Ako vypočítať potrebný vykurovací výkon radiátora?
Najskôr by ste si mali ujasniť, koľko tepla váš vykurovací systém skutočne potrebuje vyrobiť.
Základom sú údaje o výkone vykurovacieho systému. Tie sa skladajú z nasledujúcich faktorov:
- teplota vykurovacieho prúdu
- teplota spiatočky
- izbová teplota
Staršie systémy ústredného vykurovania stále pracujú s vysokými prietokovými teplotami 80 °C alebo 90 °C. Podľa dnešných tepelnoizolačných predpisov sa vykurovacie sústavy navrhujú v nízkoteplotnom rozsahu.
Čím nižšia je teplota prúdenia, tým väčší musí byť priestorový radiátor.
Pre výpočet výkonu je používaný vzorec:
Plocha miestnosti v metroch štvorcových x výška miestnosti v metroch x 40 W.
Príklad pre izbu 3,5 x 5 = 17,5 m2 (to je bežná výmera izby v panelovom dome s výškou stropu 2,5 m) je 17,5 x 2,5 x 40 = 1750 W).
Pre spoľahlivé vykurovanie je potom najlepšie zvoliť radiátor s najbližším vyšším výkonom.
Požadovaná izbová teplota | 18 °C | 20 °C | 24 °C | |
---|---|---|---|---|
Rok výstavby domu | do 1982 | 111,6 W/m² | 121,6 W/m² | 141,7 W/m² |
1983 do 1994 | 90.0 W/m² | 99,2 W/m² | 115,9 W/m² | |
od 1995 | 73,9 W/m² | 80,8 W/m² | 94,6 W/m² |
Vykurujte inteligentne, oplatí sa vám to
Na ovládanie vykurovania Smart Home potrebujete iba riadiacu jednotku SMART HOME by hornbach a kompatibilné termostaty.
Prechod na inteligentný systém riadenia vykurovania je veľmi jednoduchý: vypnite staré termostaty, nainštalujte inteligentné termostaty, pripojte sa k riadiacej jednotke prostredníctvom aplikácie – a môžete ovládať svoj vykurovací systém stlačením jediného tlačidla.
Ďalšie úrovne inteligentného riadenia vykurovania môžete dosiahnuť pridaním inteligentného izbového termostatu, okenného kontaktu alebo čidla kvality vzduchu.
S inteligentným izbovým termostatom môžete vykurovať efektívne. Môžete totiž zahrnúť miestnu predpoveď počasia alebo nastaviť preferované teploty pre určitú dennú dobu.
Pripevnite okenný kontakt k okennému rámu. Okenný kontakt reaguje na otvorenie okna na vetranie, takže radiátor môže byť počas vetrania automaticky stlmený.
Ďalší inteligentný variant: geofencing, t.j. ovládanie v závislosti na polohe, umožňuje vypnúť kúrenie, akonáhle všetci opustia dom. Keď je prvý člen rodiny na ceste domov, kúrenie sa opäť spustí.
Ako teda vybrať správny radiátor?
Začnime od začiatku. Pri výbere radiátora je potrebné venovať pozornosť nielen tvaru a farbe, ale aj typu prenosu tepla. To má rozhodujúci význam pre príjemnú vnútornú klímu v obytných priestoroch.
V zásade platí, že čím vyšší je podiel sálavého tepla, tým vyšší je komfort vykurovania obytných priestorov.
Na rozdiel od konvekčného tepla, ktoré vzniká ohrevom studeného vzduchu pri radiátore a vedie k zvýšenej cirkulácii vzduchu a prachu v miestnosti, je sálavé teplo generované lúčmi v infračervenom pásme, ktoré ohrievajú iba pevné predmety, ako sú steny a nábytok, a teda nemiešajú vzduch v miestnosti.
Modely, ako sú doskové radiátory, vyžarujú väčší podiel konvekčného tepla, zatiaľ čo podlahové ohrievače alebo infračervené ohrievače vyžarujú viac sálavého tepla.
