Zaobstarajte si poriadne akvárium
Rybám musíte zaistiť také podmienky, aby sa im pekne žilo a to v malom akváriu veľmi nejde. Potrebujú dostatok priestoru, rovnako ako my. Ak ste niekde už počuli radu: "Čím väčšie, tým lepšie"- vezmite si ju k srdcu a siahnite po minimálne 60 l akváriu. Veľké akváriá prinášajú okrem spokojného života rybičiek aj veľké možnosti vo výbave interiéru.
Nájdite vhodné miesto
Už máte vybrané miesto, kam si svoju novú pýchu v podobe akvária umiestnite? Pozorne skontrolujte, či spĺňa nasledujúce body:
- Nesvieti sem priame slnko.
- Panuje tu pokoj.
- Ak akvárium umiestnite na stolík alebo skrinku, uistite sa, či ho dlhodobo unesie.
Zvoľte si správny tvar
Tvar akvária záleží predovšetkým na vašom vkuse. Máme pre vás len jednu praktickú radu: Pri výbere myslite aj na údržbu. Pokiaľ si zvolíte akvárium skôr dlhšie než vyššie, váš život bude jednoduchší.
V prípade, že vaším hlavným rysom nie sú významne dlhé ruky, mohli by ste mať problém s vysádzaním rastliniek aj s celkovou údržbou.
Vyberte si správny piesok
Na tom, čím svoje akvárium "vysteliete" možno záleží viac, než tušíte. V prípade, že siahnete po nevhodnom materiáli, rastliny ani rybičky vám za to nepoďakujú. Prečo? Na vine bude s najväčšou pravdepodobnosťou vápnik. Ten by kvalitná výstelka dna obsahovať nemala.
Náš tip:
Vykonajte octový test, odhalí vápnik ešte pred tým, než ho vložíte do akvária. Ako na to? Je to jednoduché: piesok alebo štrk vložte do octovej vody a pozorujte, či začne šumieť. Pokiaľ začne, poobzerajte sa po inom produkte.
Nepodceňujte ďalšie vybavenie
Mysleli ste si, že obstaraním akvária všetko končí? Omyl. Aby sa vášmu v akváriu dobre darilo, nezaobídete sa bez ďalšieho vybavenia:
- AKVÁRIOVÉ OSVETLENIE
Dostatok svetla potrebujú nielen rybky, ale predovšetkým rastliny. Myslite aj na nich a kúpte do akvária podlhovasté žiarivky, ktoré zaručia príjemný pohľad aj zdravý rast rastlín.
- KÚRENIE
Ďalšia položka na vašom nákupnom zozname bude vykurovacie teleso s termostatom. Na ňom si jednoducho nastavíte, aké teploty v akváriu potrebujete dosiahnuť. Pri nákupe sledujte, akú veľkú nádrž je schopné teleso vykúriť. Na každom akváriovom ohrievači by to malo byť uvedené.
- TEPLOMER
Teplomer vám poslúži na kontrolu, aká teplota aktuálne v akváriu panuje. Nezabudnite, že musí ísť o teplomer určený špeciálne pre akváriá.
- FILTER
Kvalitný filter je absolútnou nutnosťou, zaistí vám čistú vodu v akváriu. Zamerajte sa predovšetkým na filtre vonkajšie, oveľa lepšie sa udržujú a v akváriu neprekážajú. A aký veľký by mal byť? Platí tu jednoduché pravidlo: Objem filtra by mal obsahovať približne 5 % vody v nádrži.
- OSTATNÉ
A tým ešte nekončíme, hodiť sa vám bude tiež odkalovací zvon s hadičkou, stierka na riasy a sieťka.
Zvoľte vhodné rastliny
Rastliny sú nevyhnutnou súčasťou akvária, vyzerajú pekne a prospievajú rybám, ktoré tu žijú. Pred samotným nákupom potrebujete získať dostatok inšpirácie, aby ste zistili, čo presne sa vám páči. Prejdite:
- weby venujúce sa akvaristike,
- časopisy,
- sociálne siete (Facebook, Instagram, Pinterest).
Náš tip:
Väčšinu vecí zaobstaráte bez problémov v kamenných obchodoch, ale špeciálne pri rastlinách odporúčame nákup na internete. A to z jednoduchého dôvodu - máte dostatok času si všetko starostlivo prečítať a naštudovať. V klasickej predajni hrozí, že tam nebudú mať to, čo hľadáte a vy si kúpite niečo iné. Predsa nepôjdete domov naprázdno. Čo sa stane potom, možno už tušíte. Doma zistíte, že zakúpené rastliny sú náročné a vy sa o ne nedokážete postarať. Zbytočne ste vyhodili peniaze.
Vyberte si dekorácie podľa svojho gusta
Teraz zajasá vaše tvorivé ja. Ideme na nákup dekorácií. Možností existuje celý rad a záleží len na vašej fantázii. Či už si do svojho akvária umiestnite najrôznejšie korene, kamene alebo rôzne vetvičky - vždy ich pred použitím vyvarte.
Nájdite tých správnych obyvateľov
Konečne prichádza na rad to hlavné - samotné osadenstvo akvária. Vo vašom akváriu môžu nájsť domov nielen ryby, ale tiež napríklad slimáky a krevety.
V prvom rade dajte pozor na to, aby akvárium nebolo "prerybnené". Dodržujte známe pravidlo, že by sa v akváriu nemalo nachádzať viac rýb ako je 1 cm ryby v dospelej veľkosti na 1 liter. A od obsahu akvária nezabudnite odpočítať dekorácie. Potom už vás čaká len výber vhodných druhov, tu budete musieť opäť zasadnúť k internetu alebo odborným knihám a všetko si starostlivo preštudovať. Pre začiatočníkov sa odporúčajú napríklad pávie očká alebo tetry neónové.
Snáď vám náš návod dobre poslúži a čoskoro si vybudujete svoj malý vodný raj. Prajeme veľa úspechov.