Čistenie bazéna po zime
Táto kapitola patrí tým, ktorí majú svoj bazén natrvalo posadený na záhrade a vystavili ho tak nepriazni počasia. Ak ste svoj bazén po lete vypustili po odtokovú trysku, dali do vody zazimovač proti tvorbe rias a zakryli plachtou, tak len bazén vypláchnite hadicou. Zbystria tí z vás, ktorí to nechali byť a majú pred sebou zúfalý pohľad na zelenkavú vodu a špinavé steny aj dno bazénu.
- 1. krok - vypustite bazén, aby bolo možné odstrániť tiež vápenné usadeniny a zažrané nečistoty. Jedine tak budú mať čistiace prípravky ten správny účinok a budú môcť vytvárať základ pre bezchybne čistú vodu.
- 2. krok - použite čistič na umývanie bazénov, kefu s plastovými štetinkami, vodu a drhnite (pozor, nech samým nadšením nepretrhnete fóliu)
- 3. krok - vypláchnite bazén hadicou od nečistôt a čistiaceho prípravku
Tip:
Odporúčame používať prípravky určené iba na čistenie bazéna. Jar by vám penila donekonečna a Savo potrebuje po čistení najmenej 12 hodín vyprchávať, aby sa vyparili nežiadúce látky.
Napúšťanie vody a bazénová chémia
Žiari váš bazén čistotou? Tak je najvyšší čas ho napustiť.
Ak použijete vodu zo studne, nezabudnite do vody pridať prípravok na úpravu minerálov - nebudú sa vám tvoriť nežiaduce usadeniny. Voda z vodovodu je už upravená a podobné doplnky nepotrebuje.
Po napustení bazéna vodou skontrolujte pH - meradlom alebo papierikom. Ideálne hodnoty sú v rozmedzí 6,8-7,2 pH. Pokiaľ je pH nižšie, pridajte pH +, ak je pH vyššie, pridajte pH -. Všetko je k dostaniu v podobe granuliek, ktoré sa vo vode rozpustia a vyrovnajú pH do potrebných hodnôt. Ak by hodnoty pH neboli v poriadku, nezareagovala by správne bazénová chémia a voda by vám zozelenala.
Potom už len stačí pridať do bazéna chlórové tablety. Trh ich ponúka nespočetné množstvo, ale pre vás sú kľúčové 2 typy:
- chlórové tablety - obsahujú iba chlór a ich nevýhodou je, že musíte často kontrolovať hodnotu pH
- kombinované tablety - obsahujú chlór, ustaľujú pH v tej správnej hodnote a tiež vločkujú nečistoty, tzn. zmenia napríklad prach na vločky, ktoré potom môžete ľahko vysať
Zozelenala vám voda v bazéne?
- použite prípravok chlórshock - rýchla dezinfekcia (dodržujte návod na obale)
- nechajte bežať filtráciu 24 hodín
- použite prejasňovač - všetky zostávajúce nečistoty zmení do vločiek, ktoré ľahko vysajete
- ak sa proces nepodarí prvýkrát, všetko opakujte, kým voda nebude čistá
Inteligentné čistenie bazéna je teraz v móde
Filtrovanie vody v bazéne
Na trhu nájdete dva typy filtrácie bazéna - pieskovú a kartušovú.
Kartušová filtrácia sa dnes považuje za prekonanú. Vie iba zachytiť nečistoty a nič viac. Odporúčame siahnuť po síce trochu drahšej, ale oveľa účinnejšej pieskovej filtrácii. Tá zachytí nečistoty z vody a vodu taktiež cez piesok filtruje/čistí. Nezabudnite piesok raz ročne po sezóne prepláchnuť od nečistôt alebo celkovo vymeniť.
Vysávanie nečistôt z bazéna
K pravidelnej údržbe bazéna jednoznačne patrí vysávanie. Bez bazénového vysávača len ťažko odstránite nečistoty z dna bazéna atď. Vyberte si prístroj, ktorý bude najviac vyhovovať vám i vášmu bazénu.
- Pokiaľ máte kartušovú filtráciu, napojíte vysávač pomocou rýchlospojky na hadicu, ktorou dopúšťate vodu do bazéna.
- Pokiaľ máte pieskovú filtráciu, napojíte vysávač na filtráciu pomocou priechodky alebo na skimmer.
- Potom už len vysávate a nečistoty sa v oboch prípadoch vysávajú do filtračného vaku.
- Napojíte ho na pieskovú filtráciu a vysávač sám vysáva (len ho musíte zapnúť a vypnúť).
- Nečistoty sa vysávajú do filtrácie, preto je nutné po každom vysávaní dať preplach filtrácie, aby sa vám nečistoty nedostávali späť do bazéna.
- Nemôžete ho použiť, ak máte kartušovú filtráciu.
- Je úplne nezávislý na filtráciu, jednoducho vysávač zapojíte do elektriny.
- Vysaje nečistoty nielen z dna, ale aj stien bazéna.
- Ocenia ho predovšetkým majitelia väčších bazénov.
Na koniec dve vychytávky
Zalovte si vo vlastnom bazéne... Na opadané lístie, ale taktiež hračky na dne sa vám bude určite hodiť bazénová zberná sieťka.
Dobrým pomocníkom je tiež skimmer - zberný kôš, ktorý do seba sťahuje nečistoty z hladiny, ktoré ešte neklesli ku dnu (drobný hmyz, lístky atp.). Umiestňuje sa na okraje bazénu.