Celoplošné lepenie vs. plávajúce
Plávajúce podlahy sa skladajú z niekoľkých vrstiev. Naspodku je podkladová, na tej je umiestnená vrstva zvukovo izolačná, ktorá tvorí stavebnú akustickú izoláciu. Nasledujú roznášacia vrstva a nášľapná vrstva, ktorá tvorí vrchnú časť skladby. Plávajúce podlahy sa delia podľa použitého materiálu, ktorý tvorí nášľapnú vrstvu. Plávajúce tak môžu byť podlahy laminátové, drevené aj vinylové.
Drevené podlahy vrátane parketových sú vhodné do takmer akéhokoľvek interiéru a sú stále značkou kvality. Väčšina zákazníkov parkety volí kvôli nižšej cene oproti masívnym dreveným podlahám.
Pokládka na rošt
Podlahy pripevňované na rošt sa používajú tam, kde je veľmi nerovný podklad alebo kde je medzi podkladom a podlahou príliš veľa priestoru.
Podlaha sa na rošt kladie napríklad v podkrovných priestoroch či na vonkajších terasách. Možno tým vyriešiť aj nerovné podlahy v starých domoch, kde by vyrovnávanie povrchu bolo náročnou stavebnou akciou. Podlahy na rošte sú všeobecne vhodné pre typy s podlahovým kúrením, kedy sa medzi rošty ukladajú kúrenárske rúrky.
Pred pokládkou
Podlaha musí byť nielen z rovnakého materiálu - tj. od jedného výrobcu, čo je zárukou jednotného typu aj odtieňa materiálu. Mala by byť tiež z jednej výrobnej série, pretože rozdiel v šaržiach môže znamenať viditeľný rozdiel v odtieni nášľapnej vrstvy.
Zakúpená podlaha zložená v transportných balíkoch sa musí nechať pred pokládkou najmenej 24 hodín "vydýchať", tzn. uložiť ju v miestnosti, v ktorej má byť položená. Je nevyhnutné nechať ju nasať vlhkosť a teplotu miestnosti. Inak hrozí nebezpečenstvo zvlnenia či vzniku škár. Je jasné, že podlahový materiál musí von z igelitu či z inej prepravnej fólie.
Príprava podkladu
Pri vlastnom pokladaní plávajúcej podlahy je nutné ponechať medzi plochou podlahy a stenou dostatočnú dilatačnú špáru, ktorá umožní rozťažnosť podlahy. Škára sa následne prekryje rohovou lištou upevnenou k stene.
V miestach styku podlahy s inou podlahou, alebo napríklad u prahov, je potrebné počítať s dilatačnou škárou. Následne bude prekrytá prechodovou lištou.
Je potrebné správne zvoliť smer pokládky a orientáciu vzorky nášľapnej vrstvy s ohľadom na umiestnenie okien, dverí a nábytku.
Výhodou plávajúcich podláh je jednoduchá a rýchla montáž. Čo je to plávajúca podlaha? Lamely sa nelepia k podlahe, spájajú sa len medzi sebou v pere a drážke. Vo finále je dobré stiahnuť lamely popruhovým sťahovákom. Po pokládke treba podlahu olemovať ukončovacími lištami. Tie sa vyrábajú v rovnakých dezénoch ako krytina.
Drevené plávajúce podlahy sa vyrábajú ako sendvičové z niekoľkých vrstiev dreva, pričom hornú nášľapnú, a teda pohľadovú vrstvu, tvorí tvrdé drevo.
Lacnejšie typy podláh majú túto vrstvu z drevenej dyhy, drahšie z vrstvy hrubej až 4 mm, takže ju možno po čase rovnako ako parkety prebrúsiť a znovu nalakovať. Drevená plávajúca podlaha je drahšia, chúlostivejšia a náročnejšia na údržbu než laminát, ten ale spoľahlivo prevalcuje reprezentatívnym vzhľadom.
Laminátová podlaha je spravidla veľmi vydarenou imitáciou dreva a k dispozícii sú všetky farby aj dekory.
Linoleum, marmoleum
Ďalšie typy - korok, bambus, vinyl
Aktuálne sú módne podlahy z bambusu. Sú obľúbené pre svoju mechanickú odolnosť, tvrdosť a nezameniteľný vzhľad. Výrobcovia uvádzajú, že tvrdosť podlahy z bambusu je dvakrát vyššia ako pri dubovej podlahe. Má jedinečný vzhľad, nevyžaduje povrchovú úpravu.
Výsledné dielo veľmi závisí od remeselnej zručnosti a citu pre rozloženie farebných odtieňov na ploche. Podlaha sa pokladá na rovný, suchý, čistý a stabilný podklad. Izbová teplota by mala byť 18 - 25 °C, vlhkosť vzduchu 40 - 65 %. Prvým krokom pri realizácii je nanášanie lepidla ozubenou stierkou na podklad. Pri pokládke sa odporúča kombinovať dosky z viacerých balení, vznikne tak zaujímavý estetický efekt.
Medzi stenu a dosky sa umiestnia vymedzovacie kliny, ktoré vytvoria dilatačnú škáru s veľkosťou cca 1 - 1,5 centimetra. Dosky niekoľkých položených radov sa pritom sťahujú remeňami, aby k sebe dosky dokonale priliehali a zabránilo sa medzerám.
Vinylové podlahy sa hodia všade tam, kde je prírodný materiál zbytočný luxus. PVC - polyvinylchlorid, jednoducho vinyl, je veľmi praktickým materiálom. Vinylové podlahy sú nenáročné na údržbu, vyznačujú sa dlhou životnosťou a sú vhodné aj pre podlahové vykurovanie.
Rozhodne sa neodporúča vinylovú podlahu pokladať na staré parkety, "okukané" laminátové podlahy alebo koberec. Správne sa vinyl pokladá takisto na upravený pevný podklad. Plocha musí byť, tak ako u iných druhov podláh, dokonale čistá. Nerovnosť možno odstrániť hrubšou podložkou pod podlahy. Pod ňou bude ešte parotesná fólia.
Pri niektorých typoch podláh je kročajová izolácia už súčasťou lamely. Na rezanie vinylových lamiel postačí nôž. Ako položiť alebo nalepiť vinylovú podlahu vám podrobnejšie ukážeme v novom video návode.