Izoláciu fasády pomocou tepelno-izolačného systému možno vykonávať nielen na starom murive či starej omietke, ale i na stenách novostavby. Rešpektujte pritom podmienky nutné pre upevnenie izolačných dosiek. Základným predpokladom je zabezpečenie rovnakého, suchého a nosného podkladu.
Ako izolovať fasádu
Či už vykonávate rekonštrukciu alebo novú výstavbu, iba dobre izolovaná vonkajšia fasáda dokáže vytvoriť zdravú klímu v miestnosti a ušetriť náklady pri spotrebe energie. Výhodou pritom je, že izoláciu fasády môžete vykonať sami pomocou tepelno-izolačného systému! Začínáme!
Na tento projekt budete potrebovať
Krok za krokom
Odstráňte uvoľnené časti podkladu. Pred tým, než začnete s izolačnými prácami, zakryte okenné parapety, zábradlia atď. Nerovnosti do 10 mm zahlaďte lepiacou stierkou. Väčšie nerovnosti vyrovnajte pred lepením izolačných dosiek nanesením omietky. Piesčité podklady upravte pred upevnením izolačných dosiek penetračným náterom. V prípade dodatočného upevnenia dosiek pomocou hmoždiniek možno prekonať nerovnosti až do 20 mm. U starého muriva musíte otvorené škáry vyplniť maltou.
Dôkladne skontrolujte starú vonkajšiu omietku, či neobsahuje duté miesta. Očistite ju a duté miesta vyplňte omietkou. V prípade natierania na starú omietku plochu zdrsnite!
Steny novostavieb sú prevažne zhotovené tak, aby tu bolo možné izoláciu umiestniť bez rozsiahlejšej prípravy bezprostredne po upevnení soklových profilov.
Umiestnenie soklových profilov:
Najprv určte priebeh soklového profilu a preneste ho na stenu. U väčších vzdialeností použite na označenie priebehu hadicovú vodováhu, prípadne laserový prístroj.
Príslušné soklové profily upevnite v závislosti od hrúbky izolačných dosiek. Na každom bežnom metri použite vždy 3 upevňovacie hmoždinky.
Namiešanie lepidla a jeho nanesenie:
V nádobe na maltu namiešajte lepiacu stierku (zmes hotovej malty a vody, cca 5-6 kg / m2) v požadovanom množstve. Na premiešanie odporúčame použiť miešadlo.
Lepiacu stierku miešajte tak dlho, kým nevznikne homogénna hmota bez hrudiek.
Lepiacu stierku naneste po obvode izolačných dosiek a do niekoľkých bodov uprostred. Aplikujte dostatočné množstvo lepidla, aby po prilepení dosky pokrylo 40 % plochy podkladu.
Lepenie izolačných dosiek:
Po nanesení lepiacej stierky postupujte pri všetkých doskách rovnakým spôsobom. Začnite u ľubovoľného rohu domu a nasaďte prvú dosku do soklovej lišty.
Ďalšie izolačné dosky klaďte vždy s presahom, aby vzdialenosť medzi zvislými špárami jednotlivých dosiek predstavovala min. 25 cm. V oblasti okien a dverí usporiadajte dosky tak, aby sa v rohoch neobjavovali žiadne škáry. V opačnom prípade hrozí nebezpečenstvo vzniku prasklín.
Tip:
Na rezanie dosiek je najvhodnejšia ručná píla.
Ak nie je nosnosť steny dostatočne vysoká (napr. v prípade sanácie starej stavby), zabezpečte izolačné dosky 4-6 tanierovými hmoždinkami na m2. Dodatočné upevnenie dosiek vykonajte najskôr po 3 dňoch od ich zalepenia.
Na izolačné dosky naneste vrstvu lepiacej stierky s hrúbkou cca 4 mm a rozotrite ju ozubeným hladidlom so zubami 10x10 mm.
Teraz vtlačte armovaciu tkaninu pomocou hladidla v zvislých pásoch do čerstvej vrstvy lepidla. Jednotlivé pásy tkaniny musia vzájomne presahovať min. 10 cm. Následne rozotrite hmotu fasádnou špachtľou. Tkanina musí byť uložená do čerstvej vrstvy lepidla po celej ploche.
V rohoch okien a dverí uložte diagonálnu výstuž z armovacej sieťoviny o rozmere cca 20x30 cm. Dbajte na to, aby jednotlivé pruhy sieťoviny tesne priliehali k rohom otvorov budovy. Pre vytvorenie zvislých a nárazuvzdorných hrán budovy (viď obr.) po celej ploche zapustite rohové uholníky či rohové lišty do armovacej stierky a vyrovnajte ich. Pri následnom armovaní celej plochy umiestnite sieťovinu tak, aby presahovala 10 cm tkaniny rohových uholníkov.
Utesnenie okenných parapetov a spojov dosiek:
Pre zabránenie vzniku prasklín a následnému prenikaniu vlhkosti musíte pred armovaním utesniť spoje, ako napr. pri okenných parapetoch. Škáry zakryte komprimovanou tesniacou páskou. Škáry musíte utesniť aj v oblasti spojov dosiek.
Aj napriek tomu, že pracujete presne, niekedy sa vzniku škár nevyhnete. K zakrytiu väčších medzier použite zvyšky izolačných dosiek. Úzke škáry vyplňte vhodnou montážnou penou.
Natretie plochy základovou farbou:
Takto teraz vyzerá priečny rez vašej steny.
Po zaschnutí armovacej vrstvy (min. 3 dni!) naneste penetračný náter. Podľa charakteru podkladu naneste cca 0,2 kg / m2.
Nanesenie vrchnej omietky:
Namiešajte vrchnú omietku podľa pokynov výrobcu tak, aby bola pripravená na použitie. Pri farebných omietkach dbajte na dôkladné premiešanie. Silikátová omietka je už vopred spracovaná a po krátkom zamiešaní ju môžete ihneď nanášať.
U omietky so zatrenou štruktúrou alebo u škriabanej omietky naneste vrstvu o sile zrna a rozotrite ju. Štruktúrnu omietku naneste pomocou nerezového hladidla vo vrstve o sile zrna a rozotrite ju pomocou plastového hladidla.
Plochy upravujte bez prerušenia a chráňte ich pred rýchlym zaschnutím. V opačnom prípade hrozí riziko vzniku usadenín alebo rozdielov v štruktúre.
V závislosti na požadovanom povrchu upravte omietku pomocou hladidla. Dbajte však na to, aby ste omietku neuhladzovali príliš dlho na jednom mieste. Mohlo by dôjsť k poškodeniu jej štruktúry. Preto uhladzujte len tak dlho, kým nevznikne požadovaná štruktúra.
Nanesenie soklovej omietky. Špeciálny tepelno-izolačný systém pre sokle má nasledujúcu štruktúru (zvnútra von):
- [1] murivo,
- [2] lepiaca stierka,
- [3] soklové a obvodové izolačné dosky,
- [4] lepiaca stierka,
- [5] jemná armovacia tkanina,
- [6 ] lepiaca stierka,
- [7] základový náter,
- [8] mozaiková omietka
Soklové plochy začistite špeciálnou soklovou omietkou, tzv. mozaikovou omietkou, ktorá je už pripravená na použitie a možno ju okamžite naniesť.