Pôvod
Vlasť kaktusov sa pôvodne obmedzovala na americký kontinent. Dnes sú kaktusy a sukulenty rozšírené prakticky po celom svete. Najväčší výskyt kaktusov je však aj naďalej v Amerike, hlavne v Mexiku a okolo obratníka Kozorožca (Argentína/Bolívia).
Kaktusy nájdeme v najrôznejších biotopoch. Vyskytujú sa v tropických dažďových lesoch, v nížinách, vysokých horách, stepiach, polopúšťach i suchých púšťach.
Rast a prezimovanie
Ak je chladno a dlhšiu dobu neprší, majú mnohé kaktusy a sukulenty rastovú pauzu. Preto väčšina druhov rastie v lete a v zime odpočíva. Existujú však aj druhy, ktoré nevykazujú žiadne kľudové obdobie, pretože vysoké kolísanie teplôt dobre znášajú. Vo fáze odpočinku sa rastliny v závislosti na druhu zalievajú málo alebo vôbec.
Podľa spôsobu prezimovania možno rastliny rozdeliť zhruba do 3 skupín:
Teplomilné:
- Vyžadujú teplotu nad 15 °C.
- Väčšinou nemajú pokojové obdobie.
- Patria sem kaktusy z Karibiku: Aloe, Aeonium, Crassula, Gasteria, Kalanchoe, Pleiospilos, Senecio, Discocactus, Melocactus
Chladnomilné:
- Prezimujú najlepšie pri teplote 5–10 °C.
- Majú rady svetlo.
- Predstavujú väčšinu druhov kaktusov.
Mrazuvzdorné:
- Nie sú vhodné pre pestovanie pri izbovej teplote.
- Vonkajšie sukulenty.
- Mrazuvzdorné vonkajšie kaktusy ako Escobaria missouriensis, Opuntia.
Správna starostlivosť
Dôsledná starostlivosť, pravidelná kontrola výskytu škodcov a správny výber stanoviska sú najdôležitejšími opatreniami pre prevenciu ochorení. Tieto tipy pomôžu zaistiť dlhý a zdravý život vašich kaktusov.
Stanoviská:
- veľmi svetlé (ale na jar bez prístupu ostrého poludňajšieho slnka),
- teplé južné stanovište - od mája do októbra okenný parapet alebo balkón,
- dostatok čerstvého vzduchu (ale bez prievanu).
Substrát pre kaktusy a sukulenty:
- kyprý,
- s obsahom piesku,
- pozor na zamokrenie.
Zavlažovanie:
- voda s malým obsahom vápnika a soli (najlepšie dažďová voda),
- zamokrenie = nebezpečenstvo hniloby,
- zálievka až po vyschnutí substrátu,
- pri suchom vzduchu rosenie,
- rastlinu zalievajte ráno a večer, nikdy nie za sparného slnka,
- zohľadnite rôznu potrebu vody.
Hnojenie:
- používajte špeciálne hnojivá na kaktusy,
- hnojte opatrne a nikdy nie na prudkom slnku aj pri vysušenej zemine,
- len v rastovej fáze (do septembra), okrem vianočných kaktusov.
Druhy kaktusov a sukulentov
Závesné rastliny
Sukulenty v závesných kvetináčoch sú vynikajúcimi izbovými rastlinami, ktoré svojou záplavou kvetov navodzujú exotickú atmosféru a nemajú tŕne.
Typickými zástupcami sú:
Euphorbia caput medusae
Pochádza z Južnej Afriky. Má stočené vetvičky s dĺžkou až 75 cm. V lete potrebuje dostatok slnka a každé 4 týždne hnojenie. V zime udržujte teplotu stanoviska na minimálne 12 °C, málo zalievajte a zabráňte premokreniu.
Epiphyllum anguligerum (“Fylokaktus”)
Pochádza z Mexika. Jeho výhony sú zvesené dolu až do 1m. V lete kvitne bielo, vyžaduje dostatok nepriameho svetla, tepla a vlhkosti. V zime musí byť táto rastlina, citlivá na mráz, umiestnená v dome.
Rhipsalis coriaceae/Pseudorhipsalis ramulosa „Red Coral”
Pochádza zo Strednej Ameriky a Karibiku a rastie v rovnakých podmienkach ako orchideje a bromélie. V lete pravidelne zavlažujte. V čase kvitnutia od novembra zalievajte častejšie a zaistite kaktusu dostatok svetla.
Stĺpové kaktusy
Stĺpové kaktusy predstavujú známe podhorské a horúce, resp. púštne kaktusy a vďaka svojim nádherným tŕňom sú veľmi obľúbené. Svojou úctyhodnou výškou hľadajú tieto rastliny stále svetlo.
