Kombinovaný, elektrický alebo akumulačný bojler?
V ponuke narazíte na tri základné typy bojlerov.
- Pri kombinovanom bojlere využívate taký zdroj energie, ktorý je pre vás výhodnejší. Vodu tak môžete ohrievať nielen elektrinou, ale tiež plynom, tuhými palivami alebo cez solárny systém. Výhodou tohto bojlera je skutočnosť, že vodu dokáže ohriať aj počas výpadku prúdu.
- Oproti tomu elektrický bojler vodu efektívne ohrieva pri nočnom prúde a vyniká svojou vysokou bezpečnosťou. Bojler nevyžaduje prívod plynu a je cenovo dostupnejší.
- Akumulačný bojler je o niečo drahší, ale slúži na akumuláciu prebytočného tepla od jeho zdroja. Akumulovať môže teplo od kotla, tepelného čerpadla, solárneho systému a iných zdrojov. S jeho pomocou tak môžete uchovať teplo pre ďalšie vykurovanie.
Aký zvoliť objem bojleru?
Objem, respektíve veľkosť bojleru by ste mali prispôsobiť počtu ľudí v domácnosti. Ak nepotrebujete väčšie množstvo vody a budete ju ohrievať iba v malej kuchynke alebo kancelárii, postačí vám malý prietokový ohrievač s objemom do šiestich litrov.
Pre ohriatie vody v kúpeľni už budete pravdepodobne voliť bojlery s väčším objemom. Napríklad pre pokrytie potrieb štvorčlennej domácnosti pri priemernej spotrebe by mal stačiť bojler s objemom 100 litrov.
Vhodný typ ohrievača je základ
Vyberať môžete medzi zásobníkovým a prietokovým ohrievačom. Prietokový ohrievač ohrieva vodu počas prietoku a tá je preto pripravená iba v čase a množstve podľa aktuálnej spotreby. Na druhej strane zásobníkový ohrievač je určený pre tých, ktorí potrebujú mať dostatok teplej vody "v zásobe".
Pri výbere narazíte aj na tlakové a beztlakové ohrievače. Pri tlakových ohrievačoch môžete odoberať vodu z viacerých miest. Beztlakové ohrievače umožňujú odoberať vodu len z jedného konkrétneho miesta.
Kam bojler umiestniť?
Nemenej dôležité je tiež umiestnenie bojlera. Niektoré bojlery je možné namontovať pod drez či umývadlo, kde si ich prakticky vôbec nevšimnete. Existujú aj alternatívy v podobe bojlerov s umiestnením nad batériu. Bojlery s väčším objemom je možné namontovať na stenu a to ako horizontálne, tak aj vertikálne. Zvislý bojler možno použiť tam, kde je dostatok miesta.
Oproti ležatým bojlerom má výhodu v tom, že sa teplá voda toľko nemieša so studenou. Horizontálny bojler je vhodný všade tam, kde bojujete s každým centimetrom voľného miesta.
Aké funkcie oceníte?
Bojlery disponujú tiež celým radom funkcií zvyšujúcich používateľský komfort. Prietokové ohrievače môžu umožňovať voľbu teploty vody, samozrejmosťou je vizuálna kontrola teploty alebo signalizácia ohrevu. Nemenej dôležitá je aj bezpečnostná poistka či ochrana proti zamrznutiu a vlhkosti.
Tip:
Moderné bojlery sú vybavené aj inovatívnymi Eco programami, ktoré šetria vaše finančné prostriedky. Niektoré ohrievače dokonca môžete využívať v kombinácii so solárnymi systémami.
Nezabúdajte na správnu starostlivosť
Investícia do nového bojlera rozhodne nie je zanedbateľná. Aby vám preto zariadenie slúžilo pokiaľ možno čo najdlhšie, je potrebné vedieť, ako sa o bojlery správne starať. Ak starostlivosť zanedbáte, spotrebujete viac energie na ohrev vody a zvýši sa nepresnosť merania jej teploty.
Ak bývate v lokalite s tvrdou vodou, nezabudnite z bojlera (jeho stien, nádoby, vykurovacieho telesa a termostatu) pravidelne odstraňovať vodný kameň. Každého 2,5 roka by ste mali vymeniť aj horčíkovú tyč ochraňujúcu vnútro nádrže pred koróziou. Jedine tak vám bude bojler slúžiť dlhé roky.