Pre výber radiátora podľa stanoveného vykurovacieho výkonu je potrebné vziať do úvahy aj nasledujúce faktory:
- stanovený požadovaný vykurovací výkon,
- úroveň prietokovej teploty (nastavenie kotla),
- stavebné obmedzenia (napr. výklenok okna),
- veľkosť radiátora (plocha, typ radiátora).
1. vyberte tabuľku s vhodnou teplotou prietoku.
2. vyberte z tabuľky požadovaný vykurovací výkon (W) (prípadne viac radiátorov).
3. určite požadovaný radiátor v zodpovedajúcej veľkosti.
Tepelný výkon vo wattoch (W) - VYSVETLIVKY
- Rozmery radiátora (výška x dĺžka): oranžové bunky hore a po stranách.
- Typ radiátora: vľavo vonku v riadkoch pod typom.
- Tepelný výkon vo wattoch: zodpovedajúca biela bunka uprostred.
Prietoková teplota 55 °C
Prietoková teplota 70 °C
Prietoková teplota 75 °C
Veľkosť radiátorov pri nízkej teplote prúdenia
Pri nízkych teplotách prietoku potrebujete pre rovnaký vykurovací výkon väčší radiátor. Veľkosť radiátora závisí od jeho dĺžky, výšky a hĺbky. Hĺbka je určená typom radiátora (viď vyššie).
Kritériá pre rozhodovanie o nákupe
Ohrievače sa vyrábajú s mnohými technológiami, ktoré vyhovujú rôznym potrebám. Nižšie nájdete prehľad najdôležitejších kritérií pre nákup.
Smerové teplo
Ako je to s vedením tepla, keď stojíte priamo pred jednotkou?
Dlhotrvajúce teplo
Ktorý spotrebič ponúka najvyšší komfort pri dlhodobom používaní?
Rovnomerné teplo
Ktorý spotrebič udržuje konštantnú teplotu vo všetkých častiach miestnosti?
Tiché vykurovanie
Ako hlasné je ktoré kúrenie?
Okamžitý ohrev
Ktorý spotrebič rýchlo vyhrieva miestnosť?
Liatinový alebo plechový radiátor?
Podľa materiálu, z ktorého sú radiátory vyrobené, ich delíme na radiátory liatinové a plechové.
Liatinové radiátory boli montované kedysi a slúžia spoľahlivo v mnohých domácnostiach, najmä v bytoch činžiakových domov. Nie sú príliš elegantné a do moderného interiéru, pokiaľ nie je retro vašim obľúbeným štýlom, už príliš nezapadajú. Bývajú poskladané zo spojených rebier. Výhodou tejto konštrukcie je, že počet rebier sa dá zväčšovať alebo zmenšovať podľa požiadaviek na vykurovací výkon.
K ich vlastnostiam patrí vysoká hmotnosť a s ňou súvisiaca veľká tepelná zotrvačnosť. Tepelná zotrvačnosť je vlastne neochota meniť teplotu. Radiátoru trvá dlhšie kým sa zahreje na vykurovaciu teplotu, ale na druhej strane vyhriaty radiátor potom dlhšie sála aj po prerušení dodávky tepla. Ďalšou, pre používateľov pomerne nepríjemnou vlastnosťou rebrových liatinových radiátorov je zložitá údržba povrchu. Starý náter sa pre množstvo záhybov a medzier ťažko renovuje. Ak by ste sa chceli starého náteru úplne zbaviť, je najefektívnejšie radiátor zložiť a nechať odborne opieskovať a natrieť. To je však veľmi nákladné. Tiež čistenie povrchu pri upratovaní je nepríjemne zložité. Preto sa veľká väčšina ľudí rozhoduje pre nákup moderných doskových radiátorov.
Doskové radiátory sú vyrobené z plechu povrchovo ošetreného vypaľovaným práškovým lakom. Takáto povrchová úprava nevyžaduje väčšiu starostlivosť, je veľmi trvanlivá a ľahko sa utiera. Záhyby vykurovacích rebier sú skryté, radiátor pôsobí kompaktne a čisto.