Typickými zástupcami sú:
Cleistocactus strausii (chlpatý kaktus)
Územie pôvodu: Južná Amerika. Kaktus má hustý vlas a tenké tŕne. V lete ho postavte najlepšie na slnečné miesto (do záhrady alebo na balkón) a dôkladne zalievajte, prípadne roste. V zime je vhodné tiež svetlé stanovisko, ale zavlažujte len zriedka.
Oreocereus (Horský kaktus, Dedko, Andský starec)
Pochádza z Ánd. Husto vlasatý s výraznými rebrami a silnými tŕňmi. V lete vyžaduje veľa slnka, teplo a čerstvý vzduch. Večer ho roste vodou. Prezimuje na svetlom, suchom a chladnom mieste pri teplote okolo 10-12 °C.
Pilosocereus azureus
Je rozšírený v Mexiku, Karibiku a v tropickej Južnej Amerike. Dosahuje výšku až 10 m a rastie dobre v svetlom, teplom piesku. V lete ho v teplých, slnečných dňoch len občas pokropte. V zime udržujte teplotu okolo 8-14 °C a pomerne suchú pôdu.
Espostoa melanostele/Pseudoespostoa melanostele
Pochádza z Peru. Jeho podlhovasté kompaktné telo dorastá až do 80 cm. V lete ho postavte na slnečné vonkajšie stanovisko a zalievajte do spodnej misky. Uprostred leta urobte v zavlažovaní krátku prestávku. V zime mu vyhovuje suché stanovisko s teplotou cca 4-8 °C.
Solitérne kaktusy
Solitérne kaktusy sú nápadné svojím nezvyčajne pekným a objemným tvarom a dobre vynikajú ako voľne stojace rastliny.
Typickými zástupcami sú:
Ferocactus stainesii/F. pilosus (Sudový kaktus)
Územie pôvodu: Mexiko a USA. Má žiarivo oranžovočervené kvety a vytvára často početné odnože. V lete má rád teplé a slnečné stanovisko, najlepšie na južnom okne. V zime ho umiestnite na chladné, suché a svetlé miesto.
Echinocactus grusonii (ľudovo grusoňák)
Pochádza z Mexika. Žiarivo žltý, okrúhly kaktus dorastá až do 50 cm. V lete ho postavte na slnečné a teplé vonkajšie stanovisko a zavlažujte iba do spodnej misky. Prezimuje v teplej i chladnej miestnosti. Je to vôbec najznámejší kaktus.
Euphorbia ingens (Pryšec obrovský)
Pochádza z Afriky. V prírode dorastá do výšky až 10 m. V lete vyžaduje veľa svetla a od marca do októbra každé dva týždne dôkladnú zálievku. Prezimovanie je možné v chladnom i teplom priestore. Znáša veľké teplotné výkyvy.
Kaktusy "Zelení ježkovia"
Zelení ježkovia sú charakteristickí svojím guľatým tvarom neskutočnou zásobárňou vody a môžu tak vydržať dlhú dobu bez čerstvej vody.
Typickými zástupcami sú:
Melocactus (Melónový kaktus)
Územie pôvodu: Karibik, Brazília a Južná Amerika. Melónový kaktus kvitne až v starobe 8-10 rokov. V lete pre neho vyberte teplé a slnečné stanovisko a príliš často ho nezalievajte (1x za mesiac). V zime ho nechajte vo svetlom piesku pri teplote cca 15°C (radšej v plytkej ako v hlbokej nádobe).
Ferocactus histrix (Sudový kaktus)
Pochádza z Mexika. Dorastá až 1m a nesie jedlé plody. V lete má rád teplo, najlepšie južné okno alebo vonkajšie stanovisko. V zime ho umiestnite do suchého priestoru s minimálnou teplotou 10-12 °C.
Biele kaktusy
U väčšiny bielovlasých kaktusov slúžia vlasy počas dňa ako ochranný tieň a v chladných nociach rastlinu zahrievajú.
Typickými zástupcami sú:
Notocactus scopa
Pochádza z Brazílie. Dobre rastie a kvitne už ako mladá rastlina. V lete dbajte na teplo, slnko a dostatok čerstvého vzduchu. V zime vyberte svetlé stanovisko s teplotou okolo 10-15 °C a zalievajte len zriedka.
Brasilicactus haselbergii
Pochádza z Brazílie. Kvitne oranžovočerveno už na začiatku roka. V lete ho chráňte pred prudkým slnkom, umiestnite do polotieňa a dostatočne zavlažujte. V zime rastlinu postavte na suché stanovisko s teplotou cca 10-15 °C a začnite zalievať až po vypučaní púčikov na tŕňoch.
