Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
17. 11. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 4. 11. 2024 o 18:39. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Odpoveď na túto otázku je veľmi dôležitá. Veľký priestor ponúka veľa možností a fantáziu netreba držať na uzde. V opačnom prípade je lepšie riadiť sa podľa osvedčených tipov a zariadiť si síce malú, ale rovnako krásnu záhradku.

  • Dbajte hlavne na zdôraznenie diagonály. Záhrada potom nebude pôsobiť tak pretiahnuto a úzko.
  • Pri krátkych a širokých záhradách je dobré zdôrazniť dlhšiu os. Záhrade tak dodáte väčšiu hĺbku.
  • Deliace prvky v priestore záhrady, napríklad pergola, dodajú záhrade určitú štruktúru a opticky malú záhradu zväčšia.
  • Využite steny domu na pestovanie popínavých rastlín alebo ovocia, ušetríte tým veľa miesta.

Aj na malom priestore môžete zbierať úrodu alebo sa kochať farbou a vôňou kvetov. Na vašej terase alebo balkóne sa bude dobre dariť paradajkám, paprikám, bylinkám, chili, trvalo plodiacim jahodám alebo fazuľke a hrášku. Možností je veľa, záleží na vašej fantázii.

Priestor balkóna zaplňujte vertikálne, myslite na to, ako ušetriť čo najviac miesta. A nezabudnite všetko dobre zabezpečiť, aby nikto neprišiel k úrazu, keď príde silný vietor.

9 tipov, ako navrhnúť záhradu

  • Vyvarujte sa veľkým remízkam na vzdialenejšom konci záhrady, pretože tie záhradu opticky skracujú.
  • Vyberajte si skôr rastliny, ktoré rastú do výšky. Rozľahlé kríky a stromy záhradu zužujú.
  • Pestujte ovocie, ide to. Napríklad jablone s malou korunkou na pomaly rastúcich skultivovaných podkladoch nepotrebujú príliš veľa miesta. Vhodné sú tiež bobuľovité kríky, napr. ríbezle, maliny a černice.
  • Farba rastlín hrá pri plánovaní záhrady dôležitú úlohu. Na malej záhradke by v pozadí nemali stáť rastliny so žltými, oranžovými ani červenými kvetmi a výrazné farebné kontrasty. Oboje púta pozornosť a posúva tak tieto časti dopredu.
  • To isté platí pre tmavozelené rastliny a rastliny s veľkými listami.
  • V pozadí by mali stáť skôr rastliny s modrými a sivými odtieňmi a s malými listami či kvetmi. Pôsobia nejasne a vytvárajú preto dojem vzdialenosti.

  • Zahnuté záhradné cesty a rozširujúce sa cesty navodia pocit, že záhrada bude pôsobiť kratším dojmom než v skutočnosti je.
  • Namiesto toho zväčšite hĺbkový dojem pomocou vysokých a hustých bočných lemov alebo pomocou priamych ciest. Skúste cestu smerom dozadu pomaly zužovať, ak budete chcieť záhradu opticky rozšíriť.
  • Rovnaký efekt tiež docielite pomocou do gulí zostrihaných buxusov zoradených podľa veľkosti. Vpredu vysoké, smerom dozadu nižšie.
  • Hrboľaté, nerovné cesty záhradu opticky uvoľňujú a priťahujú pozornosť. Rovné cesty naproti tomu odvádzajú pozornosť od podstatného.

5 tipov, ako pracovať so zámkovou a vonkajšou dlažbou

Ďalšou dôležitou otázkou je, či bude vaša záhrada úžitková alebo len okrasná.

Úžitková záhrada, nazývaná taktiež kuchynská, je opäť v móde. Dokonca aj v meste sa objavuje čím ďalej tým viac miest, kde sa ľudia stretávajú a hospodária so svojím kúskom pôdy. Hovorí sa tomu urban gardening.

Okrasná záhrada, napríklad skalka, potrebuje menej starostlivosti. Na záhradu úžitkovú musíte mať čas, nielen na pestovanie, ale aj na s tým súvisiacu starostlivosť a neskorší zber.

Ak máte málo miesta a pôda na záhrade je chudobná na živiny, vysoký záhon je dobrou alternatívou k zeleninovému záhonu.

