Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 3. 12. 2024 o 18:04. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Ak je vaše šteniatko malinké, užívajte si s ním každý okamih. Tá doba veľmi rýchlo utečie. Všeobecne platí, že s výchovou šteňaťa je dobré začať až približne od 4. mesiaca, do tej doby sa s ním len hrajte, maznajte a rozvíjajte ho po všetkých stránkach. Ak sa na to vy aj váš maznáčik cítite, môžete s ľahkým výcvikom začať už v tejto dobe. Majte ale na pamäti, že nadmerná záťaž vám teraz viac uškodí, ako pomôže. Čo môžete v tejto dobe trénovať?

  • Zavolanie na meno.
  • Učenie čistote.
  • Ukázanie, čo smie a čo nie.
  • Pozvoľné zaradenie povelu sadni.
Od 4. mesiaca do tréningu zaraďujte tiež povely: "čakaj" a "zostaň". V ďalšom mesiaci sa zamerajte na aportovanie a chôdzu pri nohe a postupne pridávajte ďalšie zručnosti, ako je napríklad výcvik v teréne.

K výcviku psa budete potrebovať jednu dôležitú vlastnosť. Viete akú? Trpezlivosť. Obrňte sa ňou a pustite sa do toho:


1. HOVORTE JASNE

Váš miláčik si musí zvyknúť na jasne dané pokyny, ktoré sa nemenia. Čo to v praxi znamená? Na povely využívajte vždy rovnaké slová. Napríklad spôsobov, ako privolať psa späť, je veľa:

  • Ku mne.
  • K nohe.
  • Poď sem.
Vyberte si jeden z nich a ten používajte stále dokola. Váš pes bude presne rozumieť tomu, čo od neho práve chcete a poslúchne vás.

Na povely používajte vždy rovnaké slová

2. ODMENOU NEŠETRITE

Tiež vás poteší, keď vás za dobrú prácu niekto pochváli? Váš psík to má rovnako. Skôr ako vyrazíte na tréning, skontrolujte, či máte po vreckách dostatok maškŕt. Až sa vášmu psovi podarí zvládnuť pokyn, pochváľte ho a odmeňte maškrtou. Zapamätá si to.


3. NEPREŤAŽUJTE SEBA ANI PSA

Hovorí sa, že všetkého veľa škodí. A to platí platí aj pri výcviku. Svojho psa cvičte vždy len pár minút v kuse. Obaja tak udržíte pozornosť a túto činnosť si neznechutíte. Niekedy sa môže stať, že vy ani váš pes nemáte zrovna dobrý deň a výcvik neprebieha presne podľa vašich predstáv. Nič sa nedeje. Nechajte to na nabudúce, urobíte lepšie.

Nepreťažujte seba ani psa

4. OPAKOVANIE JE ZÁKLADOM ÚSPECHU

Aby bol váš pes vychovaný a poslušný, nemusíte ho učiť mraky pokynov. Vyberte si len tie, ktoré sú pre vás najdôležitejšie. A tie stále opakujte. Môže ísť napríklad o tieto povely:

  • Privolanie psa: "Ku mne!"
  • Chôdza pri nohe: "K nohe!"
  • "Sadni!"
  • "Ľahni!"
  • "Zostaň"
Možno sa vám to bude zdať ako šialená nuda, ale verte, že práve v tomto drile sa skrýva skutočný úspech.


5. PRE TRÉNING SI VYBERTE VHODNÉ MIESTO

S výcvikom začnite doma, tam to váš miláčik pozná a cíti sa v bezpečí. Základné pokyny už zvládate? Ak teraz pyšne prikyvuje, nastal najvyšší čas vyraziť von. Kam konkrétne? Do verejných parkov a na ulicu. Tiež odporúčame vyskúšať kynológiu, čiže cvičák. Pes sa tu socializuje a vy získate cenné rady od skúsených kynológov.


6. PRED VÝCVIKOM NECHAJTE PSA SA VYBLÁZNIŤ

Aby sa váš pes na výcvik maximálne sústredil, nechajte ho vyblázniť sa. Nech sa chvíľu hrá a vyvádza. Môžu mu na to poslúžiť hračky z nášho e-shopu.

7 rád, ako vychovať poslušného psa

7. ZVOĽTE SI IBA JEDNÉHO PÁNA

Ak ste si zaobstarali psíka ako rodinného miláčika, čaká vás teraz veľmi ťažký krok - určiť vodcu svorky. Musíte si medzi sebou zvoliť jedného človeka, ktorý sa stane pánom, aby váš pes nebol príliš zmätený.

Teraz už viete, čo urobiť, aby sa z vášho maznáčika stal poslušný pes, ktorý vám bude verným priateľom. Ak výchovu psa nepodceníte, vyrastie z neho spoľahlivý parťák pri prechádzkach, na obede v reštaurácii aj na dovolenke. Zvládne všetky možné situácie a vy sa z jeho prítomnosti budete tešiť a nie stresovať. Prajeme veľa šťastia.

hore