Pokiaľ nie je strecha izolovaná, strácate v starých budovách až 20 %* tepla ročne. Pokiaľ chcete strechu izolovať, máte rôzne možnosti. Ktorá z nich je pre vás vhodná, závisí od podmienok. Prvou otázkou teda je, či strechu izolujete zvnútra alebo zvonku. Výhodou zateplenia zvnútra je samozrejme to, že nemusíte strechu zakrývať a znova pokrývať.
* Tu uvedené údaje sa vzťahujú na typický rodinný dom postavený v roku 1983 s rozlohou 125 metrov štvorcových.

Tu si môžete pozrieť prehľad najbežnejších typov izolácií:

Izolácia stropu horného podlažia

Pokiaľ vaše podkrovie nebolo prestavané a neplánujete jeho prestavbu, je zateplenie stropu horného podlažia finančne zaujímavé. Len vďaka stropu môžete ušetriť až 7% nákladov na energie. Zateplenie strechy a úspory sú ľahké.

Izolačný materiál sa pokladá na podlahu, pričom by ste mali dbať na to, aby stropná konštrukcia mala dostatočný difúzny odpor, ktorý zabráni kondenzácii a tvorbe plesní. Pri drevených trámových stropoch je často nutné inštalovať parotesnú fóliu, ktorá chráni drevenú konštrukciu, zatiaľ čo masívne betónové stropy sa obvykle zaobídu bez dodatočnej parotesnej vrstvy.

Izolačné materiály by mali byť buď zošliapané, alebo miestami zakryté doskami, aby sa po podkroví dalo ešte občas chodiť.

Tlakovo odolné izolačné dosky sú ideálne na izoláciu stropu horného podlažia v prestavaných podkroviach, najmä u starších budov. Spájajú v sebe výhody prístupnosti a izolácie.

Izolujú aj zvuk a sú ideálnym podkladom pre suché stierkové podlahové krytiny zo sadrovláknitých dosiek alebo drevených dosiek. Vďaka tomu je možné podkrovie ľahko využiť ako úložný priestor. A pokládka tepelnoizolačných dosiek pri renovácii je jednoduchá a efektívna. Pokiaľ chcete v podkroví bývať trvalo, mali by ste sa poobzerať po izolačných doskách, ktoré sú vhodné na trvalé použitie.

Izolácia medzi krokvami

Ide o najčastejšie používaný a najjednoduchší spôsob izolácie strechy. Často sa volí na dodatočnú montáž strešných nadstavieb. Izolácia sa nareže na požadovaný rozmer a upne sa priamo medzi krokvy.

Kvalitné izolačné materiály sú ľahké a pružné, pritom veľmi stabilné a odolné proti zovretiu a lepšie sa s nimi pracuje ako s bežnou sklenou vatou. Pokiaľ je hĺbka krokiev príliš malá na dosiahnutie požadovaného izolačného výkonu, je možné izoláciu medzi krokvami doplniť izoláciou pod krokvami. Je nutné pamätať na parotesnú fóliu, aby vlhkosť nemohla spôsobiť škody.

Izolácia pod krokvami

Izolácia pod krokvami sa obvykle používa ako dodatočná izolácia. Je ideálna na zvýšenie hrúbky izolácie pod krokvami, a to aj pri nízkej výške krokiev, a tým dosiahnutie veľkých izolačných účinkov pri renovácii.

Podkrokvová izolácia tiež znižuje tepelné mosty na krokvách. Kvalitné podkrokvové izolačné materiály sú vhodné aj pre zvýšené požiadavky na tepelnú izoláciu, napr. pre pasívne a energeticky úsporné domy. Vysoko bodujú aj z hľadiska povrchovej pevnosti, prídržnosti a jednostrannej laminácie. Aj tu treba pamätať na parotesnú fóliu.

Pri nasledujúcom spôsobe izolácie strechy sa strecha izoluje zvonku, aby sa znížili energetické straty, najmä pri starých budovách.

Izolácia nad krokvami

Pri nadkrokvovej izolácii sa izolácia aplikuje z vonkajšej strany nad krokvami. Vzhľadom na to, že strecha musí byť kvôli tomu zakrytá, vyplatí sa izolácia nad krokvami najmä v prípade, že strecha musí byť rovnako novo zastrešená. Výhodou nadkrokvovej izolácie je, že interiér už predĺžených striech zostáva pri renovácii úplne nedotknutý.