  • Je ergonomický. Vďaka vyvýšenej polohe záhonu šetríte pri záhradníčení svoj chrbát.
  • Je ideálny na pestovanie rastlín, pretože teplo zospodu pôdy a vrstevnaté usporiadanie vysokého záhonu, resp. parenisko, pozitívne ovplyvňuje rýchly rast rastlín.
  • Vo vysokom záhone rastie menej buriny a menej ho napádajú slimáky.
  • Môžete v ňom zmysluplne spracovávať záhradný odpad.
  • Stará sa o neho veľmi ľahko, pretože sa na rozdiel od ostatných záhonov nemusí okopávať.

Ako vyrobiť vyvýšený záhon

Záhrada nie je len miestom na relaxáciu, ale aj miestom na veľké a malé dobrodružstvá. Najmä deti ocenia, ak budú mať aspoň malý pľac len a len pre seba. V našom sortimente nájdete veľký výber z detského záhradného programu - hracie veže, domčeky, hojdačky, šmykľavky, trampolíny, pieskoviská a veľa ďalších nevyhnutností preto, aby ste na svojej záhrade počuli aj detský smiech.

Mať na záhrade biotop je byť v súlade s prírodou. Biotop predstavuje životný priestor pre rôzne rastliny a zvieratá, ale môže byť pokojne súčasťou jedného alebo viacerých životných prostredí. V prvom rade sa pod pojmom biotop rozumejú rôzne súčasti krajiny, ktoré vznikli prirodzene. Môžu to byť povodia, lesy, jaskyne, močiare a lúky. Hovorovo sa tak označujú aj umelo vytvorené súčasti krajiny.

Najlepším príkladom je záhradné jazierko. Poskytuje nový domov mnohým malým živočíchom, vtáctvu dáva vodu, miesto na odpočinok či hmyz na desiatu. Ak sa má vlastná záhrada stať biotopom, neexistujú žiadne pevné pravidlá. Možné je všetko, čo vás napadne. Dôležité je len to, aby ste sa pri tvorbe záhrady riadili prirodzenými vlastnosťami okolia. Iba tak sa v týchto životných priestoroch vytvorí biologická rovnováha.

Skalky sú tak obľúbené hlavne preto, že sú jasne štruktúrované a majú veľmi nenáročnú údržbu. Mimoriadne atraktívne sú na konci leta, kedy traviny a trvalky premieňajú túto kamennú krajinu v neskutočne farebné more kvetov.

Ako už názov napovedá, hlavný prvok tvoria kamene rôznych druhov a veľkostí a rastliny odolné voči suchu (lúčne a skalkové kríky). Fantázii sa medze nekladú. Použiť môžete tiež traviny, kvitnúce kríky a rastliny z horskej flóry.

Ústrednú úlohu u tzv. alpiny, resp. alpskej záhradky, tvoria rastliny z Álp. Majú ale výnimočné požiadavky na miesto, v hlbokej zemi sa im darí len zriedka. Skalky by mali mať dobré odvodnenie a v ideálnom prípade by mali ležať na miernej stráni, ktorá je orientovaná na juh či juhozápad.

Klasická skalka je vystavená priamemu slnku a skladá sa z priepustnej zeminy, ktorá je prestúpená riečnym štrkom, čo vytvára ideálne podmienky pre rast vyššie uvedených druhov rastlín.

9 tipov, ako navrhnúť záhradu

Japonské záhrady odrážajú japonskú filozofiu a históriu. Ich pôvod však tkvie v čínskych záhradách z obdobia, ktoré vychádza z taoizmu a princípu jing a jang. Kvôli veľmi obmedzenej ploche sú v Japonsku veľmi rozšírené miniatúrne napodobeniny.

Japonské záhrady sú naplánované do detailu. V zásade sa rozlišujú na dva druhy:

  • Karesansui
  • Tsukiyama

Zatiaľ čo v záhradách Karesansui (napr. zenové záhrady) sa nepoužíva voda ani väčšie rastliny, v záhradách Tsukiyama sa vytvára miniatúrna krajina pomocou kamenných hôr a malých kopcov a jazierok, ktoré znázorňujú more. Existujú však aj poddruhy, napr. jazierkové, čajové, zenové a močaristé záhrady. Cieľ je pri všetkých rovnaký - záhrada v harmónii s okolím.

Pri pozorovaní sa človek vydáva na výskumnú expedíciu. Deje sa tak predovšetkým vďaka asymetrickému, decentnému usporiadaniu jednotlivých dekoračných prvkov, vďaka čomu sa celkový obraz môže zásadne meniť v závislosti od drobnej zmeny uhla pohľadu. Každý prvok stelesňuje buď myšlienku, dlhý život, kus prírody alebo všetko dohromady.

9 tipov, ako navrhnúť záhradu
hore