Na výber sú radiátory jedno, dvoj a trojdoskové v rôznych rozmeroch. Medzi nimi volíme podľa dostupnej veľkosti priestoru, ktorý je dostupný pre radiátor, a podľa potrebného výkonu. Výkon radiátora vo Wattoch (W) by mal byť volený podľa veľkosti a určenia miestnosti.
Tu sa jednotlivé normalizované profily oceľového plechu radia v ľubovoľnom počte.
Výhody
- Konštrukcia tohto typu radiátora je praktická, môže spĺňať všestranné požiadavky na tepelný výkon.
- Článkové radiátory sú lacné typy radiátorov.
Nevýhody
- 70% tepelného výkonu je vo forme konvekcie, ktorá má tendenciu vytvárať nepríjemnú klímu v miestnosti.
Na rozdiel od bežných ohrievačov, ktoré ohrievajú okolitý vzduch, infražiariče neustále vydávajú sálavé teplo. Tieto infračervené lúče nevidíme, ale môžeme ich cítiť. Zahrievajú všetky pevné a kvapalné predmety vo svojom okolí. Keď tieto predmety vydávajú teplo, ohrieva sa aj vzduch. Celý systém môžete ovládať pomocou bezdrôtového termostatu.
Výhody
- Nízke obstarávacie náklady.
- Krátke doby predohrevu, môže byť napájaný elektrinou z fotovoltaického systému.
- Moderný vzhľad, je možné použiť v interiéri aj exteriéri.
- Možno použiť dočasne a ľahko premiestniť.
Nevýhody
- Vysoké prevádzkové náklady.
- Predpoklad je dom s dobrým izolačným štandardom.
Dizajn radiátorov až na prvom mieste?
Ak si potrpíte na vyladený dizajn, potom si určite užijete výber dizajnového radiátora, ktorý do vašej domácnosti padne ako uliaty.
Zatiaľ čo kúpeľňové radiátory sa dobre vynímajú iba v kúpeľni, dizajnové radiátory je možné použiť aj v iných obytných priestoroch, napr. v kuchyni, v obývačke alebo na chodbe.
Ako možno radiátory namontovať?
Využite štátnu pomoc
Zelená úsporám je projekt, ktorý môže využiť každý, kto chce meniť, projektovať a stavať. Pre viac informácií, ako projekt realizovať a ako získať dotácie, navštívte oficiálne webové stránky.
K radiátorom starostlivo vyberajte doplnky
Kúrenie nie je iba radiátor
Základná starostlivosť o radiátory
Pokiaľ máte vykurovanie na chate a nechcete celý rok kúriť alebo budete tráviť čas v mieste, kde hrozí nebezpečenstvo zamrznutia, nepoužíva sa ako vykurovacie médium voda, ale špeciálna nemrznúca zmes. Tú môžete kúpiť buď už nariedenú alebo na dopĺňanie ako koncentrát. V takom prípade musí mať systém aj ventily na dopúšťanie tejto kvapaliny.
Do starších vykurovacích systémov z oceľových rúrok sa nalieva inhibítor. To je kvapalina, ktorá bráni zhrdzaveniu. Predchádzajúce vykurovacie systémy fungovali na princípe samospádu a tepelnej rozťažnosti. Dnes vykurovacie médium preháňajú obehové čerpadlá.
Ak kúrite a radiátor je spolovice studený, treba ho odvzdušniť. To býva na začiatku vykurovacej sezóny. Samospádový systém má odvzdušňovaciu skrutku na najvyššie položenom radiátore vykurovacej vetvy. Ak bývate v najvyššom poschodí poschodového domu, určite to poznáte. Pri použití obehového čerpadla má odvzdušňovaciu skrutku každý radiátor zvlášť. Celý postup odvzdušnenia nájdete v našom článku
Na reguláciu vykurovania sú používané priestorové termostaty drôtové alebo bezdrôtové. Od najjednoduchších až po dlhodobo programovateľné. Niektoré možno ovládať cez mobilnú aplikáciu alebo pomocou sms.