Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 21. 11. 2024 o 16:41. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Domov vašich rybičiek vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je to úplne rovnaké ako s domovom naším. Ak sa raz za týždeň pustíte do poriadneho upratovania, bude sa vám doma žiť lepšie. Rovnako tak aj vašim rybkám, keď im vyčistíte vodu. Ideálna doba pre čistenie je raz za týždeň, ale svet sa nezrúti, keď vodu vyčistíte raz za 14 dní.

Keď budete dodržiavať určité zásady kŕmenia rýb, voda v akváriu vydrží dlhšie čistá. O akých zásadách je reč?

  • S kŕmením rýb to zbytočne nepreháňajte.
  • Využívajte kvalitné krmivo.
  • Rybám raz za čas doprajte pôst, prečistia sa a skonzumujú nejaké riasy. Rovnako ako v prírode.
Ak rybám doprajete len toľko kvalitného jedla, ktoré zjedia okamžite, máte vyhrané. Zvyšky jedla sa tak neusadia vo filtri ani na dne akvária. Vďaka tomu sa riasy objavia len vo veľmi malej miere a voda sa nebude tak kaziť.

Ako vyčistiť akvárium, aby vyzeralo ako nové

1. KAŽDÝ TÝŽDEŇ MEŇTE LEN ⅕ VODY.

Venujte sa čisteniu akvária pravidelne a predídete hromadeniu odpadových látok. Vaše ryby nebudú sužovať nepríjemné choroby a predčasne vám neuhynú. Ďalšia výhoda pravidelného čistenia spočíva tiež v tom, že sa vám v akváriu nepremnožia riasy.

2. NA POMOC SI VEZMITE ODKALOVAČ

Odkalovač vám pomôže odstrániť všetky nečistoty z dna. Na zvon tlačte len zľahka, nezvírite tak substrát. Ak sa dostanete k zakoreneným rastlinám, prikladajte zvon naozaj jemne.

3. VODU NECHAJTE DOSTATOČNE DLHO ODSTÁŤ

Novo dolievanú vodu do akvária nenapúšťajte priamo z kohútika. Nechajte ju odstáť. Ako dlho? To záleží na tom, koľko máte času. Ak ste v časovom strese, postačí hodina. Najideálnejšie však je, keď si pri jednej výmene nalejete do nejakej nádoby alebo do vedra vodu na ďalšiu výmenu. Odstátie vody prináša aj tú výhodu, že teplota vody sa vyrovná s teplotou miestnosti. Nedochádza tak k tepelnému šoku.
Prečo je odstátie vody nevyhnutné? Bežná voda z kohútika obsahuje veľa chlóru, ktorý z nej celkom rýchlo vyprchá. Ale nejaký čas potrebuje.

4. PRAVIDELNE ČISTITE FILTER

Ako často by ste mali filter čistiť? To záleží na mnohých okolnostiach - typu filtra, počtu rýb v akváriu a spôsobu kŕmenia. Všeobecné pravidlo znie takto:

  • Vnútorné akvarijné filtre čistite za 1 až 2 týždne.
  • Vonkajšie akvarijné filtre čistite každých 6 až 8 týždňov.
Pravý čas na vyčistenie filtra spoznáte tak, že vytekajúcí prúd značne zoslabne.

5. NEZABÚDAJTE ANI NA SKLÁ

Vonkajšiu časť akvária môžete vyleštiť rovnako, ako ste zvyknutý u okien alebo zrkadiel. Vrátane chemických prípravkov. To však neplatí pre vnútornú časť akvária. Tam radšej siahnite len po magnetickej stierke alebo hubke. A na čo by ste si mali dávať najväčší pozor? Aby sa vám medzi vec, ktorou akvárium čistíte, a sklo nedostal piesok. Sklo by toto malé nedopatrenie škaredo odnieslo. Až sa budete blížiť ku dnu, dávajte pozor na rozvírenie substrátu.

6. VYKONAJTE ZÁVEREČNÚ KONTROLU

Na záver vás čaká kontrola ohrievača, osvetlenie, rastlín aj samotných rybičiek.

  • Neprerastaná skrz ohrievač riasa? Ak áno, vyčistite ho.
  • Krycie sklá svetiel utrite a pozrite sa, či všetky svetlá svietia.
  • Odstráňte odumreté časti rastlín. A v prípade potreby prerežte tie, ktoré rýchlo rastú.
  • Sú vaše ryby čulé? Reagujú adekvátne na potravu? V prípade, že znie odpoveď: "Áno!", ste bez starostí. Ak tomu tak nie je, čaká vás pátranie po vhodnej náprave.

A jedna rada na záver: Nikdy nečistite akvárium tak, že vychytáte ryby a vymeníte všetku vodu naraz. Prečo? Zničili by ste tak celý ekosystém a nikomu by to neprospelo. Pri čistení akvária sa držte nášho návodu a vy aj vaše rybičky budete spokojní. Uvidíte.

hore