverách, v byte alebo v kancelárii, s veľmi vysokou frekvenciou naopak kovanie v miestach, kde sa pohybuje veľké množstvo ľudí - hotely, nákupné centrá, letiská.
Štítové kovanie - je kovanie z jedného kusu, ktorý prekrýva ako otvor pre kľučku, tak aj kľúčovú dierku. Pri tomto type kovania musíte poznať pred nákupom rozstup. Rozstup je vzdialenosť medzi osou kľučky a osou kľúča. Vyrába sa pre otvor BB, cylindrickú vložku aj WC a to v prevedení s hranatým alebo oválnym štítom.
Rozetové kovanie - taktiež sa nazýva aj delené. Rozety sa skrutkujú k sebe cez celé dvere. Mali by ste teda skontrolovať, či sú otvory vo dverách prevŕtané skrz celé dvere. Vyberať si môžete z guľatých, hranatých, či oválnych roziet. Samozrejmosťou je tiež možnosť výberu medzi BB, PZ aj WC kovaním a v kombináciach kľučka/kľučka a guľa/kľučka.
Typy otvorov (kľúčových dierok)
Kovanie podľa orientácie dverí
Ak sa chystáte vyberať a kupovať kovanie v kombinácii kľučka/guľa, kľučka/madlo alebo bezpečnostné kovanie, potrebujete vedieť smer otvárania vašich dverí.
Rozstup
Hrúbka dverí
Hoci sa to môže zdať na prvý pohľad zbytočné, nie je to tak. Pripravte si ďalší údaj a uľahčite si výber správneho kovania. Hrúbku dverí je potrebné poznať kvôli dostatočnej dĺžke spojovacíh skrutiek, ktoré zakúpite v sade s kovaním. Ale nezúfajte, aj tento "problém" sa dá ihneď vyriešiť. A to pomocou predlžovacej sady, ktorá obsahuje dlhší štvorhran a montážne skrutky.