Lepenie vliesových tapiet je menej náročné ako práca s klasickými tapetami. Môžete ich použiť na všetky povrchy, ktoré sa v interiéri tapetujú. Povrch by nemal mať výrazné farebné kontrasty, pretože materiál tapiet môže byť napr. priehľadný a na stene by sa objavovali škvrny. Steny musíte pred tapetovaním vliesovými tapetami natrieť pigmentovým tapetovacím náterom.
Ako lepiť vliesové tapety na stenu a strop
Tak jednoduché to ešte nebolo. Pomocou vliesových tapiet si ľahko a rýchlo zrenovujete svoje miestnosti. Natriete stenu lepidlom, priložíte tapetu, rozbalíte ju, pruh dole odrežete a hotovo. So skvelým videom z projektovej dielne HORNBACH a podrobným návodom to zvládnete!
Na tento projekt budete potrebovať
Krok za krokom
Príprava podkladu
Pri nákupe vliesových tapiet dávajte pozor na výrobné číslo série (uvedené na etikete), aby ste sa vyvarovali miernym farebným odchýlkam medzi jednotlivými rolkami.
Pre lepenie vliesových tapiet používajte iba špeciálne lepidlo. Pri používaní lepidla dodržiavajte pokyny výrobcu.
Lepenie vliesových tapiet na strop
Po namiešaní špeciálneho lepidla v príslušnom pomere, ho naneste valčekom priamo na stenu. Špeciálny tapetovací valček umožňuje pravidelné roztieranie lepidla bez striekania. Pre nanášanie lepidla sa dá použiť aj špeciálne zariadenie.
Pomocou gumového valčeka alebo tapetovacej stierky vliesovú tapetu pevne pritlačte. Potom zatlačte pás tapety na konci stropu pomocou stierky do rohu a presah odrežte odlamovacím nožom.
Odrežte aj presah na pozdĺžnej strane. Alternatívne je možné vliesovú tapetu aj vopred nastrihať. Keďže je materiál rozmerovo stabilný, nevyťahuje sa, je umožnená presná práca.
Odstránenie vliesových tapiet
Vliesové tapety sa neskôr dajú jednoducho odstrániť. To je jedna z veľkých výhod tohto materiálu. Tak môžete tapety častejšie meniť bez zvyčajnej námahy.
Steny sú po strhnutí starej vliesovej tapety ihneď pripravené pre ďalšie tapetovanie.
Lepenie vliesových tapiet na stenu s oknom
Steny sú tapetované s dopadom svetla, takže vždy od okna do rohov miestnosti. Najskôr zmerajte svetlú hĺbku okna a presah 3 cm. Odčítajte hodnotu od šírky rolky a zostávajúcej vzdialenosti pri okne. Vodováhou alebo olovnicou urobte čiaru pre prvý závit tapety.
Prilepte prvý kotúč tapety na stenu. Odrezaný pásik tapety položte na stenu s 3cm výstupkom zo stropu, zrolujte ho dole, zarovnajte s linkou a naneste štetcom na tapety.
Tapetu v hornej časti okna ostrihajte vodorovne nožnicami, aby ste ju mohli zložiť dnu a zatlačiť na ňu. Prebytok odrežte do okna. To isté urobte na opačnej strane.
V ďalšom procese vytapetujte susedné steny tupým spojom.
Podľa smeru tapety (dopad svetla) sú dvere tapetované zľava alebo sprava. Najjednoduchšie je, ak sa požadované dĺžky tapiet na tapetovanie na dvere najskôr nastrihajú na dĺžku. Ak sú dvere blízko rohu miestnosti, odrežte požadovaný pás tapety (a) na šírku tak, aby vyčnieval zo susednej steny. Ak je zárubňa presne zvislá, môžete tapetu pripevniť priamo k zárubni. Vytiahnutá čiara nahor uľahčuje umiestnenie a zarovnanie. Potom prilepte oblasť steny a vyrezaný pás tapetujte.
V ďalšom procese sa sekcie tapiet nad dverami nastrihajú na požadovanú veľkosť. V prípade tapety s opakovaním musíte pri rezaní zohľadniť prístup so vzorom. Pre jednoduchšie tapetovanie je možné pásy tapiet tiež prerezať naprieč a po odrezaní nepotrebnej časti tapety na stene ich opäť bezproblémovo spojiť.
Čistá práca je tu obzvlášť dôležitá, aby šev nebol neskôr viditeľný. Táto metóda je užitočná, ak je časť tapety (b) na stene úzka.