Pri izolácii strechy vzniká otázka, aký izolačný materiál chcete použiť. Najbežnejšími materiálmi sú minerálna a sklená vata. Tieto stavebné materiály majú niektoré veci spoločné, ale aj sa v dôležitých ohľadoch líšia.

Porovnávame minerálnu a sklenú vatu a pozrieme sa na ich vlastnosti. Predstavíme vám aj zaujímavú alternatívu.

Vlastnosti Sklená vata Minerálna vata Minerálna vata Ultimate Isover
Teplota topenia podľa DIN 4102-17 nie je k dispozícii ≥ 1.000 °C ≥ 1.000 °C
Teplota aplikácie okolo 400 °C okolo 700 °C okolo 700 °C
Pevnosť v tlaku nízka vysoká vysoká
Pružnosť vysoká: je dodávaná stlačená nízka vysoká: je dodávaná stlačená
Hmotnosť vlákna nízka hmotnosť: 100 % vlákien ťažká nízka hmotnosť: 100 % vlákien

Fólie a pásky hrajú dôležitú úlohu pri izolácii striech, najmä pri starých budovách. Fólie v podobe parozábran a podkladných pásov zabraňujú prenikaniu vlhkosti do strešnej konštrukcie. Správna lepiaca páska je nevyhnutná na to, aby fólia bola vzduchotesná aj v miestach presahov.

Ako izolovať strechu

Vlhkosť a studený vzduch môžu preniknúť do strešnej konštrukcie alebo izolácie zvonku a spôsobiť škody. Aby sa tomu zabránilo, aplikuje sa na vonkajšiu stranu strešnej konštrukcie podstrešná fólia. Tá zabraňuje ochladzovaniu izolácie a jej vlhnutiu zvonku.

Veľa starých budov nemá strešné podbitie. Pokiaľ nechcete strechu prerábať, je stále možné inštalovať izoláciu medzi krokvy. Dôležité je, aby bolo zaistené zadné vetranie. To znamená, že medzi taškami a izoláciou medzi krokvami musí byť 4 cm vzduchu. Pri hĺbke krokiev 16 cm by ste teda mali medzi krokvy inštalovať maximálne 12 cm izolácie.

Pokiaľ nie je podkladová fólia, mala by byť strešná krytina rovnako neporušená a mal by byť dodržaný štandardný sklon strechy, aby bolo riziko vniknutia vody (napr. vplyvom snehových závejov alebo prívalových dažďov) pomerne nízke.

Je dôležité, aby ste strechu vždy po nejakej nečakanej a veľkej meteorologickej udalosti skontrolovali.

Priedušná membrána v šikmej streche je obzvlášť dôležitá pre stavebnú konštrukciu vášho domu. Teplý a vlhký vzduch môže difúziou a konvekciou prenikať z interiéru do strešnej konštrukcie starej budovy a spôsobiť poškodenie konštrukcie. Aby sa tomu zabránilo, inštaluje sa na strane miestnosti parozábrana.

Tá v zime zabraňuje prenikaniu vlhkosti zvnútra do strechy a izolácie. V lete sa membrána chová opačne: umožňuje, aby vlhkosť, ktorá uniká vplyvom tepla, unikla z trámov.

Membrána tak zabraňuje prúdeniu vlhkosti zvnútra von, udržuje strechu stále vzduchotesnú a zaisťuje príjemnú vnútornú klímu. Vlhké konštrukcie bezpečne vysychajú - nielen strecha tak môže "dýchať".

Prieniky v stavbe, napr. cez káble, potrubia, kanály a vetracie šachty, predstavujú zvláštnu výzvu pre tepelnú izoláciu a ochranu proti vlhkosti. Vysoko kvalitné vzduchotesné manžety sú ideálne na trvalé a rýchle utesnenie týchto miest v plášti budovy.

Sú odolné proti roztrhnutiu, vodoodpudivé, odolné proti starnutiu, trvale pružné a dajú sa bez problémov používať aj v oblasti vysokých teplôt. Lepiaci golier má navyše mimoriadne vysokú lepiacu silu a priechodka je odľahčená od ťahu. Vzduchotesné objímky je možné nasadiť aj bez použitia náradia.