Čo je to mozaika?
Malé geometrické útvary, pre ktoré sa zaužíval názov mozaika, ľudia skladajú už viac ako 5 000 rokov. Zachovali sa exempláre z Indie, Grécka či Perzie. V súčasnosti slúži mozaika ako ozdobná záležitosť. Mozaikové, vďaka pestrej ponuke rozmerov aj variantov, môžu byť aj celé bazény či luxusné vane.
Mozaika každopádne dokáže rozsvietiť aj pomerne "nudný" obklad z veľkoformátových obkladačiek, kedy sa mozaika aplikuje na menšie plochy, ktoré sa potom stávajú doslova umeleckým dielom.
Vzhľadom na to, že sa mozaika vyrába z najrôznejších materiálov, vrátane luxusných, dodáva miestnosti výnimočnosť. Možno ňou obložiť akýkoľvek priestorový prvok, úzkymi pruhmi môžete oživiť napríklad zrkadlo. Nie je od veci vložiť mozaikové prvky medzi obklad namiesto ozdobných dlaždíc alebo ju použiť namiesto tradičných lištel na začistenie plochy.
Vedeli ste, že
existuje aj tzv. mikromozaika s rozmermi 1 x 1 centimeter, z ktorej možno vytvoriť originálne, doslova umelecké dielo vrátane portrétov. V kúpeľňových alebo kuchynských sériách sa najčastejšie ale stretnete s tradičnými formátmi mozaiky so štvorcom s rozmermi 2,3 x 2,3 cm alebo 4,9 x 4,9 cm až po 10 x 10 cm.
Kde mozaiku použiť?
Mozaikami možno obložiť aj oblé plochy a oživiť nimi jednoduché obklady a dlažby. Používajú sa na steny alebo podlahy, pristanú interiéru aj exteriéru, nevadí im vlhké ani mokré prostredie.
Môžu byť glazované, lesklé i matné. Ako sa komu páči. Pre mozaiku platí osvedčené príslovie, že v jednoduchosti je krása. Mozaika totiž doladí každý priestor.
Môžeme nimi obložiť veľkú plochu alebo prostredníctvom nich len vypichnúť detail.
Najbežnejšie sú mozaiky keramické a sklenené. Sú ich stovky druhov v kompletnej farebnej škále, takže neexistuje obklad, ku ktorému by sa nenašla mozaika.
Z akých ďalších materiálov sa mozaika vyrába?
Kovové mozaiky zušľachtia každý interiér, ktorý sa štylizuje do futuristickej podoby. Spravidla sa vyrábajú z nerezu, ale napriek tomu sa odporúča aplikovať ich mimo mokré či vlhké prostredie.
Kovové mozaiky sa hodia na steny, kde môžu vytvárať neuveriteľné obrazce plné efektov.Sú totiž dodávané nielen v tradičnom a usporiadanom štvorci, ale aj v tvare plástov alebo úzkych elegantných obdĺžnikov kladených vedľa seba v reťazcovom usporiadaní.
Napríklad hliníkové obklady s brúseným povrchom striebornej farby sú večné a luxusne vyzerajúce. Ešte väčší efekt, ak je k tomu vhodný interiér, urobia mozaiky v kombinácii zlatá - čierna, ktoré patria k špičke vo svojej kategórii.
A ak sa v nespočetnom množstve ponúkaných typov, materiálov a vzorov nedokážete rozhodnúť, voľte mozaiku zostavenú do dlaždice z rôznych materiálov. Vhodné kombinácie vytvárajú dokonalé efekty.
Existujú mozaiky, ktoré vo finále vyzerajú aj ako drevo, hoci sú vyrobené zo sklenených a kamenných komponentov a sú doplnené napríklad o kovové akcenty. Mozaiky mix sa taktiež vyrábajú aj v inom ako štvorcovom prevedení, takže môžete popustiť uzdu fantázií.
Ako sa mozaikové obklady predávajú?
Mozaiky sú väčšinou dodávané v lepenke s veľkosťou formátu 30 x 30 cm, ktorý uľahčuje prácu svojou optimálnu veľkosťou. Vďaka výrobcom vytvorenej presnej štruktúre škár tieto lepenky eliminujú aj prípadnú nerovnosť priebehu škár. Tá by nepríjemne vynikla, ako varujú odborníci, najmä vo veľkej obkladanej ploche.
Delenie lepenky na menšie diely je jednoduché a postačí na to odlamovací nôž alebo nožnice. Pri príprave podkladu je výhodné mať na pamäti, že je možné pokladať len celé diely mozaiky. Rezanie prvkov (kociek) je pomerne náročné a vyžaduje veľkú trpezlivosť. V prípade malých formátov 2,3 x 2,3 cm platí pravidlo, že nemožno oddeliť časť menšiu ako je polovica kocky.
Prepletaná mozaika kombinuje obdĺžničky 2,3 x 7,3 cm s klasickým formátom drobnej kocky 2,3 x 2,3 cm. Vďaka kontrastu metalických efektov a lesklých glazúr mozaika dostáva nový 3D efekt. V súvislosti s kombinovaním podlhovastého formátu so štvorcovým vyžaduje práca s pletencom odlišný spôsob kladenia.
Pletencová mozaika je vhodná na použitie najmä na rovných plochách, vďaka podlhovastým segmentom nie je vhodná na zaoblenie pod veľkým uhlom.
Je práca s mozaikou náročná?
Niet sa čoho báť. Na lepenie mozaiky je ideálne použiť flexibilné biele lepidlo určené priamo na mozaiky. Prelínajúce sa biele lepidlo tak v drobnej mozaike pri škárovaní neskreslí odtieň používanej škárovacej hmoty.
Škárovanie mozaiky
Škárovanie mozaiky hrá dôležitú úlohu, pretože kvalitná škárovacia hmota vytvára pevnú kostru a podieľa sa na trvanlivosti lepeného spoja. Správnu voľbu škárovacej hmoty ovplyvňuje aj prostredie, v ktorom je mozaika umiestnená.
Naplánujte si prácu s mozaikovými obkladmi tak, aby sa kládli až nakoniec. Priestor vymedzte veľkoplošnými obkladmi. Ideálne je, ak zvolíte šírku medzery podľa veľkosti mozaikového obkladu.
Mozaikové obklady nie sú obvykle tak hrubé ako stenové obklady, a preto musíte do vynechaného priestoru zabudovať podkladovú vrstvu, ktorá vyrovná rozdiely vo výškach. Ako podkladová vrstva sa hodí napr. stavebná doska.
Ako lepiť mozaikové obklady?
Ako lepiť mozaiku z pevných materiálov v trinástich krokoch, vám ukážeme v našom video návode. Platí, že dobre položená mozaika je základom úspechu a kľúč k novej podobe vašich vysnívaných obkladov.