Je lepšia vírivka v kúpeľni alebo na záhrade?
Jednou z možností je vybaviť si vírivou vaňou kúpeľňu, druhým variantom je vonkajšia vírivka umiestnená v záhrade či na terase. Vojde sa sem viac ako jeden človek, takže sa vírivka stáva aj spoločenskou záležitosťou. Kto túži po exteriérovej vírivke a má pre ňu dostatok priestoru, mal by poznať aj ďalšie súvislosti a podľa nich zohľadniť výber vytúženej vane.
Najprv to skúste s nafukovacou vírivkou
Vonkajšia vírivka = detailný plán
Vírivka musí prejsť dverami
Zložitá je aj úvodná manipulácia s elektronikou nadupaným prístrojom, ktorý je logicky dodávaný vcelku. Na sťahovanie obrovského "miláčika" je potrebné mať k dispozícii minimálne štyri páry silných rúk a popruhy. Pokiaľ je záhrada horšie dostupná či z cesty nedostupná, pomôže žeriav či iné transportné zariadenie.
Pozor!
Cez byt pretiahnete len tie najmenšie modely vonkajších víriviek. Tie štandardné - pre päť a viac osôb - bežnými dverami spravidla neprejdú. Preto je nevyhnutné riešiť pred nákupom vírivky jej rozmery a myslieť na transport.
Dôležité je správne umiestnenie
Snáď len na ozajstnej samote pri lese nebudete nikoho vírivkou rušiť v noci. Romantické chvíľky v zurčiacej vode, v záplave meniacich sa svetiel a so zapnutým audiosystémom v hustejšej zástavbe neprejdú. Toto je potrebné vedieť vopred, pretože pravidlá pre dodržiavanie nočného pokoja vonkajšia vírivka viac menej porušuje. Záleží potom na tolerancii susedov a znení vyhlášky.
Riešením je umiestniť vaňu do odhlučneného interiéru. Odpadnú síce problémy so susedmi a povinnosti spojené so zazimovaním a odzimovaním vane, zase sa ale neopálite. Opaľovanie vo vonkajšej vírivke je totiž najjednoduchší a najzdravší spôsob, ako prísť k skorému bronzu. Opaľujete sa, a pritom odpočívate a rehabilituje. Ak slnko nevyhľadávate, je možné k vani dokúpiť zastrešenie alebo pristaviť slnečník, ktorým na časti hladiny vytvoríte blahodárny tieň.
Vírivka potrebuje odbornú starostlivosť
Majte na pamäti
Dôrazne sa neodporúča "vŕtať" sa v zložitom prístroji vlastnými silami. Môžete vaňu poškodiť neodborným zásahom, čím si vynulujete nadchádzajúce mesiace záruky alebo spôsobíte závadu, ktorú rovnako bude musieť prísť odstrániť odborník.
Preto je lacnejšie aj pohodlnejšie nechať vírivku zazimovať servisným technikom. Na jar budete musieť odborníka volať znova, pretože aj uvedenie do prevádzky si vyžaduje zásah "servisáka".
Zdravie a bezpečnosť na prvom mieste
Nie každá vírivka je prispôsobená deťom, je potrebné rešpektovať, že býva hlboká až okolo metra a má na dne lehátka a sedátka s tryskami, ktoré môžu deťom spôsobiť ťažkosti pri pohybe. A už vôbec nie je určená na kúpanie domácich miláčikov. Pobyt vo vírivke im môže spôsobiť stres, zdravotné ťažkosti, poranenia, a dokonca aj utopenia. Chlpy zvierat môžu upchať filter.
Čistá voda je základ
Solárna sprcha
V blízkosti by sa mala vyskytovať aj najlepšie záhradná solárna sprcha, pod ktorou sa pred vstupom do vody osprchujete a to isté urobíte potom, čo "kúpačku" ukončíte. Očista tela pred a po kúpaní sa musí stať samozrejmou súčasťou používania vonkajšej vírivky.
Pýtajte sa na trysky a príslušenstvo
Vyzerá to, že vlastníctvo vonkajšej vírivej vane má toľko obmedzení a povinností, že je jednoduchšie vykúpať sa doma vo vani. Omyl! Vonkajšia vírivka všetko niekoľkonásobne oplatí pohodou, ktorú ponúka. Trysky dokážu uľaviť celému telu, sú umiestnené v miestach pre chrbát, ramená, ruky a nohy.