Čo je to aku skrutkovač?
Aku skrutkovač je elektrický, akumulátorovým zdrojom poháňaný prístroj. Aký je rozdiel medzi aku skrutkovačom a aku vŕtačkou? No úprimne, rozdiel nie je takmer žiadny. Prístroj vytvára rotačný pohyb s relatívne malými otáčkami a veľkým krútiacim momentom, ktorý možno využiť ako na vŕtanie, tak na skrutkovanie.
Aký aku skrutkovač zvoliť, čoho sa držať a ako prístroje rozdeliť?
Aku skrutkovače sa delia na dva typy.
- so skľučovadlom
- s vnútorným 1/4" šesťhranom
Sú zvyčajne len slabučké prístroje, ktoré sa hodia prevažne na skrutkovanie. Vyrábajú sa síce vrtáky aj pre toto upnutie, ale len v obmedzenom rozsahu. Je s nimi možné vŕtať plošné spoje alebo predvŕtavať otvory do dreva pre drobné skrutky. Ich nespornou výhodou je malá veľkosť, takže sa zmestia skoro všade.
Dobre sa hodia na skladanie nábytku tam, kde sú už predvŕtané otvory a na skrutkovanie vrutov do hmoždiniek. S obľubou ich využívajú elektrikári na skrutkovanie zásuviek, vypínačov alebo komponentov rozvodných skríň. Tiež sa využívajú pri montážach PC a inej elektroniky. Tieto aku skrutkovače ako jediné nebývajú vybavené plynulou reguláciou otáčok.
Sú tie ostatné. Skľučovadlo (hlava) je sústava troch čeľustí, ktoré sa otáčaním ozubeného venca približujú alebo odďaľujú a sú schopné v osi otáčania upnúť nástroj s valcovou alebo inak symetrickou stopkou (vrták, bit). Hodia sa teda na vŕtanie alebo skrutkovanie, ale aj na brúsenie či miešanie.
- jednorýchlostné
- dvojrýchlostné
- trojrýchlostné (výnimočne)
To sú teda stroje! S veľkým rozsahom využitia. Vyrába ich máloktorá firma. Vysoké otáčky umožňujú efektívne vŕtať. Nízke potom s veľkou silou skrutkovať. Ale... sú naozaj výnimočné.
To je najrozšírenejší štandard. Každá svetoznáma značka ich má vo svojom sortimente v niekoľkých variantoch. Na jednotke (350-450 otáčok za minútu) majú veľký krútiaci moment a dajú sa s nimi utiahnuť aj tie najväčšie skrutky a vruty alebo vyvŕtať otvory s veľkým priemerom. Na dvojke možno zase s prehľadom vŕtať všetky bežné otvory a rýchlo skrutkovať menšie vruty.
Zvyčajne je prevod zvolený tak, aby bol maximálny počet otáčok na voľnobeh okolo 700 otáčok za minútu. Hodia sa dobre najmä na nenáročné skrutkovanie. Vzhľadom na prevodník neoplývajú veľkým krútiacim momentom, ale ani veľkými otáčkami. Vlastne sú to nemoderné univerzály.
Čo všetko musia vydržať akumulátorové batérie?
Akumulátorová batéria sa skladá sa z jednotlivých článkov. Pri dnes najobvyklejších, lítium-iónových (Li-Ion) batériách, sú články zložené po troch. Napätie v jednotlivých článkoch je 1,2 V. Z toho vyplývajú tie záhadné čísla v názvoch prístrojov, 3,6; 7,2; 10,8; 14,4; 18; 24.
Niekedy je marketingovo vyzdvihované napätie plne nabitej skupiny článkov (10,8 V = 12 V; 14,4 V = 16 V; 18 V = 20 V). To je však údaj, ktorý sa týka naozaj len článkov plne nabitých.
Ďalším dôležitým údajom je kapacita akumulátora. Udávame ju v ampérhodinách (Ah), resp. v miliampérhodinách (mAh). Táto hodnota vyjadruje, aký prúd je batéria schopná dodávať v časovom úseku.
Pre lepšiu predstavu uvádzame príklad:
- 1000 mAh = batéria je schopná dodávať prúd 1 ampér po dobu jednej hodiny
- 2000 mAh = batéria je schopná dodávať 2 ampéry po dobu jednej hodiny, alebo 1 Ampér po dobu dvoch hodín
Má aku skrutkovač aj ďalšie funkcie?
Všetky aku skrutkovače, okrem tých najmenších, sú dnes vybavené klznou spojkou. To je ten očíslovaný venček za skľučovadlom. Na nej môžeme nastaviť maximálny krútiaci moment, obvykle v rozsahu 1-5 Nm (Newtonmeter). Nezáleží na tom, aké je delenie na venčeku.
Môžete spojku tiež zaaretovať (symbol vrtáka) a tým, napríklad pre vŕtanie, klznú spojku vyradiť z prevádzky. Ďalšie funkcie pri aku skrutkovačoch bývajú napríklad osvetlenie pracovného miesta pomocou LED alebo ukazovateľ stavu nabitia batérie a tiež plynulá regulácia otáčok.
Na aké príslušenstvo nezabudnúť?
Rozhodne nezabudnite kúpiť nabíjačku. Nabíjačkami dopĺňame energiu do batérií. Podľa kapacity akumulátora v ňom dobijú za krátky čas energiu pre ďalšiu prácu. Zvyčajne to netrvá dlhšie ako hodinu. O batériu je potrebné sa dobre starať. Buďte v tom machri.
- Batérie nenechávajte v nabíjačke dlhšie, než je nutné. Škodí im to.
- Macher má svoj obľúbený aku skrutkovač v kufri a Li-Ión batériu po práci a krátkej pauze vždy nabije, aby bola pripravená na prácu ďalšiu!
- Macher batérie nevystavuje mrazu.
- Macher batériu nikdy nevymačká až do konca, ale dá ju nabiť keď zistí, že už nemá energiu.
Aký typ aku skrutkovača pre vás bude ten najlepší?
V byte si vystačíte s malým, ľahkým skrutkovačom s batériou 3,6 V; 7,2 V; alebo najlepšie 10,8 V a s kapacitou do 2000 mAh.
Veľké plány, veľká záhrada? Kúpte si aku 14,4 V alebo ešte lepšie 18 V. V prevedení 18 V totiž mnohé značky vyrábajú celý rad prístrojov, fungujúcich na rovnakej batérii - rádiá, nožnice na živý plot, uhlovú brúsku, strunovú kosačku a dalšie. A vyberte si sadu, v ktorej sú akumulátory s väčšou kapacitou 2000-5000 mAh.
Vyberte 18 V batériu s veľkou kapacitou 3000-5000 mAh a s bezuhlíkovým motorom. Prečo? 18 V prístroje majú ešte znesiteľnú váhu pre celodennú prácu a veľkú kapacitu potrebujete, aby stroj vydržal dlho pracovať. Bezuhlíkový motor má veľkú životnosť a spotrebúva až o 30 % menej z kapacity batérie.