Prečo si kúpiť priemyselný vysávač?
Genialita priemyselných vysávačov tkvie v tom, že sú určené na mokré i suché vysávanie. Vysajú kovové piliny, hobliny, prach, stavebné sutiny a vodu – napríklad aj vodu z dna jazierka, z vedra alebo zvyškovú vodu z jamky. Na trhu sú aj špecialitky, ktoré odstraňujú chemické a agresívne kvapalné látky z podláh, ale ich cena je od 600 eur vyššie.
Ešte predtým, než sa dostanete k samotnému nákupu, je potrebné chvíľku popremýšľať. Na čo budete vysávač používať, kde ho budete mať, aký tank si chcete zaobstarať – aký príkon, výkon, objem nádrže?
Mali by ste riešiť hmotnosť?
Áno. Ak budete vysávač neustále vykladať a nakladať do auta, bude pre vás hmotnosť dôležitá. Ak bude váš vysávač stáť v rohu dielne, tak si môžete dovoliť robustnejší a stabilnejší typ. Priemerná váha sa pohybuje medzi 4-10 kg.
Aký silný motor, príkon a sací výkon si zadovážiť?
Príkon a sací výkon určujú schopnosti vysávača, teda to, čo všetko je vysávač schopný povysávať. Príkon by mal štartovať na minimálnej hranici 1 000 W. Kvalitné a profesionálne priemyselné vysávače začínajú od 1 600 W a vyššie.
So zvyšujúcou sa hodnotou príkonu rastie aj sací výkon. 160 - 220 W – vysávanie jemnejšieho prachu, drevených hoblín a podobných častíc. Nad 250 W – vysávanie stavebnej sutiny a väčších kusov odpadu.
Pre konkrétnejšiu predstavu uvádzame dva príklady:
- cena do 60 eur,
- príkon cca 1 000 W,
- sací výkon 200–220 W,
- objem nádrže 10–15 litrov,
- je vyrobený z lacnejšieho materiálu, preto sa neodporúča na profi využitie.
- cena od 60 eur do 300 eur,
- príkon od 1 600 W,
- sací výkon nad 220 W,
- objem nádrže cca 30 litrov,
- lepšia filtrácia.
Aký obsah zbernej nádoby bude ideálny?
Veľkosť zbernej nádoby rozhoduje o tom, ako často ju budete musieť vysypávať. Väčšina ponúkaných modelov má nádobu veľkú od 15 do 40 litrov a viac. Je vyrobená z plastu alebo kovu, takže je ju možné použiť aj bez vrecka. Na výber máte dva materiály: papier a textil.
Papierové vrecká do vysávača sú síce lacnejšie, ale častejšie im hrozí pretrhnutie – prach sa tak dostane do filtra a do motora. Preto sa vypláca priplatiť si za vrecko z textilu.
- Hrubšie nečistoty ako sutina alebo piliny môžete vysávať bez vrecka, do nádoby sa tak zmestí viac odpadu.
- Jemný prach naopak vrecko do vysávača vyžaduje. Bez jeho použitia by došlo k zaneseniu filtra jemným prachom a motor by prestal ťahať.
- Vysávať zásadne bez vrecka.
- Nádrž má na vysávanie vody menšiu kapacitu. Miesto zaberá plavák, ktorý je indikátorom plnosti nádrže a automaticky vypne vysávač.
- Pozor na mastnotu: ak nemáte špeciálny vysávač umožňujúci vysávanie takto agresívnych kvapalín, zanesiete si hadicu mastnotou, na ktorú sa vám začne nabaľovať špina, prach atď.
Je lepší kratší alebo dlhší kábel?
Súčasťou každého príslušenstva je štrbinová a podlahová hubica. Priemerná dĺžka prívodného kábla je 5 metrov, ale dlhší kábel je vždy výhodou. Krátky dosah kábla je možné vyriešiť predlžovacím káblom.
Aké ďalšie funkcie sa môžu hodiť?
Nie všetky priemyselné vysávače majú tieto funkcie, ale rozhodne stoja za to.
- Pracovná zásuvka: do zásuvky na vysávači môžete zapojiť ďalší prístroj, napr. brúsku, rezačku a odpad rovno vysávať.
- Fukár: funkcia spätného chodu vysávača vám umožní ofúknuť pracovný stôl, prefúknuť skrutky od prachu, ofúknuť zanesený filter alebo odfúknuť spadnuté lístie.
- Pressclean: automatické čistenie filtra.
- Regulácia výkonu: silu satia si môžete upravovať podľa potreby.
Ako sa o priemyslový vysávač starať?
Správne a pravidelné čistenie je nutnosťou. Filter motora je potrebné udržiavať čistý. Zaistíte tak dlhšiu životnosť filtra a motora vysávača.
Aké sú možnosti čistenia filtra?
- Automatický oklep: vysávač si čistenie filtra zaisťuje sám.
- Mechanický oklep: súčasťou vysávača je tlačidlo, ktoré zatlačte vždy, keď vysypete plnú zbernú nádobu.
- Poloautomatický oklep: zapchajte rukou hadicu, vytvoríte podtlak a filter sa sám oklepe.
- Ofúknutie kompresorom: vyberte filter a ofúknite ho kompresorom alebo pomocou funkcie spätný chod pri vysávači.
- Opláchnite filter vodou: pozor, do vysávača ho vložte po úplnom vyschnutí.
Pri vysypávaní či vylievaní je dobré venovať pozornosť zvyškom v nádobe. Nalepený prach, lístie... Stačí nádobu prepláchnuť vodou. Pozor, pred vysávaním suchých nečistôt či umiestnením vrecka musíte nechať nádobu vyschnúť.