Kedy záhradnú sprchu oceníte?
Vždy, ak máte aspoň malú záhradu. A to dokonca aj vtedy, keď na záhrade máte bazén. Razom sa totiž zbavíte zbytočných nečistôt, ktoré sa bez predchádzajúceho umytia dostanú do bazéna.
Záhradnú sprchu budete pri každom čistení bazéna vychvaľovať do nebies, uvidíte. Ďalším veľkým plusom je, že nebudete pri čistení bazéna využívať toľko chemických čistidiel. Už to nebude potrebné.
Aké druhy záhradných solárnych spŕch existujú?
Na záhradách sa zrejme najčastejšie stretnete s pevnými solárnymi sprchami, tie sú prirobené k pevnej podložke. Môžete ich umiestniť napríklad na zámkovú dlažbu, na drevenú podlahu alebo na betónový podklad.
Ďalej sú veľmi obľúbené solárne sprchy prenosné. Vďaka ich ľahkosti nebudete mať najmenší problém so sprchou manipulovať. Najväčší rozdiel oproti sprchám pevným je v tom, že majú podstatne menší zásobník na vodu.
Pri výbere vašej novej záhradnej solárnej sprchy zrejme rozhodne aj dizajnové prevedenie. Na trhu sa stretnete s najrôznejšími farbami aj druhmi hlavíc a dekorov. Naši zákazníci u nás často nakupujú záhradné sprchy značky Uno a Gardena. Prezrite si ich, možno vám tiež padnú do oka.
Ako záhradná sprcha funguje?
Telo záhradnej sprchy sa vyrába z plastu alebo z hliníka a funguje ako zásobník vody, do ktorého sa zmestí až 35 litrov vody. Táto časť sprchy funguje zároveň ako solárny kolektor. Jedná sa o zariadenie, ktoré premieňa slnečné žiarenie dopadajúce na zemský povrch na iný druh energie, na niečo, čo lepšie využijeme. V tomto prípade nám teda ohrieva vodu.
V letných dňoch sa stáva, že teplota vody v zásobníku vystúpi dokonca až na 60 °C. A práve z toho dôvodu je súčasťou záhradných spŕch tiež zmiešavacia batéria, ktorá vám umožní zvoliť si teplotu vody presne takú, akú si prajete. Solárna sprcha ušetrí energiu za ohrev vody a tým pádom aj vaše peniaze.
Ak sa pod vašou novou sprchou bude osviežovať celá rodina, radšej sa zamerajte na sprchy s minimálnym objemom 20 litrov a viac. Pre viac ľudí sú oveľa praktickejším variantom.
Ako sprchu zapojiť?
Aby ste si sprchu užili čo najdlhšie v roku, pátrajte po takom mieste, na ktoré svieti slniečko väčšinu dňa. Tiež myslite na to, ako často budete sprchu využívať. Prečo? Ide o to, aby stihla voda uschnúť alebo odtiecť a nerozbahnili ste si celú záhradu.
Samotnú inštaláciu zvládnete ľavou zadnou. A to aj v prípade, že sa nepovažujete za zručných domácich majstrov. V podstate stačí, keď sprchu prepojíte s vodovodným kohútikom pomocou rýchlospojok, prípojok a záhradnej hadice. Žiadnu vedu v tom nehľadajte.
Ako sa starať o záhradnú sprchu?
Hlavná zásada znie: v teplých dňoch pravidelne meňte vodu. Prečo?
Vo vode sa množia baktérie. V prípade, že sprchu nepoužijete dlhšie ako 3 dni, sprchovanie nie je príliš hygienické. Ďalším nepriateľom záhradných solárnych spŕch je vodný kameň.
Ak sa teda stretávate s tvrdou vodou, občasnému čisteniu hadice aj ostatných súčastí sprchy sa nevyhnete. S údržbou vám pomôže ocot, ten si s usadeným kameňom hravo poradí.
Na čo si dať pozor pri výbere záhradnej sprchy?
Než si niektorú zo záhradných spŕch objednáte, presvedčte sa, že je stabilná a hravo odolá aj väčšiemu vetru. Tiež si premyslite, či sa vám bude hodiť polohovacia sprchová hlavica, tá nie je u všetkých spŕch samozrejmosťou.
A nebojte sa s predajcom prebrať, k čomu vám má sprcha slúžiť. Spoločnými silami určite vyberiete správny pomer medzi objemom zásobníka na vodu a manipulovateľnosťou.