Veľkú alebo malú záhradu?
Výber tých správnych rastlín pre malú záhradu
- Vyvarujte sa veľkým remízkam na vzdialenejšom konci záhrady, pretože tie záhradu opticky skracujú.
- Vyberajte si skôr rastliny, ktoré rastú do výšky. Rozľahlé kríky a stromy záhradu zužujú.
- Pestujte ovocie, ide to. Napríklad jablone s malou korunkou na pomaly rastúcich skultivovaných podkladoch nepotrebujú príliš veľa miesta. Vhodné sú tiež bobuľovité kríky, napr. ríbezle, maliny a černice.
- Farba rastlín hrá pri plánovaní záhrady dôležitú úlohu. Na malej záhradke by v pozadí nemali stáť rastliny so žltými, oranžovými ani červenými kvetmi a výrazné farebné kontrasty. Oboje púta pozornosť a posúva tak tieto časti dopredu.
- To isté platí pre tmavozelené rastliny a rastliny s veľkými listami.
- V pozadí by mali stáť skôr rastliny s modrými a sivými odtieňmi a s malými listami či kvetmi. Pôsobia nejasne a vytvárajú preto dojem vzdialenosti.
Vytýčenie ciest
Úžitková či okrasná záhrada?
Ďalšou dôležitou otázkou je, či bude vaša záhrada úžitková alebo len okrasná.
Úžitková záhrada, nazývaná taktiež kuchynská, je opäť v móde. Dokonca aj v meste sa objavuje čím ďalej tým viac miest, kde sa ľudia stretávajú a hospodária so svojím kúskom pôdy. Hovorí sa tomu urban gardening.
Okrasná záhrada, napríklad skalka, potrebuje menej starostlivosti. Na záhradu úžitkovú musíte mať čas, nielen na pestovanie, ale aj na s tým súvisiacu starostlivosť a neskorší zber.
Vysoký záhon
Ihrisko pre deti
Záhrada nie je len miestom na relaxáciu, ale aj miestom na veľké a malé dobrodružstvá. Najmä deti ocenia, ak budú mať aspoň malý pľac len a len pre seba. V našom sortimente nájdete veľký výber z detského záhradného programu - hracie veže, domčeky, hojdačky, šmykľavky, trampolíny, pieskoviská a veľa ďalších nevyhnutností preto, aby ste na svojej záhrade počuli aj detský smiech.
Záhradný biotop
Mať na záhrade biotop je byť v súlade s prírodou. Biotop predstavuje životný priestor pre rôzne rastliny a zvieratá, ale môže byť pokojne súčasťou jedného alebo viacerých životných prostredí. V prvom rade sa pod pojmom biotop rozumejú rôzne súčasti krajiny, ktoré vznikli prirodzene. Môžu to byť povodia, lesy, jaskyne, močiare a lúky. Hovorovo sa tak označujú aj umelo vytvorené súčasti krajiny.
Najlepším príkladom je záhradné jazierko. Poskytuje nový domov mnohým malým živočíchom, vtáctvu dáva vodu, miesto na odpočinok či hmyz na desiatu. Ak sa má vlastná záhrada stať biotopom, neexistujú žiadne pevné pravidlá. Možné je všetko, čo vás napadne. Dôležité je len to, aby ste sa pri tvorbe záhrady riadili prirodzenými vlastnosťami okolia. Iba tak sa v týchto životných priestoroch vytvorí biologická rovnováha.