Mammillaria/M. hahniana/M. spinosissima/M. bombycium (Cecuň)
Územie pôvodu: Mexiko. Dobre rastúce kaktusy s hviezdicovitým kvetmi a jednoduchou starostlivosťou. Rastliny s tŕňmi postavte na slnečné miesto a zelené rastliny skôr do tieňa. V zime ich mierne zalievajte a uchovajte v chlade, pri teplote cca 8-12 °C.
Šľachtené kaktusy
Šľachteným kaktusom chýba zelený chlorofyl nevyhnutný pre fotosyntézu. Aby prežili, štepia sa na iné kaktusy, čo evokuje ich pestré farby.
Typickými zástupcami sú:
Gymnocalycium mihanovichii (Jahodový kaktus) - farebné mutácie
Územie pôvodu: Južná Amerika. Červené hlavičky musia byť z dôvodu chýbajúceho chlorofylu navrúbľované na zelený Hyolcereus. V lete rastliny umiestnite na svetlé a teplé stanovisko, zabráňte však prístupu intenzívneho slnečného žiarenia. V zime ich postavte do svetlej, suchej miestnosti s teplotou nad 12 °C. Možno ich ponechať aj v izbovej teplote, potom ale potrebujú zálievku 1x mesačne.
Chamaecereus silvestrii
Pochádza z Argentíny. Kaktus s bohatými výhonkami je obľúbený hlavne vďaka svojim červeným kvetom a ľahkej starostlivosti. V lete ho pestujte na svetlom mieste bez prístupu priameho poludňajšieho slnka a príliš nezalievajte. V zime vyžadujú chladné stanovisko.
Živé kamene
Živé kamene patria do čeľade Aizoaceae (rastlín, ktorých kvety sa otvárajú až popoludní). Preberajú tvar a farbu okolitých kameňov a preto sú od nich na nerozoznanie.
Typickými zástupcami sú:
Lithopsy
Územie pôvodu: Južná Afrika. V lete potrebujú veľa svetla a čerstvý vzduch, ale iba toľko vody, aby bola pôda vlhká. V zime ich uchovávajte na chladnom mieste s teplotou okolo 4-10 °C. Keďže listy zadržiavajú veľa vody, zalievajú sa opäť až v apríli, akonáhle starý pár listov zaschne. Potom celý rok nerastú.
S blahodárnymi účinkami
Sukulenty s blahodárnymi účinkami môžu obsahovať antibakteriálne a dokonca liečivé látky.
Typickými zástupcami sú:
Aloe vera (Pravá Aloe)
Aloe vera sa v súčasnej dobe vyskytuje takmer na celom svete. Dreň z listov obsahuje liečivé látky a podporuje trávenie. V lete má rada slnko, v zime ju uchovávajte pri teplote 12-15 °C.
Aloe somaliensis
Územie pôvodu: Somálsko. Jej pestrofarebné mramorované listy sú veľmi atraktívne a nenáročné. V lete sa jej najlepšie darí na nepriamom slnku. V zime ju umiestnite do miestnosti s teplotou 5-10 °C a málo zalievajte.
Haworthia limifolia
Pochádza z Južnej Afriky. Bohato štruktúrované listy sa veľmi dobre vynímajú v úzkom kvetináči. V lete pre ňu zvoľte teplé miesto, chránené pred prudkým slnečným žiarením. V zime málo zalievajte.
Gasworthia
Pochádza z Namíbie a Južnej Afriky. Kríženec druhu Haworthia a Gasteria pripomína svojimi vlastnosťami Haworthiu a je rovnako nenáročný na starostlivosť.
Rarity
Rarity sú pre zberateľov a milovníkov rastlín ozajstné skvosty, pretože sa vidia veľmi zriedka.
Typickými zástupcami sú:
Euphorbia lactea/Cristata
Územie pôvodu: Thajsko. Jeho názov je podľa vlnitého rastu, ktorý však môžeme vidieť nielen u sukulentov. V prírode sa vyskytuje ako mutácia a v zásade sa štepí. V lete vyžaduje svetlé a slnečné stanovisko, avšak chránené pred poludňajším slnkom. V zime rastlinu uchovávajte pri teplote minimálne 12 °C.
Euphorbia obesa (Pryšec)
Pochádza z Južnej Afriky. Pripomína kaktus, ale je príbuzný s vianočnou hviezdou. Úplne symetrická rastlina bez tŕňov je jedinečným solitérom. V lete má rada plné slnko a teplo a zalieva sa zo spodku. Prezimuje v suchu pri teplote cca 15 °C.
Astrophytum myriostigma (Biskupská čiapka)
Pochádza zo stredného a severného Mexika. Svojimi bielymi bodkami nasáva vodu z rosy. V lete ju umiestnite na slnečné stanovisko a zalievajte až po zaschnutí substrátu. Prezimuje v suchu cca pri teplote 8 °C.