Každý detail vo vašej záhrade vynikne počas dňa. Je svetlá, farby žiaria a kontúry sú jasné, ale večer sa z nej stáva tmavé bludisko. Stačí nápad a jednoduchý 12- alebo 24-voltový systém osvetlenia a zázrak je hotový. Pomocou jednoduchého nízkonapäťového elektroinštalačného systému môžete vytvoriť bezpečné osvetlenie rýchlo, jednoducho a bez pomoci odborníka.
Upozornenie
Pri realizácii alebo úprave elektroinštalácie však nezabudnite, že je potrebné dodržiavať požiadavky na elektroinštaláciu podľa platných právnych predpisov a technických noriem STN.
Vyberte si druh rozvodu
Na začiatku sa rozhodnite, či pre záhradné osvetlenie použijete 12 V alebo 24 V rozvody. Odporúčame dodržiavať jednoduché pravidlo vzdialenosti. Ak ide o malú a jednoduchú inštaláciu s krátkou vzdialenosťou medzi zdrojom a svetlom do 10 metrov, použite 12 V zapojenie.
Ak ide o väčšiu a zložitejšiu inštaláciu a vzdialenosti medzi zdrojom a svetlom sú väčšie ako 10 metrov, vyberte si 24 V zapojenie. Hlavným dôvodom je, že pri 12 V je veľký úbytok napätia na vodiči. V preklade to znamená, že ak použijete 12 V vedenie na veľké vzdialenosti, vaše svetlá budú svietiť len slabo alebo dokonca vôbec.
Plánujte, kým zasejete trávnik a položíte dlažbu
Osvetlenie alebo elektroinštaláciu je dobré mať premyslené ešte pred dokončením záhrady. Káble je dobré umiestniť aspoň 10 cm pod úroveň terénu. Hlavným dôvodom je bezpečnosť – hrozí riziko, že o ne zakopnete, deti ich vytiahnu, psy ich rozhryzú a kosačka po nich bude prechádzať, až kým sa nezničia. Navyše, nikto predsa nechce, aby sa mu káble povaľovali na terase alebo boli amatérsky pripevnené k stene atď. Vaše plány vás budú viesť aj pri nákupe všetkých komponentov systému, typov svetiel a dĺžky káblov.
Jedna zásuvka na 220 V a transformátor
Základom nízkonapäťového záhradného osvetlenia je zásuvka 220 V. K nej sa pripojí transformátor, ktorý zníži napätie na požadovaných 12/24 V a z ktorého sa káble rozvedú po celej záhrade. Upozorňujeme, že každý transformátor je dimenzovaný len na 150 W a môžete k nemu pripojiť len obmedzený počet svietidiel. Preto si to dobre prepočítajte, a ak sa vám do toho nechce, zájdite do Hornbachu a nechajte si poradiť.
Spotreba svetiel je v priemere 1 W a vďaka LED osvetleniu, ktoré má veľmi nízku spotrebu, môžete na jeden transformátor pripojiť veľké množstvo svetiel. Transformátor umiestnite hneď vedľa zásuvky, aby ste nemali záhradu zbytočne popretkávanú 220 V káblami. Kam ho umiestnite, je na vás, ale odporúčame ho ukryť pred pohľadom, slnkom, vodou a malými zvedavými živočíchmi.
Najlepšie miesto pre transformátor
Umiestnite ho pod zem. Aj keď je transformátor vodotesný, nedotýkajte sa ho. Navyše nikto nechce, aby čierna skrinka ležala voľne na záhrade.
Druhy svetiel a ich využitie
Na začiatku sme napísali, že je dôležité mať plán. Pred nákupom musíte vedieť, aké dlhé vedenie potrebujete, koľko svetiel a aké typy chcete v záhrade použiť.
Aké svetlá môžete použiť
- zapustené svetlá do podlahy
- stĺpy osvetlenia
- zapustené svetlá
- bodové svetlá
Kde môžete svetlá použiť
Kde môžete svetlá použiť:
- podlaha terasy
- otvorené záhradné plochy
- kríky, sochy, zákutia
- detské domčeky a preliezačky
- vodný svet
Hlavnou výhodou nízkonapäťového záhradného osvetlenia je jeho bezpečnosť. Ak sa dotknete napätia 12/24 V, bude horieť, ale neublíži vám. To otvára možnosti, ako rozžiariť oči vašich detí a nechať ich snívať. Osvetlite im záhradný domček, preliezačku, hojdačku alebo dokonca celé hniezdo na strome. Možno sa im nebude chcieť ísť spať, ale na svoju večernú záhradu budú spomínať celý život.
Ako meniť svetlá
Keď vám zhasne zdroj svetla, budete musieť vymeniť celé svietidlo. A pozor, k nízkonapäťovému záhradnému osvetľovaciemu systému môžete pripojiť len svetlá určené na 12/24 V.
Krásny a bezpečný vodný svet
Svet vody si dnes už nikto nevie predstaviť bez nízkonapäťového osvetlenia. Vďaka úplnej bezpečnosti a dokonalej izolácii môžete osvetliť dno jazierka, vodopád, kaskádu, fontánu, celý bazén alebo fontánu. Vďaka jednoduchému systému utesnených spojov prostredníctvom gumičky nehrozí žiadne riziko prepichnutia alebo „utopenia“ svetla.
A kam s transformátorom? Umiestnite ho do filtračnej skrine a môžete vyraziť – je tam zásuvka na 220 V, sucho a tieň. Opäť nezabudnite, že skôr ako postavíte vodný svet, majte premyslené osvetlenie. Keď bude jazierko naplnené, rastliny vysadené a ryby budú plávať, vaše osvetlenie sa bude ťažšie dokončovať.
Senzor stmievania a časovač
Nechcete sa trápiť so zapínaním záhradného osvetlenia a len si ho užívať? Pripojte časovač do 220 V zásuvky pred transformátorom. Ten spustí a zastaví transformátor presne podľa vášho želania.
Ďalším možným riešením je súmrakový senzor, ktorý spustí záhradné osvetlenie hneď, ako sa začne stmievať. Budete si musieť dať trochu práce s jeho umiestnením. Pripája sa priamo k transformátoru a je vhodnejší pre menšie záhrady, kde sa tieň vyskytuje rovnomerne. Okrem toho musíte mať snímač nad povrchom - t. j. ležať voľne v záhrade/terase. Ak by ste ho umiestnili v blízkosti trafo pod zemou, kde je stále tma, súmrakový senzor by bol zapnutý prakticky stále.